19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

PRÁVO: Divoký týden s karanténou

Hledat ty největší špeky minulého týdne je spíše obrácená práce, člověk musí vyřazovat to, co se do krámu nehodí. Covidové vyhlášky se vnucují hned, ale vydržme. Tento týden si dovolím nabídnout všem pořadatelům právnických soutěží několik speciálních kategorií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Prečuch 19.9.2020 16:47

Protože pan autor neví nic o Hurbanovi , jednom ze tří pilířů při kodifikaci spisovné slovenštiny, plete se mu s Urbanem. S pràvě taková nízká ochota znát druhou stranu federace byla jedním z faktorů jejího rozpadu.

V. Braun 19.9.2020 14:50

"To je jako hra na spravedlnost. Pokud je už někdo propuštěn z vazby, je stále nevinný, tak by měl mít svobodu pohybu. Ne být zatýkán na druhém rohu."

Otázkou je, co s případy kdy je někdo propuštěn jen proto, že třeba státní zástupce, ať z blbosti nebo účelově, prošvihne nějakou lhůtu nebo je to podobný důvod. Neviděl bych to tak puristicky jako autor. Justici spíše zabíjejí podivná soudní rozhodnutí a nehorázně dlouhé procesy.

P.s. D původní větě bych doplnil - Je stále z pohledu zákona nevinný, nevinnost, ve smyslu zda čin spáchal či ne, je něco jiného.

F. Navrátil 19.9.2020 8:12

Autor jen dokresluje, jak zmatený a nepřehledný je náš právní systém. Nejasnost psaného práva pak přímo vnucuje pocit, že tímto zmatkem není třeba se řídit a zákony dodržovat. Můžeme si tedy položit otázku, kdo nese za tento zmatek v zákonech, který se promítá i do činnosti justice, odpovědnost. Je to jednoznačně moc zákonodárná, tedy poslanci a senátoři, kteří se místo schvalování, úpravy a rušení zákonů věnují podstatně zajímavějším a lukrativnějším činnostem, mediálních šarvátkách a nepatřičnému zasahování do oblasti moci výkonné.

P. Hatina 19.9.2020 9:27

Mimochodem, ono asi není přesné to shazovat akurát na moc zákonodárnou protože tato jediná jako samostatná vůbec neexistuje.

Protože vládní koalice v parlamentu (svou prostou většinou, obvykle bez většího zájmu poslanců) odhlasuje právě a jen zákony navržené a předložené vládou:).

F. Navrátil 19.9.2020 13:46

Máte pravdu jen částečně. Senát je také součástí moci zákonodárné, vláda tam nemá většinu a senátoři stejně na zákony kašlou a raději si vyřizují své soukromé kšefty doma nebo v zahraničí. Jestliže poslanci a senátoři jen čekají, co jim předhodí ke schválení vláda, tak to představuje degenaraci moci zákonodárné a bylo by na místě přemýšlet, jak upravit volby, aby se zákonodárci jako nuly zapsané na stranické volební seznamy.

P. Hatina 19.9.2020 13:57

Na senátorech nezáleží už vůbec. Ti mají pouze jedinou pravomoc, potvrdit aklamačně tytéž již odhlasované zákony z vlády. Protože, kdyby to neudělali a odmítli je, tak si je pak koaliční většina v parlamentu odhlasuje (a stejně bez zájmu, z pokynu vlády) znova.

Jinak, samozřejmě, ta zákonodárná moc je tím degenerována, už od začátku...

J. Peták 19.9.2020 7:53

To město na Slovensku je Hurbanovo, nikoliv Urbanovo.

K. Salajka 19.9.2020 6:57

Společné mají naše právní řády jedno. Zatímco policisté prakticky nemohou dosáhnout odposlechu zákonným způsobem, aniž by se o tom, podezřelý dozvěděl, novináři mohou zveřejnit jakkoliv upravený odposlech - to ovšem neslouží pátrání po zločinu, ale jako nástroj na umoření politického nepřítele. Marian K. je produkt mečiarismu, který polevil s nástupem Fica, kdy se přechodně přešlo k "jemnějším metodám". Odposlechy staré kauzy Gorila znovu ožívají , aby vzápětí utichly, když se ukáže jak řečeno v Limonádníkovi : "Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina. " Strážce zákona jistě potěšilo jednodenní zadržení generálního prokurátora po zveřejnění údajného rozhovoru mezi ním a Marianem, který mu vynadal, že si k němu neschoval odposlechy proto, aby je sám použil k vydírání. Okamžité propuštění Trnky druhého dne napovídá, že i po svém odstoupení má ten člověk mnoho zavázaných vlivných osob. Takže agentura na odstraňování nepohodlných lidí s vysokou pravděpodobností existuje, není bohužel velká šance kohokoli usvědčit .

P. Hatina 19.9.2020 2:41

To se ale obávám, že v závěru se pan Vlk mýlí. To by snad jako advokát měl vědět, že jen přes média se to nedělá. Ale že ta úřední forma rozhodnutí vyhlášky, zákona je vydávána krátce potom, v potřebném formalizovaném znění.

Je samozřejmě pravda že je velice obtížné to dohledat . U nás je jak se píše přes 2 miliony právních norem - a snad ani žádný právník je nedokáže sledovat všechny. S tím že navíc - dle těch to zákonů má spousta státních činitelů pravomoc (nejen politiků) vyhlašovat ve stanovených případech další omezení a nařízení..(ale zase i ti, v patřičné úřední formě).

Jenomže, ona u nás přece platí presumpce "Neznalost zákona neomlouvá. " A než by tedy občan neustále sledoval všechny ty právní změny, je pro něj skutečně jednodušší si brzo ráno poslechl zprávy, nebo se podíval na the Inthernet a laicky se podíval co pro něj ten den plati či neplatí..

Právnicí to mají jistě složitější, jenže nikdo po nich nechce vyjádření ihned a z hlavy, vlastní právní vyjádření sami vypisují pro své klienty řadu týdnů s pomocí právnických online zdrojů..a pak čekají další týdny a měsíce než si to přeberou soudci 8-o

P. Jirkovský 19.9.2020 7:30

... Ehm ....

J. Jurax 19.9.2020 12:47

A to byly doby, kdy se celý zákoník dal vytesat na jednu nevelkou kamennou stélu.

Pokrok se nedá zastavit.

Z. Jemelík 19.9.2020 0:37

Vrah Roubal se dostal na svobodu díky pochybení soudce a neutekl díky pohotovosti policie, která jej před věznicí zatkla kvůli dalšímu zločinu. Soudce to stálo dočasný vyhazov. Před pár dny zmizel na Ukrajině obviněný z vraždy, který se dostal na svobodu dík administrativnímu pochybení. Tentokrát policie bdělá nebyla.

Nesmrtelný kousek se podařil brněnskému státnímu zástupci Kadlecovi, který nechal zatknout na dvoře věznice Shahrama Zadeha, právě propuštěného po složení kauce 150 mil.Kč. Poslal jej před soud s návrhem na uvalení předběžné vazby (časově neomezené). Soudce ale jeho požadavku nevyhověl, protože nebyl podložený. Státní zástupce sice pochybil, ale k odpovědnosti povolán nebyl. Co na tom, že členové rodiny utrpěli kvůli nezákonnému jednání státního zástupce šok?