18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

PRÁVO: Co nám dluží ministryně Maláčová

Je nesporné, že současné nouzové opatření se dotkne řady občanů, kteří v této době budou mít snížené nebo i hůř, téměř nulové příjmy. To je vystaví do obtížné životní situace. A protože bez jídla a vody nelze žít, pak samozřejmě budou všichni hledat úspory na každém kroku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ráž 9.4.2020 11:47

Zasmál jsem se poznámce v článku,že příspěvky na bydlení jsou prověřované a limitováno. Jestli MPSV považuje za vhodné limitování příspěvek důchodci s nadprůměrným důchodem, který sám bydlí v komfortním třípokojovém bytě 80m2 v blízkosti středu krajského města, tak je to opravdu podivní limitování.

To není info "vycucané" z prstu, to je skutečnost z Brna.

J. Jurax 9.4.2020 15:12

No, průměrný důchod je letos 14 400 Kč.

Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, jestliže jeho náklady na bydlení přesahují 30 % (na území hlavního města Prahy 35 % rozhodného (čistého) příjmu rodiny a zároveň těchto 30 % (na území hlavního města Prahy 35 %) rozhodného (čistého) příjmu rodiny není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Výše částek normativních nákladů na bydlení činí v Brně pro období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2020 pro jednu osobu u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy 6 821 Kč, u bytů v družstevních bytech a bytech vlastníků 4 872 Kč.

Výše příspěvku na bydlení činí za kalendářní měsíc rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientem 0,35. Pokud jsou skutečné náklady na bydlení nižší než normativní náklady na bydlení, náleží příspěvek na bydlení ve výši rozdílu mezi těmito skutečnými náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30, resp. 0,35.

Blíže viz https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-bydleni

Ergo - u nájemního bytu v Brně má osamělý důchodce nárok na příspěvek, pakliže jeho důchod je nižší než cca 18 000 Kč (30 procent jeho příjmu je menších než 6 821) a náklady na bydlení (nájem + služby) přesahují cca 6 000 Kč (30 procent jeho důchodu, resp. příjmu).