Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZDRAVOTNICTVÍ: Dvě ministerstva a jedno zdraví

diskuse (2)

Lékaři nedovedou dobře definovat tak základní pojmy, jako je nemoc a zdraví. Nemusí se za to stydět, protože ani fyzika nedovede dobře definovat, co je to hmota. Světová zdravotnická organizace se z toho vyzula tím, že řekla, že zdraví je stav, kdy je člověku dobře po stránce tělesné, duševní a sociální. Hned ovšem dodává, že jde o ideál, ke kterému by měla medicína směřovat. Politici a úředníci si zdraví co do ministerstev rozdělili aspoň na dvě: ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociální péče. Psychiatrům se zatím nepodařilo prosadit ministerstvo duševního zdraví, i když tělesné a duševní zdraví Světová zdravotnická organizace pojmenovala zvlášť. Konečně jsme se dočkali dvou prozíravých ministrů, kterým zřejmě jde víc o blaho lidu než o jejich ministerské platy.

Definice Světové zdravotnické organizace je moudrá. Stačí, abych měl rýmu. Zduřelá nosní sliznice a červený nos jsou součástí mého těla, kazí to mou duševní pohodu, poněvadž s takovou rýmou přece nemohu na koncert a pro ostatní lidi jsem v této chvíli nevítaná společnost.

V této definici je zakleta i lidová moudrost, která se dostává (doslova) ke slovu v pozdravu "Buď zdráv" známého už z antického Říma jako Salve! Náš lid si potrpí na zdrobněliny, a tak podle vzoru pivíčko se přejeme "Hlavně to zdravíčko."

Důsledky rozdělení ministerstev vedly a vedou k neřešitelným situacím. Jako dlouholetý bývalý člen ministerské komise, která mimo jiné měla rozhodovat, co za lék zaplatí pacient a co zaplatí zdravotní pojišťovna, jsem často argumentoval tím, že dražší nový lék zkrátí pracovní neschopnost a sníží riziko odchodu do invalidního důchodu. Zástupci zdravotní pojišťovny mě poučili, že to je nezajímá, protože dávky v nemoci a důchody se vyplácejí z jiného než z jejich měšce – z rozpočtu ministerstva práce a sociální péče.

V současné době se řeší jiný nesmyslný problém. Zdravotní pojišťovny nechtějí platit za péči o nemocné v psychiatrických léčebnách, kteří tam leží dlouho, stejné částky jako za nemocné čerstvě hospitalizované. Poukazují na to, že důvody pro jejich hospitalizaci nebývají zdravotní – stav nemocného je stabilizován a léky může užívat doma – ale pacient nemá kam jít, protože ho doma nechtějí příbuzní nebo jsou jiné vážné problémy s bydlením. Tento problém se ostatně netýká jen psychiatrie. "Ŕeší se" to vyčleňováním sociálních lůžek, za která pojišťovna platí méně než za lůžka akutní. Dochází také k administrativním machinacím s propouštěním a znovu přijetím nemocných, jejichž zdraví to určitě neslouží.

Když se u nás začalo po pádu komunismu uvažovat, že lid má sice právo na zdraví, ale péče o zdraví stojí peníze, zakládala se zdravotní pojišťovna. Ve stejné době se řešila asymetrie tehdejšího Československa, které mělo Slovenskou národní radu, zatímco Češi nic podobného neměli. Tak vznikala Česká národní rada. Když tehdejší předseda Svazu českých lékařů rezignoval, spadla na mne jako na místopředsedu jeho funkce. Prosadili jsme tehdy v České národní radě finanční sloučení zdravotního a důchodového zabezpečení. Vše bylo na dobré cestě, dokud se neozvali legislativci, kteří řekli, že to musí řešit federální parlament. Tam to nenašlo příznivou půdu, protože by to bylo znamenalo snížení počtu ministrů a ještě obtížnější dohadování mezi Čechy a Slováky o jejich zastoupení ve federální vládě.

Přemýšlím o významu slov a jmen. Pojišťovna má být instituce, kde si předplácím nějakou službu, budu-li ji potřebovat. Tak si třeba zaplatím povinné i havarijní pojištění pro případ, že poškodím své nebo cizí auto. Dokud měla na to monopol jediná pojišťovna, bylo roční pojistné skoro dvojnásobkem toho, co platím dnes. Pojišťovny si mohou konkurovat výší pojistného.

Naše zdravotní pojišťovny nejsou pojišťovny, ale pobočky finančních úřadů, které vybírají státem nařízenou jednotnou daň. S touto daní se pak pokoušejí uhradit zdravotní péči. Vcelku je úroveň této péče u nás vysoká, ale peníze na ni nestačí. Důvod je jednoduchý. Pokrok vědy a techniky je mnohem rychlejší než růst platů, z kterých se počítá to tzv. pojistné, které je pro všechny občany stejné, nařízené zákonem. Řeší se to mnohaletým dohadováním o tom, co je standardní a co je nadstandardní péče. Kdyby zdravotní pojišťovny byly pojišťovnami a mohly stanovit výši pojistného podle toho, jakou péči si občan vybere a jak zdravě žije, odpadlo by dohadování o standardu. Na přechodnou dobu by ovšem měl stát dotovat pojistné starých lidi, kteří např. nevěděli, jak pečlivě si už od dětství čistit zuby, aby se jim nezkazily, nevěděli, jak škodlivé je kouření, nebo prostě neměli ve středním věku možnost žít tak, jak to odpovídá zdravému životnímu stylu.

Když už jsem u těch slov a jmen. Nomen et omen. Musel přijít malý dráb (Drábek) a hajný (Heger), aby se věci daly do pohybu?

Taky nevím, jak se dostala do názvu ministerstva sociální péče práce. Stará se přece o lidi, kteří pracovat nemusí nebo nemohou.

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje odhalily severokorejskou kyberšpionážní...

Iva Pekárková
25. 7. 2024

Naše Anna pořád nemá bydlení. (Ano, stačily dva týdny, dvě nedělní setkání, a Anna je „naše“. Ptají...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz