16.8.2022 | Svátek má Jáchym


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Stáří, kam se podíváš...

Nemám ponětí, nakolik na ministerstvu zdravotnictví řeší věci komplexně. Vcelku věřím, zřejmě na rozdíl od drtivé většiny spoluobčanů (zvláště některých facebookových či blogerských odborníků na všechno), že se osazenstvo centrálních orgánů neskládá ze samých hlupáků a neználků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 28.1.2016 15:52

Lékařská specializace mě taky dost žere

( písmeno S na začátku by bylo výstižnější ) - ale ona ta specializace je skoro všude - včera jsem byl v budově PSSZ v Praze 8 řešit moje hříchy. A nakonec jsem vyslovil myšlenku, že bych už nechtěl mít zaměstnance ( posledního ) a tudíž už ani nebýt zaměstnavatelem - podotýkám, že jsem jednal v 7.patře té strašné budovy. A tam mi tedy obě krůty poradily abych šel do 8. patra do registru požádat o ukončení atd, atp. Tak jsem uctivě poděkoval a vyjel ještě jedno patro vejš abych se dověděl, že nikoliv, že je to dole ve vestibulu - a skutečně tam to se mnou sepsali a jeto! Ty krůty ani neznají svoji budovu - tak se nedivme lékařům specialistům, že někdy taky chirurgové neví co dělat s rýmou ?

O. Prokop 28.1.2016 13:25

Vážený autore

dvě stručné poznámky.

1.Uvádíte 300mld Kč na zdravotnictví, resp. 250 mld Kč ze zdravotní daně( ne pojištění, protože žádný občan-pacient nemá smlouvu s tzv. pojišťovnou). t.j. cca 850 Euro na občana na rok. Přičemž v Rakousku je to 3000 Euro. Takže ten jeden bilion by byl na úrovni Rakouska.

2. Geriatrie by měla být nadstavba interny. Mít jako základní atestaci geriatrii by znamenalo ještě více zdevastovat již personálně zdevastovanou internu( tak jako je personálně zdevastované celé zdravotnictví).

3. Hlavní problém zdravotnictví je přetrvávající socialismus a vše co s tím souvisí. Neexistence připojištění, limity- regulace - okrádání nemocnic, lékařů, kterým byla vnucena funkce ekonoma, aby diferencovali, komu dát a komu nedát finančně náročnou léčbu. České zdravotnictví se pohybuje v tržním prostředí, ale příjmy jsou regulované...

R. Szewczyk 28.1.2016 10:00

hm

kde na to vzít? No jedna možnost by tu byla, a to vymýtit pracující důchodce, Důchod je sociální dávka pro ty , co nemohou pracovat, pokud může pracovat , tak na co pobírá důchod, Je asi 300tis. prc. důchů , počítám, že půlka by odešla z práce , pokud by jim odnali důchod , tím by uvolnili místo pro mladé, takže by razantně klesla nezaměstnanost,

Výsledek by byl tak 50 miliard uspor, a uspory ve zdravotnictví , kde pracující senior si podstatně více ničí zdraví na ukor ostaních , nechme vypočítat expertům, ale řek bych další miliardy, taky jevy , kdy pracující důchodce , tedy ten, kdo si nad rámec ničí zdraví, je v lázních zdarma, je antisocialní počin, někde třeba dovážejí důchodcům zvýhodněné obědy a pod, mají zvýhodněné lístky třeba na kulturní vystoupení ,atd, proč ne ? ale ne pro pracující ....

P. Papež 28.1.2016 10:15

Re: hm

Máte dost naivní představu.Kdyby pracující důchodci (lidé z obrovskými zkušenostmi a znalostmi) skutečně museli odejít z pracovního procesu myslíte, že za ty peníze, které dostávají by se našli mladí zkušení? Navíc když mezi mladými by chtěl být každý manažerem s velkým platem bez povinností. Ti by určitě na uvolněná místa nešli i když jejich vzdělání jsou dle současného školství na dost nižší úrovni než mají "překážající" důchodci.

R. Szewczyk 28.1.2016 10:30

Re: hm

pozor, ne že by museli odejít, ale nepobírali by socialní dávky , tedy důchody, co se týče platů, právě důchodci deformují trh práce, bo když beru patnáctku důchodu a k tomu dvanáct za práci, tak je to přece skvělé , no ni?

P. Papež 28.1.2016 13:14

Re: hm

Je vidět, že o výši důchodů nemáte ponětí. Patříte do skupiny lidí nadávající na "darmožrouty důchodce". Ti "darmožrouti" vás živili když jste byl malé dítě, při studiích (jestli byli) když jste byl nemocný. Celou dobu si ale spořili na stáří, aby nakonec dostali 10-12000,-Kč. Jediná spravedlnost na tomto světě je, že všichni zestárnou. I vy, pak se budete divit.

A. Alda 28.1.2016 10:17

Důchod není sociální dávka,

důchod je pojistné plnění. Důchodová pojišťovna platí těm, u nichž nastala pojistná událost, tedy dosažení věku, ztráta živitele nebo ztráta schopnosti pracovat ze zdravotních důvodů.

R. Szewczyk 28.1.2016 10:33

Re: Důchod není sociální dávka,

průběžný systém s pojištěním nemá nic společného, pokud vím, tak ani neexistuje učet pojistného, na který nikdo kromě teda důchodců , nemůže šáhnout, to že se tak jmenuje část daně , tedy odvody na socialní pojištění , je jen historická reminiscence,

Z. Rychlý 28.1.2016 10:50

Re: Důchod není sociální dávka,

Nic to nemění na věci, že to NENÍ sociální dávka.

Je to pojištění, a ten fakt, že na plnění přispívají jiní, taky na věci nic nemění. Důchodový účet existuje a je bohužel součástí státního rozpočtu. Kdysi byl přebytkový, teď je v mínusu. Správně měl být od rozpočtu oddělený. Když se o tom tehdy jednalo, Klaus byl proti. Jednak se mu to hodilo do krámu (vylepšovalo to státní finance) a druhak měl pravdu v tom, že v případě nedostatku na důchodovém účtu bude stát deficit stejně sanovat. Takže by se nic nedělo, ale alespoň by to bylo transparentní !

Víte kolik musí stát ročně přidat ze státního, aby dorovnal deficit ? Musel byste hodně pátrat a počítat.

R. Szewczyk 28.1.2016 11:06

Re: Důchod není sociální dávka,

asi hodně, nicméně chápu, že můj návrh je na první pohled necitlivý, ovšem prosím o zamyšlení, jestli je to opravdu tak? Druhak by to šlo zmírnít třeba tím, že z potencialní výše důchodu by se neplatily žádné odvody, čili by se zdanoval pouze rozdíl mezi platem a potencialním důchodem

P. Papež 28.1.2016 13:19

Re: Důchod není sociální dávka,

Raději by stálo za přemýšlení, proč za poslední 2 roky narostla státní byrokracie o 3000 lidí, proč se všem navyšovalo až o 7% platy? Proč stát dává na dotacích na ekoelktřinu či dotace do Agrofertu a podobných velkopodniků miliardy? Tady je cesta, jak získat prachy do státu a nesvádět neúspěch státu na pracující důchodce?

Z. Rychlý 28.1.2016 10:38

Re: Důchod není sociální dávka,

To nevysvětlíte, lidi to mají zažrané pod kůží. Už to spojení sociální a důchodové pojištění k tomu sociálnu svádí. To je jako: Cihla je cihla. Nebo: Hitler byl pravicový.

R. Szewczyk 28.1.2016 10:57

Re: Důchod není sociální dávka,

no , chtělo by to politickou odvahu, a změnit zákon ve smyslu , že důchod je socialní dávka , a ten třetí pilíř pojistné, druhak jako prcducha jsem neviděl horníka nebo valcíře, spíše soudce nebo uředníka, s platy, kde souběžné pobírání důchodů je nemravné ,

no a za třetí, existují tzv chráněné dílny, kde nutí pracovat invalidy za mrzký peníz na dotovaných pracovních místech, no a běžte se podívat na pracák , na ty 25 leté mladíky jako hory, co pobírají socialní dávky , znám invalidu, který po 40 letech práce v lese s pilou , má bílé necitlivé ruce, a je nucen , coby částečný důchodce v chráněné dílně rozbíjet kladivem důlní elektomotory, celý ten systém je prostě k h .. v .. nu

Z. Rychlý 28.1.2016 11:34

Re: Důchod není sociální dávka,

Důchod, neboli renta je ryze finanční záležitost a zákonem to můžete pojmenovat jak chcete, třeba i "sociální dávka" - pořád to bude renta vzniklá na základě finanční hromady, kterou jste "naspořil",

Kdyby bývalo bylo odděleno důchodové od státního - bývalo by vám bylo zcela šumafuk, jestli příjemce důchodové renty někde pracuje, či nikoli. Rentu by dostával od důchodové instituce (na státu nezávislé) a zdaněný plat od zcela jiného subjektu, kterému by vaše renta a její výše byla lhostejná.

Jenže vy máte zafixované, že důchod je sociální dávka vyplácená státem. Dokud se tohoto bloku nezbavíte, nemáte šanci tento princip pochopit. Souběh pak vnímáte jako okrádání státu - tedy potažmo vás.

M. Krátký 28.1.2016 15:43

Re: hm

už to nehul milý vole

J. Jurax 29.1.2016 18:03

Re: hm

Názor s prominutím vpravdě pozoruhodně blbý ... víc k tomu není co dodat, protiargumenty jsou zjevné každému ...

K. Janyška 28.1.2016 9:53

Ano, nás starých, je tolik, že to až není pěkný pohled.

Opakuji, říkám nás, ne těch starých. A vůbec, odkdy je člověk starý a odkdy je tzv přestárlý. To je odporné slovo. Pokud takovým někdo fakt je, měl vy se takového neduhu zbavit, třeba zastřelením ? Která svině ten termín vymyslela ? Dzp.

A. Alda 28.1.2016 10:18

Ten termín se objevil za komunistů.

Někdy koncem 70. let. Ale odkud se rozšířil, to nevím.

P. Papež 28.1.2016 9:34

Mýlíte se

Mýlíte se, naše vedení se skládá z hlupáků a neználků. Ministerstvo zdravotnictví (viz. článek), ministerstvo sociálních věcí (v dnešním vydání ukázka hlouposti ministryně v článku o pokutě za neexistující dluh), ministerstvo školství se zrušením odborností a zavedení mentálně slabších do normálních škol. Hlupák za hlupákem hlavně že mají moc. O Šabatové ani nemluvím.

J. Jurax 29.1.2016 18:33

Re: Mýlíte se

Souhlas - naše vedení se skládá vesměs z hlupáků a neználků, neboť vesměs politiků.

Ministerská funkce je politický pašalík, jehož se dostane jedinci na základě politických kšeftů - vy nám finance, my vám životní prostředí a přihodíme ještě kulturu a tak podobně, ale uděláme ještě navíc ministra pro lidská práva nebo začleňování nebo dnes módně pro imigraci, protože potřebujem někoho upíchnout do koryta.

A politik je ochoten se ujmout ministerstva pro místní rozvoj (tam teče peněz!) a kdyby to nevyšlo, bral by i průmysl a kdyby ani to, nepohrdl by ani školstvím.

Někdy se i stane, že ministr má pojem o rezortu, jenž na základě oněch čachrů na něj vybude - koneckonců do školy jsme chodili všichni, že, ti starší i na vojnu a už jako kluci si hráli na vojáky, takže školství a obraně rozumí každý - častěji ovšem nemá. Zato má vizi - zpravidla všelijak pitomě módní jako je dnes ta inkluze a kdysi nápad na rušení víceletých gymnázií, aby nám nevyrůstaly moc chytré elity nebo je zblbnut podle nějaké ideologie - viz zelení, kteří kam ťápli, tam zaškodili - nebo má holt vizi si co nejvíc nahrabat (viz Pallas na zemědělství nebo Řebíček na dopravě nebo Němec na spravedlnosti). Nebo vizi nemá a ničemu nerozumí - jako Buzková či Parkanová - zato dělá co se mu, zde vlastně jí řekne.

No a stane-li se náhodou, že ministr má vizi dobrou a prosazuje něco účelného, bývá briskně zlikvidován (tedy politicky), aby nerušil kruhy. Stejně zpravidla dopadne skutečný odborník, jenž je nějakým omylem posazen na ministerský post - ruší zavedené kruhy, neposlouchá rodnou stranu a věci rozumí, takže musí být odstaven, aby politicky (rozuměj zájmům politiků) neškodil.

Z. Švrček 28.1.2016 9:25

Je to pomalu i moje téma

Ale nikdo se nezabývá tím, co zde bylo, ač funkční, komunismem zadupáno do země. Je to zvyk života v komplexní rodině. Stále myslím na to staré přísloví, že sedlák, který utrží tři zlaté jeden užívá, jeden půjčuje a jeden vrací. Byl tím myšlen naprosto soběstačný a zároveň životaschopný systém, kdy ekonomicky aktivní generace se vlastními prostředky starala o hospodářství a denní chleba, zároveň pečovala o výchovu a vzdělání svého potomstva a k tomu umožňovala svým starým rodičům dožít důstojně v kompletní rodině a ještě k tomu dokázala využít jejich zkušenosti, znalosti i pomalu mizející fyzickou schopnost. Tento způsob byl ale nerozlučně svázán se soukromým majetkem, hospodářstvími, dílnami, obchůdky a podobně a tak musel ustoupit ideologiii socialismu. Já si ten systém ještě pamatuji, i když to bylo na jeho sklonku. Domnívám se, že znovu nastolit a všemožně podporovat podobné řešení, byť nikoliv v tehdejší míře, ale aspoň tam, kde to ještě jde, by bylo nejen pomocí zdravému hospodářskému a demografickému vývoji, ale i státní kase. Té dnešní vládnoucí a politicky levicové převažující garnituře to ovšem pod fousy nepůjde. Ta místo života v rodině a obci nastoluje opět pečovatelský stát, kterému prý patří i děti.

J. Jurax 29.1.2016 18:38

Re: Je to pomalu i moje téma

Souhlas. Ono samostatné, na státu nezávislé lidi socani a módní neolevičáci nepotřebují. Špatně se z nich formuje stádo, které k svému vládnutí potřebují.

A. Alda 28.1.2016 8:52

Má to ale logiku.

Budou-li všichni starci, není třeba speciální obor pro starce, neboť většina mediciny bude geriatrií.

Je třeba zavést speciální obor pro dospělé, protože těch bude méně než starých.

A taky by to chtělo konečně zase začít podporovat natalitu, aspoň jako za Husáka.

M. Prokop 28.1.2016 9:13

Re: Má to ale logiku.

S tou podporou natality to není jednoduché a postupy "za Husáka" nejsou možné, případně nefungují. A nejen zde.

P. Skřivan 28.1.2016 1:04

Kdo zná úředníky,

tak ví, že osazenstvo centrálních orgánů se skládá z hlupáků a neználků. Na vedoucích úrovních opravdu často. Samozřejmě poměrně často, jde ne přímo o hloupost, ale buď o záměr nebo pohodlí.

Důkaz ? Odpovědi za socialismu, tj. v éře psacích strojů, chodily dříve a v lepší právní kvalitě než dnes. Dost smutné, řekl bych.

V. Vlk 26.1.2016 0:31

Souhlas skoro se vším.

Nárůst bílých hlav je zdá se, neodvolatelný. Zapomněl jste však počítat reálně a ne lineárně. Za cca 40 let by měl být HDP cca 200% dnešního stavu. Tím se zvedne i reálná částka vynaložená. Také tvrzení že nás bude asi jen 9,5 milionu nevychází z reality. V roce 1948, po dosunu Němců, nás bylo 8,5 milionu , v roce 2015 10,5 milionu "registrovaných"( z toho značná část imigrantů) ve skutečnosti je nás dnes více než 11 milionů (viz zahraniční dělníci na smlouvu, černé síly a pod.) Stálý tok přistěhovalců je u nás již od devatenáctého století prakticky stabilní. Takže lze očekávat že nás bude okolo 12.5 milionu.