6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Další prohloubení krize

Lékaři nakonec před volbami stávkovat nebudou a zdá se tedy, že příslib 10% zvýšení platů zabral. Kdo však minulý týden navštívil mimořádný sjezd České lékařské komory, ten nemohl získat dojem, že je snad všechno v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 30.9.2016 14:00

Paradox.

S rozvojem techniky jsme si zvykli na to, že s tím stoupají naše výdaje - nákup televizorů, videí, mobilů, počítačů a samozřejmě i náklady na jejich provoz. Medicína se rozvíjí také mílovými kroky a je spousta lidí, kteří nechtějí na svoje zdraví přispět ani korunou. (Nevím co stály cigarety, ale kolik jich bylo za 30 kč ?)

J. Jurax 1.10.2016 0:29

Re: Paradox.

No, škatulka Spart stála 80 Kč v roce 2013, díky neutuchající péči stran a vlády potřebující vydřít z lidu co nejvíc skrze zvýšení spotřební daně už 92 Kč.

A ta spotřební daň samozřejmě NEJDE do zdravotnictví, ač všelicí političtí dobroserové vybřeskují (nepravdivě), že léčba kuřáků neúnosně zatěžuje zdravotní systém, jemuž se pak nedostává peněz ...

P. Zdenek 30.9.2016 12:18

Nesouhlasím

Tvrdit, že zdravotnictví je na tom špatně, protože je úspěšné, je stejný nesmysl jako tvrdit, že jsme prohráli, protože jsme dali víc gólů než soupeř.

Zdravotnictví je na tom stejně jako každé odvětví, kde má stát monopol nebo ho silně reguluje. Stejný problém jako zdravotnictví má školství, policie, soudy. Všude je málo peněz. Respektive se tvrdí, že je málo peněz. Kolik peněz je vlastně potřeba se neví a ani nemůže vědět, protože socialismus bez tržních cen neumožňuje provádět cenovou kalkulaci.

Kdyby stát znárodnil pekaře, bude za chvíli nedostatek chleba a pekaři budou stávkovat za vyšší mzdy.

I. Schlägel 30.9.2016 14:03

Re: Nesouhlasím

Tak jest.

O. Uživatel 30.9.2016 14:06

Uživatel požádal o vymazání
O. Prokop 30.9.2016 10:48

souhlas a díky autorovi článku

a dovolím si konkrétní čísla: Podle HDP jde na zdravotnictví v ČR cca 7%, vedle v Rakousku 11%. V absolutních číslech to dělá cca 900 Euro na občana na rok (250 mld Kč celkem), vedle v Rakousku 3000 Euro. Přičemž ceny léků, přístrojů jsou stejné. Taky jsou u nás ceny nájmů, služeb tržní, ale příjmy jsou regulované, u nás nejsou soukromí lékaři, jsou to defacto zaměstnanci zdravotních pojišťoven na švarcsystém. Pojišťovna lékaři v Dodatku řekne, kolik si smí ročně vydělat a hotovo. Proto jsou dlouhé objednací lhůty, protože každý lékař, nemocnice mají limity. V nemocnicích jsou obory- např. traumatologie, kde příjmy od pojišťoven nepokryjí ani náklady. Podle WHO je ČR 1. na světě, co se týče cost-benefit. Jinak řečeno, já jako český pacient si jezdím v Mercedesu za peníze na Škodovku. Proto je personální devastace, protože tu kvalitu a dostupnost mi sponzorují lékaři a sestry. Více na www.zdravotnictvivolaopomoc.cz

J. Kulheim 30.9.2016 18:04

Re: souhlas a díky autorovi článku

V příspěvku dole jsem uvedl několik konkretních čísel. Chtěl bych jenom připomenout, že HDP je důležitý ukazatel, ale je potřeba si uvědomit, že i když HDP se zvyšuje, tak nemusí růst životní úroveň.Podstatně důležitějším ukazatelem je SDLOŽENÁ DAŇOVÁ KVÓTA, která vyjadřuje podíl celkových daňových výnosů (včetně příspěvků na sociální a zdravotní pojištění) na HDP. V rámci členských zemí OECD byla v roce 2000 nejvyšší složená daňová kvóta ve Švédsku (54,2 %), v 15 zemích EU 41,6 %  V ČR činil tento ukazatel 39,4 %.

Nás všechny živí 30% lidí, kteří pracují v produktivní sféře. Zdravotnictví patří do sféry spotřební. Tím jenom chci říct, že je nutné respektovat možnosti ekonomiky. Je potřeba říct, že u nás to nikdy nebude tak jako v Německu.

Lidé odvádějí státu peníze a je na vedení jak s nimi naloží. Odvádí státu cca 80% svých příjmu. Těžko může někdo čekat, že budou odvádět víc. Daň s příjmu + soc.a zdrav. pojištění cca 45% + DPH OSVČ + DPH obchody + spotřební daně /benzin, cigarety, alkohol/ silniční daň + daně z nemovitostí, poplatky místní + poplatky na úřadech, atd. Stále to nestačí. Stát si ještě půjčuje. Dostáváme za tyto peníze odpovídající služby?

V současnosti panuje ve zdravotnictví socialismus, který se prakticky nezměnil. Každý náznak systémových opatření, např. Julínek, narazí na odpor LK, LOKu, atd. Na jedné straně říká pan Kubek, že poplatky nic nepřinesly, přinesly 5 miliard, a na druhé straně chce z jiných daní 5 miliard. ODS na to, že chtěla udělat systémové změny tvrdě doplatila. Tento systém fungovat nemůže a dá se předpokládat, že žádná politická strana změny dělat nebude. , Přidávání peněz z jiných daní není řešením.

J. Kulheim 30.9.2016 18:33

Re: souhlas a díky autorovi článku

---Zdravotní služba v ČR je na velmi dobré úrovni. Ale téměř všechny finanční prostředky se spotřebují na léčbu nemocných /99%/. Je otázkou jak to bude dál. Zvyšuje se věk dožití. Věk prožitý ve zdraví se nezvyšuje. U nás je to cca 62 let u mužů i žen. Zvyšuje se věk dožití v nemoci. U mužů méně než u žen. Toto všechno zasahuje zvýšení nákladů na důchody na financování zdravotnictví. V současnosti dnešní mladí lidé vloží do důchodového a sociálního systému 5-6x víc než z něho budou čerpat.

To bude mít nepochybně vliv na tzv. solidaritu mladých a starších.

Systém musí motivovat uživatele zdravotní služby k péči o svoje zdraví. Atd.

---Tarifní mzdy jsou nespravedlivé a přesto organizace zastupující zdravotníky tento systém odměňování prosazují. Všichni si stejně nezaslouží a je škoda. že nejsou lépe ohodnoceni ti, co pracují lépe a více, ale berou peníze ti, kteří mají souběh praxí nebo několik "úvazků"

Financování zdravotní péče představuje velmi závažný problém ve všech ekonomicky vyspělých i rozvojových zemích. Nikdo nevymyslel systém, který by byl bez problémů. Je potřené, aby motivoval lidi k péči o svoje zdraví a toho unitární systém není schopen. Proto také je u nás největší počet návštěv lékaře na 13,1 na obyvatel.

K. Janyška 30.9.2016 9:22

Nemají ambici a vzdělání. Vy všichni, kteří nevíte nic

o spontánním řádu, spontánním řádu lidské interakce a spontánním řádu lidského světa, nemáte skutečné vzdělání, Od toho vědění se totiž odvíjí cokoliv v lidském světě, na co si jen vzpomeneme... Dzp.

K. Janyška 30.9.2016 9:58

Re: Nemají ambici a vzdělání. Vy všichni, kteří nevíte nic

A ve zdravotnictví je potíž v tom, že si ho lékaři v dresu politiků neustále přizpůsobují svému kradení až jimi nebudou. Jediným lékem na zdravotnictví je ho předat do rukou těch, kdo ho platí, tedy občanům České republiky. Jak na to ? Zrušení VZP a výpovědních lhůt u zdravotních pojišťoven a a zavedení možnosti pro klienty systému převést průměrný náklad na jednoho občana, klienta, té které, jím vybrané zdravotní pojišťovně. A ty se už ze strachu o ztrátu klientů postarají o zbytek, dokonce mnoho z nich bude muset skončit. A lékaři se budou konečně klientů bát a zdravotní pojišťovny také... Dzp.

I. Schlägel 30.9.2016 14:05

Re: Nemají ambici a vzdělání. Vy všichni, kteří nevíte nic

Vy byste do zdravotnictví zaváděl klasický kapitalismus? Ale fuj... Že se nestydíte. Víte, kolik ušlechtilých témat by politickým rentiérům ubylo v předvolebních kampaních?

Z. Rychlý 30.9.2016 16:50

Re: Nemají ambici a vzdělání. Vy všichni, kteří nevíte nic

Blbost. Asi jste samým studiem Vonhájka zapomněl na klasika kapitalismu A.Smitha. Jedním z atributů volného trhu je alespoň zevrubná znalost produktu. Občan však jen mlhavě tuší, co mu lékař nabízí. Skočí mu na každou zmínku o naději. Takhle se ovšem nabídka a poptávka nikdy nesejdou v optimálním bodě ! Ta vás nenaučili ??? Tím tedy ta svá moudra házíte do hlubokého kanálu.

Tady musí vstoupit na scénu prostředník, kterým je tzv. revizní lékař, coby zaměstnanec skutečné "pojišťovny" a ne rozdělovny daní. Ten krotí doktory, aby neslibovali hory doly zadarmo - nabídky pojišťovny už občan nějak dokáže vyhodnotit, aby si vybral, i když to nebude lehké.

Máte o trhu svazácké představy. Volný trh není jenom osamcená nabídka a poptávka. Zkuste nastudovat atributy volného trhu a zkuste je pochopit. Třeba se vám to podaří, když už znáte ten oný řád.

K. Janyška 30.9.2016 18:45

Re: Nemají ambici a vzdělání. Vy všichni, kteří nevíte nic

Trdlo, vy mě učit dílo Adamů a Hayeka nebudete. Ve zdravotnictví čistý trh prostě zavést nelze. Lidé zodpovědní se nechtějí dívat na to, jak lidé nezodpovědní a ožralí zmetci umírají kdesi pod mostem nebo po mezích. Proto je podstatné, aby nesení zdravotního rizika bylo přeneseno až na samotný vrchol, tedy na úrověň státu. Ale principem, který jsem popsal a kterému šéfují klienti prostřednictvím ekonomů, ne lékaři. Ríkám mu Tržními lvy na trží vlky... Dzp.

M. Prokop 30.9.2016 8:35

Spoluúčast je to kouzelné slovo,

které by přineslo do systému peníze a trochu omezilo zbytečné výkony.

Bohužel socani kráčí přesně opačným směrem, ku škodě pacientů.

J. Jurax 1.10.2016 0:35

Re: Spoluúčast je to kouzelné slovo,

Jenže u nás byť jen zmínka o spoluúčasti spolehlivě prohraje volby. A i ta rétoricky nejpravicovější strana chce ke korytům ... a případné zavádění spoluúčasti u nás je spolehlivou metodou, jak o politická koryta zase přijít ...

Š. Šafránek 30.9.2016 8:35

Palec nahoru.

Autor se v problematice dobře orientuje a podařilo se mu v několika odstavcích vše podstatné říci.

Z. Rychlý 30.9.2016 11:02

Re: Palec nahoru.

Raději jsem to ještě dvakrát přečetl, ale stále jsem to podstatné nenašel. Chybí mi třeba podstatná věta, že i zdravotní péče má své limity a péči zadarmo každému v nejvyšší kvalitě (která tu opravdu je) neutáhne ani USA. Po dosažení nějakého ekonomického limitu bude někdo muset říct - musíte počkat ( v překladu - máte smůlu).

Chybí mi věta - musíme vrátit význam spojení "zdravotní pojišťovna" směrem k pojištění, a ne posílit současný význam "přerozdělovna zdravotní daně".

Aby se mohlo pokračovat k dalšímu zlepšování, musí přijít připojištění, tedy laicky řečeno, kdo víc platí má lepší péči. A to je v naší rovnostářské společnosti TABU. Musíme čekat, až to vlastní vahou krachne.

O tom jsem tam nenašel ani slovo, snad mlhavé náznaky. Ani to není třeba říkat, neb jest to notoricky známé. Dluhové vlády ovšem do tohodle jablka nekousnou.

I. Schlägel 30.9.2016 14:07

Re: Palec nahoru.

Obávám se, že ani přebytkové vlády. On by jim to ten zdravotnický personál dal brzy sežrat.

Z. Rychlý 30.9.2016 16:35

Re: Palec nahoru.

asi máte pravdu. Odboráři vytáhnou do ulic vuvuzely

J. Kulheim 30.9.2016 7:45

Ve zdravotnictví je zabetonovaný socialismus.

O nějakém řešení mluví všichni a nikdo žádné změny nechce. Jediným ministrem zdravotnictví, který se snažil o systémové změny, byl MUDr Julínek. Uživatelé zdravotní péče si uvědomili, že zdravotní péče něco stojí. Hlavním odpůrcem byli lékaři v čele s MUDr Ráthem a LK. ČSSD to plně využila ve volbách. Vláda ČSSD, ANO a KDÚ ČSL poplatky zrušila. Poplatky přinesly do financování cca 5 miliard Kč, které dnes chybí. Několik čísel-

--Podíl příspěvků na sociální pojištění včetně příspěvků na zdravotní pojištění a povinné úrazové pojištění, na složené daňové kvótě se v ČR soustavně zvyšuje a v r. 2007 dosáhl 16,3 % HDP, což je (spolu s Francií) nejvyšší podíl v EU. Průměr EU a eurozóny se přitom v posledních letech pohyboval v rozmezí 12,4 - 14,5 % HDP. --Produktivita práce v ČR je na 50% produktivity práce v Německu. Produktivita práce ani příjmy u nás se nikdy s Německem nesrovnají.V posledních deseti letech výdaje na zdravotnictví ve všech vyspělých zemích rostou rychleji než domácí ekonomika.

Zdravotní péče je u nás na dobré úrovni o tom svědčí to, že se prodlužuje věk dožití. Střední délka života. V letech 1950-1960 činila 67,5 let u mužů a 73,4 let u žen. V roce 1969 u mužů jen 66 let, u žen 73 let. V současnosti je to 72 a 79. V roce 2002 činila v ČR hodnota zdravé délky života při narození u mužů 62,8 roku, u žen 63,3.O kvalitě prožitého života nejvíce vypovídá ukazatel délky života prožitého ve zdraví, který byl v ČR roce 2010 stejný jako v roce 1962, tedy 62 let. Prodlužování délky života tudíž u nás spočívá ve zvyšování počtu let prožitých v nemoci.

Bez systémové změny organizace a financování zdravotní péče to nepůjde. 99% finančních prostředků se spotřebuje na léčení nemocí, pouze 1% na primární prevenci.

K. Janyška 30.9.2016 18:47

Re: Ve zdravotnictví je zabetonovaný socialismus.

Není, je to momentálně až zlodějské svinstvo... Dzp.

P. Sulc 30.9.2016 3:37

Vyresit se to da jednoduse, ne?

Zvysit odvody od obcanu, to snad jde. Me pred 20 lety stala nemocenska $190 mesicne. Ted co jsem dedek v pensi a nemocenskou mi jakz takz plati stat, si na ''prilepseni'' doplacim skoro $ 400 mesicne. Co se tyce dobre nemocenske v GBm bejsen si tou bajecnosti jist. Kamrad potreboval MRI kolena, na nemocenskou nejdrive za 5 mesicu, radeji si zaplatil 500 liber a cekal ''jen'' tri tydny. Ja mel v USA MRI asi desetkrat, cekani od 5 hodin do 4 dni, nic ohrozujici zivot, vetsinou jen bolave klouby ci pater.

M. Prokop 30.9.2016 8:38

Re: Vyresit se to da jednoduse, ne?

Britský systém NHS je snad to nejhorší (nejsocialističtější) co v západních zemích existuje.

P. Vaňura 30.9.2016 21:32

Máte pravdu a je to všeobecné známo.