30.11.2020 | Svátek má Ondřej


ZDRAVOTNICTVÍ: Lékaři mají opravdu málo peněz

22.3.2016

Začíná další období doktorských bouří, řekne si nezaujatý pozorovatel, který toho už hodně zažil. Prezident České lékařské komory Milan Kubek vystoupil s vážným varováním, že brzy nebudou lékaři ani sestry, a proto je třeba zdravotníkům přidat na platech. Znamenalo by to navýšit prostředky na mzdy o 30 miliard korun ročně.

Sám tento nárok zní neuvěřitelně, snad by se nad ním dalo mávnout rukou a zapomenout, protože požadavky lékařů se objevují čas od času a pak obvykle zase zaplují. Je tedy pravda, že akce lékařské komory teď vypadá dost propracovaně a jistě bude mít ještě pokračování.

Připomíná protesty s názvem „Děkujeme, odcházíme“, které před pěti lety vzbudily značný poprask a donutily vládu k mnoha slibům, ze kterých ovšem část dosud nikdo nesplnil. Ovšem na druhé straně ministr zdravotnictví, sociální demokrat Svatopluk Němeček, dosud tvrdil, že se zdravotníkům každoročně zvyšují platy o pět procent, tak není důvod, aby si stěžovali.

K dispozici je úplně cynický pohled. Lékaři využívají argument o tom, že jich není dost na zabezpečení kvalitní zdravotní péče, zkrátka kvůli tomu, že vláda právě jedná o tom, jestli v příštím roce zvýší příspěvek na státní pojištěnce. Tak je dobré se ozvat. Všechno je to jenom politika.

Při poslechu protagonistů finančně-zdravotnického konfliktu člověka přesto jedna věc zneklidní bez ohledu na to, jaké jsou motivace účastníků. Kdybychom dávali lékařům málo peněz, tak se může stát, že se některý z občanů nedostane k dostatečně kvalitní péči.

Nějaký personál bude k dispozici, ale nebude to ten nejlepší a na to pacient vždycky doplatí. Jako by lékaři svým tvrzením otevřeli Pandořinu skříňku, ze které se ven dostávají různé, zpravidla ovšem vážné obavy. Takže otázku, jestli dáváme na zdravotnictví dost peněz, je třeba zodpovědět, ať už současné tahanice o příští rozpočet dopadnou jakkoli.

Znamená to začít ve zdravotnické diskusi používat čísla. Ekonomické výsledky zdravotních pojišťoven za minulý rok jsou k dispozici a hovoří dost jasně. Příjmy pojišťoven se díky rostoucí ekonomice zvýšily proti roku 2014 o devět procent. Stát zaplatil za své pojištěnce zhruba stejně jako předloni. A příjmy zdravotníků se zvýšily o dvě procenta.

Výklad těchto čísel je nasnadě. Ekonomickou prosperitu jsme nevyužili k investici do zdravotnictví, které muselo dlouho šetřit. Namísto toho si stát vylepšil rozpočet, dvojnásob platí stejná věta pro pojišťovny. Jejich příjmy překročily výdaje o 11 miliard, když v předchozích letech na provoz bohatě stačila polovina této částky. Naopak se zdá, že nemocnice nebudou mít dost peněz, aby zvýšily platy zdravotníkům, jak by měly podle ministerského nařízení.

V období prosperity rostou v řadě nemocnic dluhy a to věští, že se záhy na obzoru objeví další těžké období.

Každý občan je zároveň daňový poplatník a pacient. V této chvíli musí dát za pravdu nespokojeným lékařům a požádat správce svých daní, ať z nich pošlou o něco větší část pro případ, že někdo vážně onemocní.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.