VOLBY V USA: Budíček pro Evropu
Když se podíváme na mapu USA a konkrétní výsledky prezidentských voleb, jasně vidíme, že se východní a západní pobřeží blahobytné části elitního establishmentu země spolu se svými liberálními médii zcela mýlily v tom, jak o kandidátech smýšlí většinová část občanů USA z tzv. zrezivělého středního pásu země. Vítězství Donalda Trumpa nad představitelkou současného vládního establishmentu Kamalou Harrisovou nemohlo být přesvědčivější. K většině ve Sněmovně reprezentantů nyní republikáni přidali dokonce i většinu v Senátu, takže prezident bude mít podporu celého Kongresu.
Vládnoucí elity a jim podvolená oportunní média si prostě stále více lžou do kapsy, i když se snaží různými způsoby zlomit nálady lidí, že když nevolí je, volí prý „krajní pravici“, eventuálně „krajní levici“. To je jasné varování i pro další vlády demokratických zemí ve světě, v Evropské unii a samozřejmě i v Česku, aby politici sesedli ze sedla koně celosvětových údajně spásonosných ideologií a vrátili se rychle k řešení reálných problémů občanů, podnikatelů, celé ekonomiky a společnosti s kupou doslova přezrálých problémů.
Donald Trump půjde doslova po krku zelené ideologii ztělesněné v normách ESG, tedy podřizování podnikových cílů dodržování environmentálních zásad nejen v dané firmě, ale i v celém řetězci jejích dodavatelů a partnerů. To platí klíčově pro banky. Ostatně velcí američtí investoři už začali houfně utíkat z fondů založených právě na normách ESG, protože zjistili, že jim navzdory slibům přinášejí málo zisků, pokud ne přímo ztráty. Stejně jako řada republikánů vládnoucích v jednotlivých státech USA zakázala umísťovat státní finance do fondů propojených s ESG, teď se totéž stane na nejvyšší úrovni země.
To se bude konkrétně týkat i největšího investičního fondu na světě, amerického BlackRock. Za Trumpova druhého prezidentství se dá očekávat maximální podpora americké těžby ropy, zemního plynu (v podobě LNG i na export do Evropy) i uhlí. Varovný příklad kontinuálních řetězových blackoutů v Kalifornii závislé na solární energii povede k přehodnocení dosavadní sázky administrativy končícího prezidenta Joea Bidena na obnovitelné, lépe řečeno občasné zdroje energie i na elektromobilitu. V tomto kontextu zřejmě Trumpova administrativa zruší svůj podpis pod mezinárodní Pařížskou dohodu o boji proti klimatické změně.
Amerika tak nyní nabídne svým podnikům možná ještě lepší ceny energie než dosud, nehledě na Trumpův slib, že sníží podnikům daně. Očekávaný boom ekonomiky USA tažený levnou energií tak obrazně řečeno „stáhne kalhoty“ iracionální, ideologicky omezené a ekonomicky zničující ideologii Green Deal Evropské unie. Evropské podniky budou ostatně motivovány ještě rychleji odcestovat ze Starého kontinentu a vydat se do Nového světa, protože prezident Trump bude chtít posílit americkou ekonomiku tvrdými ochranářskými cly. Cizím firmám nezbude než vyrábět a platit daně v USA a zvýšit tak životní úroveň americké pracující třídy, která se stala faktickou obětí desítek let globalizace a přesunu práce a s ní i prosperity do Číny a dalších rozvojových zemí.
V zahraniční politice se očekává tlak administrativy prezidenta Donalda Trumpa na rychlé ukončení války na Ukrajině s tím, že po možném omezení či dokonce zastavení americké vojenské pomoci Kyjevu nakonec může Ukrajinu rozdělit nějaké demilitarizované pásmo jako v Koreji střežené jednotkami OSN. Protože Washington se bude chtít plně ekonomicky i vojensky soustředit na svého největšího soupeře, Čínu.
Naše země Evropské unie se budou snad moci nadále spolehnout na transatlantické partnerství USA v NATO, ale to, že budeme muset začít za své peníze budovat podstatně silnější vojenskou obranu s náklady, které jsme dosud utráceli na přebujelý byrokratický a sociální systém, je nasnadě. Tohle rozpočtové a politické napětí nakonec povede k zásadní revizi současné ideologie Green Deal a zničujících zásahů do ekonomiky a společnosti, z nichž dokonale profituje jen zelená oligarchie. To bude současně znamenat také odchod jejích současných protagonistů na unijní i národní úrovni. Jak říká zkušenost s olivami: čím více je mačkáme, tím z nich dostaneme více životodárného oleje. Totéž platí i pro naše západní společnosti v Evropě, které v dosavadním blahobytu zdegenerovaly a jejichž politické elity namnoze bez jakýchkoli odborných předpokladů pro správu společnosti se zcela odtrhly od reálného života.