Úterý 21. července 2026, svátek má Vítězslav

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VOLBY: Odloží se Green Deal?

Výsledek krajských voleb, pro strany vládní koalice krajně nepříznivý, zásadně zvyšuje pravděpodobnost, že Fialova vláda přehodí schválení „českého Green Dealu“ na vládu vzešlou z voleb 2025. Zároveň se bude – pod záminkou povodní – zadlužovat více, než je nutné.

Zdraží všechno?

Zmíněný „český Green Deal“ by mj. postupně zdražil pohonné hmoty o zhruba 10 Kč/l, což nyní již nevylučuje ani ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Kabinet má „český Green Deal“ již připraven, čeká jen na vhodnou dobu, aby jej mohl schválit. Chtěl tak učinit v polovině léta, v době dovolených, neboť vytušil třaskavost a nepopularitu této legislativy. Jde vlastně o překlopení Green Dealu EU do českých paragrafů.

V důsledku tohoto překlopení by se – například – Česko v příštích letech stalo součástí systému obchodování s novým typem emisních povolenek – těch zatěžujících domácnosti. Právě tento typ emisních povolenek umožní Evropské komisi fakticky manipulovat s cenami pohonných hmot, ale i třeba s náklady na vytápění bytů, jimž čelí řadové domácnosti v ČR. Při neplnění dílčích klimatických cílů, například těch vztažených k roku 2030, bude totiž Brusel moci ze systému stáhnout emisní povolenky pro domácnosti, případně je do něj nedodat, čímž se zvedne jejich cena, takže tím i benzín či nafta v Česku může zdražit vysoko nad často deklarované 2 Kč/l.

Odborné studie například německých výzkumných institutů hovoří o tom, že cena paliv nakonec poroste o 10 až 15 Kč/l. Například Potsdamský institut otázek klimatu, financovaný německou vládu, kalkuluje zdražení v rozsahu v přepočtu 12 až 13,50 Kč/l (viz například zde).

Fialova vláda v důsledku výsledku krajských voleb nejspíše také bude nyní klást menší důraz na další konsolidaci veřejných financí. Záminkou k rozmáchlejšímu půjčování a zadlužování, než které je nutné, se mohou stát už nedávné povodně. Vždyť odborné odhady povodňových škod jsou zatím výrazně níže než odhady vládní. Pojišťovny odhadují pojištěné škody na maximálně 17 miliard korun. Česká spořitelna odhaduje celkové škody na maximálně 35 miliard korun. V obou případech jde o odhady prvotní. Nicméně při povodních 2002 i 2013 činily pojištěné škody zhruba 50 procent škod celkových. Takže minimálně poměrově mohou uvedená čísla dávat smysl.

Vláda ale operuje s daleko vyšší částkou. Prý budou celkové škody činit 100 miliard či i více. Kabinet s tímto zdůvodněním chce co nejdříve navýšit schodek státního rozpočtu dohromady o 40 miliard korun. I když navíc ještě má od minulého týdne z Bruselu přislíbeno zhruba 50 miliard korun nečekaně vysoké pomoci z EU. To je dohromady 90 miliard korun.

Peníze na cestě…

Při minulých povodních stát podle Národní rozpočtové rady zajišťoval zhruba 25 procent pomoci, když ovšem pomoc EU tehdy činila – na rozdíl od nynější situace – pouze jednotky procent. To ale znamená, že Fialův kabinet nyní, když má už vlastně 90 miliard korun na povodně „na cestě“, jedná tak, jako by celkové škody měly činit 360 miliard korun. I když třeba zmíněný maximální odhad České spořitelny je tedy více než 10krát nižší.

V tomto rozmáchlejším zadlužování, než které se zdá být nutné, vládu výsledek krajských voleb nejspíše tedy utvrdí, neboť další konsolidace veřejných financí by mohla dále snížit šance na úspěch vládních stran v parlamentních volbách příštího roku.

Petr Suchánek
21. 7. 2026

Cukrovka je díky vymoženostem moderní doby zvládnutelná.

Aston Ondřej Neff
21. 7. 2026

Už pondělek přináší další kolo.

Jan Ferenc
21. 7. 2026

Jak to ti dva dělají, když se ocitnou sami v útulném pokojíku

Miloslav Grundmann
21. 7. 2026

Čína předvídá tlak. Rusko čekalo jeho hranici.

Ivo Fencl
21. 7. 2026

Dvanáctiletá Katka vyrůstá v Československu (představme si rok 1984)...

ČTK, Lidovky.cz
21. 7. 2026

Ve věku 50 let zemřel norský skifař Olaf Tufte, dvojnásobný olympijský vítěz a jediný přemožitel...

Radka Kvačková
21. 7. 2026

Volala přítelkyně, jestli bych s ní nešla ven, že její muž vyzařuje. Vrátil se z jakéhosi...

tji Tereza Jiránková
21. 7. 2026

O tragické smrti teprve devatenáctileté Američanky Kaylee Hottleové informoval její otec. Herečka...

mar Alžběta Marešová
21. 7. 2026

Jak druhý týden Tour de France skončil, tak třetí týden závodu začal. Na prvním místě svítí i po...

ČTK, Lidovky.cz
21. 7. 2026

Bez Lionela Messiho a řady dalších hvězd se v pondělí večer vrátili argentinští fotbalisté po...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz