ZÁKONÍK PRÁCE: Všem stejně, chce ministerstvo
Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá změnit zákoník práce, který by zavedl právo na získání informací o platech kolegů na stejné či srovnatelné pozici. Vyplývá to údajně ze směrnice Evropské unie a resortní ministr Marián Jurečka to zdůvodnil rozdílem v platech mužů a žen. Já souhlasím s tím, že lidé by měli být v práci odměňováni podle svých schopností a pracovního nasazení a schopné ženy si zaslouží odpovídající mzdy, nedomnívám se však, že toto je cesta, jak toho dosáhnout. Nedivím se proto, že tento plán naráží na odpor i ve vládní koalici.
Já sám jsem majitelem firmy a v mém zájmu je dávat výborným pracovníkům za kvalitní práci slušné mzdy bez ohledu na pohlaví, rasu, náboženství, národnost atd. Důležité jsou výkony a nikoliv jiná kritéria. Vždyť já bych byl sám proti sobě, kdybych si nevážil pracovitých lidí, protože ti by si hledali zaměstnání jinde. V privátním sektoru proto považuji toto opatření za zbytečné a kontraproduktivní. Nemyslím si, že by to mělo nějaký pozitivní efekt. Mzda je výsledkem dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a dalším lidem do toho nic není. Platové rovnostářství tady bylo za socialismu, kdy všichni ni bez ohledu na výsledky dostávali stejné platy a k ničemu dobrému to nevedlo. Výkony pracovníků jsou rozdílné. Jestliže by se tedy nyní opět zavedlo povinné zveřejňování výdělků, mohlo by to narušit atmosféru na pracovišti a vztahy mezi zaměstnanci. O dobrou výplatu se musí zasloužit především pracovník svoji odváděnou prací. Schopný vlastník společnosti navíc dokáže rozdíly v platech přesvědčivě zdůvodnit.
Něco jiného je však státní sektor, kde jsou zaměstnanci placeni z peněz daňových poplatníků. V takových případech, kdy nadřízený nevyplácí podřízené ze svého, se logicky vyskytují případy, kdy mzdy pracovníků jsou velmi mírně řečeno nestandardní a třeba vyplácené odměny neodpovídají realitě. Tady je veřejná kontrola nutností, aby se řádně hospodařilo s finančními prostředky nás všech.
Avšak pro soukromé firmy jsou taková opatření nepotřebná a přinesou akorát zbytečnou byrokracii a zvýšené náklady.
autor je středočeský krajský zastupitel za ODS