Úterý 24. června 2025, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZBRANĚ: Tanec mezi atomovými vejci

diskuse (5)

Zdroj: Picryl

Řekne-li se atomová válka, napadne běžného Středoevropana nejčastěji nějaká ta hypotetická americko-ruská, případně americko-čínská. Lidé s větším přehledem si vzpomenou ještě na Severní Koreu a jejích odhadem sto hlavic, o jejichž použití rozhoduje jedinec, kterého byste za normálních okolností neposlali ani s pětistovkou do Alberta na nákup. Na řadu dalších kombinací ale nepřijde řada. Nikdo například neočekává, že by se do sebe jednoho dne pustily Čína a Izrael – nejen, že jsou od sebe daleko, ale jejich strategické zájmy se totálně míjejí.

Osobně ale dlouhodobě pokládám za nejprůserovější jadernou kombinaci současného světa dvojici „ Indie – Pákistán“, a ta současná šarvátka mezi oběma státy, kterou doprovází hojné použití dronů, té mé obavě trochu nahrává.

Vlastnictví jaderných zbraní je velice zvláštní politický fenomén, protože nejlépe funguje ve dvou zcela protilehlých polohách: buď v dlouhodobě stabilních demokraciích, kde má jejich reálné nasazení hodně institucionálních pojistek, nebo naopak v totalitních autokraciích, kde veškerou tu zodpovědnost nese jeden Herr Diktator, který v případě špatného rozhodnutí musí počítat s tím, že přijde o svůj cenný život. Takový autokrat má většinou v rámci jaderného konfliktu daleko víc co ztratit, než co získat, a představa vlastního paláce ze zlata, spáleného na prach ve stylu Hirošimy a Nagasaki, dokáže zchladit i hodně rozpálené žlučníky hlavy. Zejména pokud už v tom paláci žijí dvacet let.

Indie a Pákistán nesplňují ani jedno. Oba ty státy jsou příliš různorodé a chaotické na to, než aby je někdo opravdu mohl natrvalo řídit železnou rukou shůry – nežijí tam žádní Číňané, zvyklí na tři tisíce let centralizované vlády, ale několik desítek etnik s různými jazyky, bohy a tradicemi, které se mnohdy nesnášejí navzájem, a při tom nesnášení se neomezují jen na řeči u piva u lasí. Tatáž roztříštěnost ovšem komplikuje i snahy o fungování demokratických struktur a institucí. Různorodost alias diverzita je, všem vznešeným řečem navzdory, v praktické politice hlavně neutuchajícím zdrojem těžko řešitelných problémů.

Indický subkontinent má navíc bohatou tradici, jak co se různých divokých pogromů týče, tak i v zakládání různých tajných spolků, sekt, teroristických organizací apod. Už jen dělení zanikající Britské Indie na samostatnou Indii a Pákistán v letech 1947 – 1948 byla neuvěřitelná krvárna, v jejímž důsledku zahynul i sám Gándhí. Přitom počet lidí, kteří na tuto krvárnu vzpomínají jako na slavnou událost, kterou by ve jménu očištění státu bylo potřeba zopakovat v daleko větším rozsahu, není dodnes úplně zanedbatelný. Tenhle druh smýšlení se žádnému koutu světa nevyhnul, bohužel.

Tenhle „mezilehlý“ politický charakter obou států ale znamená, že ty tamní vlády můžou být občas zavlečeny do válečného konfliktu nikoliv z rozhodnutí svých prezidentů a ministrů, ale z iniciativy svých vlastních občanů, kterým se „podaří“ spáchat něco takového, že tu silovou reakci druhého státu prostě vyprovokují. Větší riziko přitom plyne z Pákistánu, u kterého lze úspěšně pochybovat i o tom, zda má vůbec jeho civilní vedení pod kontrolou svoji vlastní armádu a tajné služby. Zrovna Pákistán je země, ve které „hluboký stát“ nejen, že nepochybně existuje, ale funguje tak záhadným a problémovým způsobem, že z toho bývají mezinárodní komplikace.

Klasickým horkým teritoriem je pak samozřejmě Kašmír, o jehož osvobození z rukou káfirů sní mladí teroristé snad už na základní škole, a každou chvíli se nějaká ta teroristická skupina skutečně pustí i do zcela praktických kroků, jak ty kašmírské káfiry zničit. Jenže káfirů je více než miliarda a založili na svoji ochranu indický stát, který na takové akce reaguje adekvátně tvrdě.

Důsledkem této zpropadené situace je, že Indie a Pákistán jsou jediné dvě atomové mocnosti, které po sobě skutečně občas střílejí ostrými, a to nejen z malých ručních zbraní. Zatímco na sporné indicko-čínské hranici v Himálaji se oba zúčastněné státy tiše dohodly, že jejich pohraničníci se sice mohou prát, ale pouze ručně (tj. za pomoci cihel a dřevěných tyčí), na indicko-pákistánské hranici žádná taková preventivní gesta nehrozí. Tam se počítá i s potenciální ostrou válkou.

Takové poměry mají eskalační potenciál. Určitým odlehčením situace je skutečnost, že oba státy jsou vzájemně na kordy už tak dlouho, že si jako správní frenemies zvykly na nějakou koexistenci, střelba-nestřelba. Kdesi jsem narazil na přirovnání indicko-pákistánských vztahů k hysterické, nikdy nekončící telenovele, a docela to sedí.

Ale taková neformální koexistence může jednoho dne doplatit třeba na dostatečně velký teroristický útok – nějaký ekvivalent amerického 11. září 2001 nebo izraelského 7. října 2023, jenže v podmínkách hustě osídleného subkontinentu, kde těch obětí bude desetkrát tolik. Pak ten kumulativní šok z tolika mrtvých povede k tomu, že si zasažená populace nějakou tu „trestnou výpravu“ po svých vlastních politických lídrech prostě vynutí. A u takové „trestné výpravy“ nikdy nevíte, do jakých rozměrů nakonec doroste.

Ostatně ty dva uvedené příklady z jiných částí světa k velkým válkám vedly, a v obou případech tam byl jako společný základ chiliasmus islámských fundamentalistů, kteří stojí spíš o posmrtný ráj než o zlaté paláce na zemi, a kterých je v tom Pákistánu solidní rezervoár.

Mimochodem, pokud vezmete současný atomový klub, tak: Rusko aktivně válčí, KLDR aktivně válčí (prostřednictvím svých jednotek na rusko-ukrajinské frontě), Indie a Pákistán aktivně válčí, Izrael aktivně válčí, tři z těch čtyř zbylých dodávají otevřeně vojenskou podporu do aktivní války (USA, Británie a Francie) a tím zbývá jen Čína, u které bych se ale zase moc nedivil, kdyby tak činila tajně.

Pěkný tanec mezi atomovými vejci to je, ale rozpitváte-li motivace každého toho jednotlivého státu do detailů, vyjde vám, že se to jen tak nezmění. Skoro pro každý z nich je větším problémem jednostranně couvnout, než pokračovat v tom, co dělá.

Hudební epilog

zapo

Zapomenuté příběhy 7
Čtenář dostává do ruky už sedmý svazek Zapomenutých příběhů. Kdo četl aspoň některý z předchozích, má o této knize představu. Navštíví spolu s autorem různá místa v prostoru a čase, místa, kdy se v určitou dobu odehrávalo cosi, co už dnes není v centru pozornosti, avšak ve své době to budilo zájem a emoce. Někdy jde o drobnosti, dokonce až kuriozity, často ale to jsou historické události. Navštěvujeme místa na různých místech zeměkoule a nahlížíme do dějů v rozličných obdobích historie. Ať se příběh udál kdekoli a kdekoli, vždycky narazíme na souvislosti.
Bližší info a objednávky zde.

Všechny knihy autora ve zvýhodněném balíčku můžete koupit Zde

Tomáš Vodvářka
24. 6. 2025

Ulevilo se mi, jsem šťasten. Můj hlas dostane hnutí ANO.

Daniel Vávra
24. 6. 2025

Začíná mi to připomínat situaci ve středověku...

Václav Vlk st.
24. 6. 2025

Jako příklad uveďme německý plán na „vyčištění území“.

Aston Ondřej Neff
24. 6. 2025

Dotace pro Čapí hnízdo byl průhledný podfuk.

Majid Rafizadeh
24. 6. 2025

Írán to vnímal jako projev slabosti – a pak už bylo pozdě

Lidovky.cz, ČTK
24. 6. 2025

Ostravská Zlatá tretra opět přilákala řadu slavných atletů. Hlavní hvězdou je švédský tyčkař Armand...

Josef Kopecký
24. 6. 2025

Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová upozornila na chybu, kterou považuje za nejzásadnější v...

mikp Petra Miková
24. 6. 2025

Pražští policisté v úterý odpoledne přijali oznámení o možné střelbě v obchodním centru Nový...

fra František Strnad
24. 6. 2025

Lukáš Wagenknecht, předseda dozorčí rady Pražských služeb, a.s., čelí vážnému problému. Opakovaně...

Marek Hudema
24. 6. 2025

Když kdysi francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že je NATO ve stavu mozkové smrti,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz