17.11.2019 | Den boje za svobodu a demokraciiDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZDRAVOTNICTVÍ: Reforma pohledem chronicky nemocného pacientaVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 6, poslední: 27.9.2007 15:50, přehled diskusí

tři balení:
Autor: Doktor Datum: 26.9.2007 1:44

Sice ne denně, ale celkem pravidelně předepisuji svým pacientům i více než tři balení léku. Nikdy s tím nebyl problém.

Re: tři balení:
Autor: PetraB Datum: 26.9.2007 6:22

Potvrzuji - pracuji jako lekarnice a zadny predpis o max. poctu trech baleni neexistuje. Lekari predepisuji bezne mnohem vice, pokud pacient nepotrebuje castejsi kontroly. Jak sam autor pripousti pri ruznych velikostech baleni to ani nedava smysl.

Muze to vsak byt nejaky vnitrni predpis urciteho zdravotnickeho zarizeni.

Re: Re: tři balení:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 26.9.2007 9:27

Byl takový předpis dříve, že pokud bylo předešpsáno více než dvě balení, muselo to být tvýrazněno ( vykřičníkem ).  Recepty dlouhodobé platnosti pro opakovaný výdej léků jsou veskrze špatnou myšlenkou,  už jen taková drobnost, zda takový recept bude po pětinásobném použití čitelný, zadává pochybnosti, ale podstatnější vady takových receptů jsou stále ukryty a chápou je zatím jen ti, kteří si skutečně představí reálnou situaci. 

Re: Re: Re: tři balení:
Autor: Lída Datum: 26.9.2007 9:48

Ale pane doktore, je spousta situací, kdy pacient bere dlouhodobě léky, ale kontrola stavu je jen jednou ročně. Typicky antikoncepce. A kdybyste měl pocit, že to není léčivo, tak mám druhý příklad. Euthyrox při snížené nebo chybějící funkci štítné žlázy. Ten se bere furt a u dospělého se nastavená léčba nemění i několik let. Tam by opakované recepty určitě smysl měly. Vždyť byste je nemusel psát pacientům, u kterých byste trval na průběžné kontrole stavu.

Re: Re: Re: Re: tři balení:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 26.9.2007 14:20

Tak antikoncipiencia jsou užívána i léčebně. Zrovna u nich si myslím, že jejich užívání v ztéto indikaci má být provázeno vyšetřeními kontrolními¨.

Euthyrox pro někho možná,  u někoho bez kontroly ne. Např. u dětí. Trochu na ně celá podivná dílčí reforma zapomíná.  V něčem dokonce trochu dost.

Re: Re: Re: Re: Re: tři balení:
Autor: Lída Datum: 26.9.2007 14:43

Tam, kde se provádějí kontrolní vyšetření, tam není žádný důvod psát opakovaný recept, protože pacient stejně do ordinace přijít musí. Ale je spousta nemocí, kdy si lidé chodí pro recept bez vyšetření, tam by jim opakovaný recept ušetřil čas. Co vám na tom vadí?