7.8.2020 | Svátek má Lada


ZDRAVOTNICTVÍ: Díky, paní Emmerová!

4.2.2009

V čase globálního oblbování se ČSSD podařilo ovlivnit takovou část české populace, že ČSSD svým bojem za práva pracujícího lidu za peníze toho samého lidu slíbila hrazení zdravotnických poplatků v krajských zařízeních. Tak se i stalo. Máme tu tak minimálně tři základní varianty tohoto nevybírání. U Ratha stačí říct, jinde je třeba sepsat darovací smlouvu a v Plzeňském kraji je nutné zaplatit a o vrácení požádat písemně s číslem účtu, na který poté kraj pošle peníze. Tento systém je podle hejtmanky Emmerové právně nejčistší a nejhůře napadnutelný.

Rath se zlobí a ze svého úhlu pohledu oprávněně. Tím, že pacient či spíše klient v lékárně zaplatí a platbu z kraje uvidí možná za měsíc, možná za rok, se samozřejmě ztrácí onen veledůležitý „politický efekt“. Ne nadarmo se říká: Kdo rychle dává, dvakrát dává. Rath také okamžitě Emmerovou vyzval k tomu, aby systém „zliberalizovala“. Já naopak hejtmance Emmerové fandím. Jako jediná si uvědomuje, že hrazení poplatků v krajských zařízeních je nákladem, který jen na Plzeňsku bude stát v případě jejich hrazení krajem zanedbání opravy desítky kilometrů krajských silnic či omezení dalších investic do rozvoje kraje. Zcela vědomě proto zvolila variantu, která je pro její kraj z pohledu krajského rozpočtu optimální. Rathův vlk se nažere a koza Emmerové zůstane celá. A potom, že jsou ženy v politice neschopné.

Boj hejtmanky Emmerové má ostatně jeden pozoruhodný moment. Emmerová jako ministryně zdravotnictví ve vládě ČSSD má totiž bezprostřední zkušenost s tímto resortem. Její vlastní zkušenost z řízení ministerstva zdravotnictví jí ostatně musí napovídat, že poplatky plní excelentně svou regulační funkci a šetří náklady na skutečně velmi drahou léčbu.

Nakonec lze ještě zmínit předběžné výsledky kontroly v lékárnách krajských nemocnic, kde se již poplatky měsíc neplatí. První výsledky ukazují na to, že leckde pochopili tento nový Rathův systém jako ideální prostředek, jak se „napakovat“. I z mých osobních rozhovorů s lékaři v našem okresním městě s krajskou nemocnicí plyne, že podobný vývoj předpokládali. Takže u nás nasednou lidé do svého vozu a zamíří přes půlku okresu ke krajské lékárně, kde vyzvednou léky bez poplatku, zato s vyšším doplatkem a utratí stovku za benzín. Ach jo.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.