Úterý 14. ledna 2025, svátek má Radovan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

VOLBY V USA: Budíček pro Evropu

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA ještě více odhalí zhoubnost zelené ideologie EU
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J47a90n 71K49y53š34k78a

8. 11. 2024 11:56

Myslím, že je na čase, aby se Evropská unie začala vážně zabývat myšlenkou povolit těžbu zemního plynu (a ropy) frakováním břidlicových hornin. USA je v současné době největším dodavatelem ropy na světě, větším než státy okolí Zálivu na Středním východě.

Těžbu ropy a plynu frakováním hornin tam povolili už téměř před dvaceti lety a žádné z katastrofických předpovědí (ztráta pitné vody, atd, atd) se nepotvrdily. Evropa si těžbu břidlicových plynů zakázala, protože spoléhala na "levný russký plyn". Přitom "pod Evropou", stejně tak, jako "pod Amerikou" jsou obrovské zásoby břidlicového plynu. Pokud chceme mít levné energie, je nutno vsadit na jádro. Ale toho se dočkáme za 15 až dvacet let. První vrty a první miliony kubíků břidlicového plynu bychom mohli mít v řádu dvou let i u nás, v Česku.

6 2
možnosti
JK

J23a36n 54K49y84š33k58a

8. 11. 2024 12:25

Proč máme v Evropě třikrát dražší energii, než v USA?

My k nám do Evropy dovážíme jejich zkapalněný plyn. Kde se ale ten plyn vzal? Byl rozptýlen v břidlicových horninách hluboko pod povrchem amerického kontinentu. V USA před dvaceti lety povolili jeho těžbu. Do horniny se navrtá tenká hluboká díra, do ní se vtlačí voda s chemikáliemi, natlakuje se tak, aby horninu v hloubce rozrušila, tím se z horniny uvolňuje plyn, který se vytlačuje trubkou na povrch.

Na povrchu se sbírá, pošle do přístavu, kde se zkapalní, naplní se s ním tanker a odpluje do Evropského terminálu. Tam se zkapalněný LNG převede do plynné formy a potrubím se rozesílá po Evropě.

Přitom my máme tentýž plyn v břidlicových horninách taky, doslova po něm šlapeme nohama. Jenom jsme si zakázali ho těžit. (Ano, TEHDY jsme si to mohli dovolit, když k nám valil proudem levný russký plyn potrubím ze Sibiře). Takže dnes používáme plyn americký, třikrát dražší. Kdybychom těžili svůj domácí, nemuseli bychom jej zkapalňovat, nemuseli bychom jej přepravovat přes Atlantik, nemuseli bychom jej potom zase převádět do plynné formy a rozvádět po Evropě, když téměř každá z evropských zemí má břidlicový plyn doslova na dosah ruky (nohy).

7 1
možnosti
RP

Já bych byl pro.

Ale je třeba počítat s tím, že v USA se frakování provádí vesměs ve venkovských řídce obydlených oblastech, kde nežije nikdo nebo jenom velmi málo lidí. Zatímco v Evropě je takových oblastí málo a těžba plynu frakováním by se musela provádět pod docela dost obydlenými místy a regiony. A taky frakování se neobejde bez malých místních podzemních otřesů.

Zase na druhé straně 20 let frakování už dává určité znalosti a zkušenosti, takže by těžba plynu mohla být už šetrnější.

0 0
možnosti
JM

Jen tak na první pohled si umím představit, že úspěch těžby dostatečného objemu plynů frakovacím postupem je výhradně založen na rozloze neobydlených území USA. Tím se daří nežádoucí škody dostatečně oddělit od přínosů, které tato technologie pro obyvatele Států přináší. Odkazuji se na dokumenty TV, podle nichž většina podobných těžebních a skladovacích technologií zabírá obvykle velká území, o ohrožení životního prostředí nemluvě. Navíc mají Státy velký předstih, který jejich neúčast na ekonomicky podložené těžbě plynů téměř vylučuje.

0 0
možnosti
JK

J59a18n 48K76y36š15k24a

8. 11. 2024 19:11

Velká území??

Jedna frakovací stanice se vejde na fotbalové hřiště a ještě hodně místa zbude...

0 0
možnosti
JM

Jsa laik, pouze odhaduji z rozměrů podobných těžařských zařízení a jejich komplexů a dalších nezbytných příslušenství.

0 0
možnosti
JK

J13a25n 84K78y44š13k30a

8. 11. 2024 20:42

Jedna tatrovka s vrtnou soupravou na lafetě, jeden kontejner s vrtnými trubkami a příslušenstvím, dva až tři parkovací loty pro kamiony s cisternami na plyn, kompresor na natlačení vytěženého plynu do cisteren, maringotka pro personál.

Jo, ještě cisterny s vodou (není-li v dosahu) a s chemikáliemi, tlakové čerpadlo, kterým se voda tlakujíe do vrtu na rozrušení horniny. Možná ještě generátor el. proudu.

Snad jsem na nic nezapomněl.

Na zbytku hřiště si personál může zahrát fotbálek tři na tři.

0 0
možnosti
JK

J63a61n 51K21y76š82k87a

8. 11. 2024 20:44

Opravuji, dva na dva, leda by se našli dva místní chasníci, co si chtějí čutnout.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz