2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
possum 8.8.2009 11:09

To Andy

OK, jasny. Ale >...důchodci se začali klepat, že na ně nezbydou peníze....<  Uvedomil si nekdo, ze nekteri ti (postizeni) lide (a v to pocitam i Down's syndrome) muzou i pracovat? A to nejen uplne manualni prace (jako je skladani par hrebicku do skatulky, uklizeni atd), ale i  obchodech, skladech......Kupodivu tihle lide jsou povetsinou velmi pracoviti.

Kolik stoji udrzovani tehle lidi v ustavu??

Witch 8.8.2009 11:26

Re: To Andy

radši se ani neptejte... A personál tu často vyhořívá, protože nejsou peníze na kvalitní supervizi a a není většinou ani supervize, která by se kvalitně tvářila. Co to je? Člověk s nadhledem, protože je psycholog a zároveň obecně znalý problematiky, přijde do kolektivu, kde to vře. Umožní lidem leccos si vyříkat bez nadřízených a vedlejších dopadů a nepráská nadřízeným víc, než obecné závěry a případné přehmaty vůči lidem.

Také si se supervizí lidi mohou projít konkrétního klienmta a zjistit, že on jim tohle opravdu nedělá schválně, že jde o podvědomý výkřiuk o pomoc, o kapku osobního zájmu a podobně. 

Píšu o tom, protože od lidí se musí odvíjet jakákoliv lepší péče. Tam, kde se leccos plní papírově a na chodbě se rozlehne řev "Ty, Maruno, poď se na tu kráááávu podivat, co mi zase udělala!", je jasné, že se tu něco bere osobně, jako nepřátelský akt k ošetř.člověku, že je tu neinformovanost o problémech klienta, že je tu degradující postoj k člověku a ještě by se dalo leccos vyšťourat. Včetně mizerného vedení, které tohle dopustí a nenapraví.

Proto každý může hlásat, co o úžasnosti ústavů jeho představivost dovolí. Jenže vždycky bude lidem lépe tam, kde budou mezi lidmi. Vedení k samostatnosti, sebeobsluze a nezávislosti. 

Péči o zlomek současných klientů potom může stávající personál opravdu dovést k dokonalosti - a ještě to bude dotyčné lidi bavit. Ne jako práce typu "aspoň tahle".

possum 9.8.2009 15:46

Re: To Witch,

presne tak. :-)  Tady ustavy jako takove nemame. Penez nazbyt taky neni, papirovani je cim dal vic. :-/  Co se tyce zamestnancu, vyhorivaji taky, neni to zrovna nejlehci prace, zamestnancu je nedostatek. Hodne zalezi na vedoucim. A taky na zamestnancich, aby byli v pratelskem pomeru a mohli se v pripade potreby vypovidat.

A s tou praci tech lidi je to taky tak. Delaji za 'peanuts' a pritom praci, kterou by ti ostani nezamestnani nikdy nedelali. :-(

Gk 8.8.2009 12:48

Re: To Andy

A kolik naopak stojí udržování těchhle lidí v pracovním procesu, zvlášť když uvážíte ca 9% nezaměstnanost normální populace? Tj polopaticky když nemáme dost práce pro zdravé, zcela jistě nepotřebujeme práci nemocných.

Witch 8.8.2009 18:29

Re: To Andy

Můj muž je invalidní a dokonce jsme lidi zaměstnávali.

Andy 9.8.2009 0:09

Re: To Andy

"tihle lidé" zpravidla vykonávají práce, o které nikdo jiný nestojí a přitom i taková je nutná a užitečná. Ti skutečně nikomu, kdo chce pracovat místo nevezmou.

Witch 9.8.2009 7:38

Re: To Andy

Přesně. Jde také o práce v chráněných dílnách, kam se tyhle jednoduché pomocné práce mohou zadat. A tam si platí pomoc z PnP, jsou odměněni pouze za činnost. Tedy za výrobky, které se prodají nebo převezmou.

Metaři a poklízeči si na sebe vydělají. Nevšimla jsem si, že by se o oranžové hábity někdo dral.

possum 9.8.2009 15:54

Re: To Andy

Presne tak. R^

possum 9.8.2009 15:53

Re: To Gk

Jenze tech 9% 'normalni' populace by tu praci, co tihle lide delaji, nikdy nedelala. Tj polopaticky, bylo by to pod jejich uroven. A postizeni nemusi byt zrovna nemocni. Jde o to, co rozumis pod slovem nemocny. ;-)