VOLBY: Jak jsem se mýlil a jak budu letos volit
Ing. Petr Krešňák |
Rád bych se vrátil ke svému článku zveřejněnému na Neviditelném psu a k jeho dodatku (odkaz zde: Neviditelný pes). Jak už vyplývá z názvu tohoto příspěvku, mýlil jsem se v otázce započítávání prázdné obálky mezi platné hlasy, ze kterých se odvozuje procentní výsledek jednotlivých stran a koalic. Za upozornění děkuji čtenáři panu Tomáši Pospíšilovi – právě jeho poznámka mě přiměla otevřít volební zákon a zjistit, že měl pravdu.
Podle zákona č. 247/1995 Sb. se volební účast počítá z vydaných obálek, zatímco procentní výsledek stran a koalic pouze z platných hlasů. Prázdná obálka tedy není ani hlasem platným, ani neplatným. (§ 49 odst. 1 zákona … 5 % z platných hlasů.) Domníval jsem se, že vhozením prázdné obálky snížím procentní výsledek například strany Stačilo. Bohužel tomu tak není. Bylo by možná žádoucí změnit volební zákon, ale obávám se, že politické strany by o to zájem neměly.
Jaké máme možnosti, když nemáme koho volit?
- Nejít k volbám.
Tuto variantu nepreferuji – k volbám chodím a chodit budu. - Vhodit prázdnou obálku.
Tímto krokem sice zvýším volební účast, ale nijak neovlivním výsledek stran. Původně jsem chtěl tímto způsobem dát najevo, že si nemohu vybrat. Teď už vím, že jsem se v tom mýlil. - Hlasovat pro stranu, která se s jistotou do parlamentu nedostane.
Pokud vhodím platný hlas pro subjekt, který pravidelně končí hluboko pod pětiprocentní hranicí, snižuji tím procentní výsledek všech kandidujících stran. To se dotýká i těch, které se pohybují kolem klíčových 5 %. Kdyby tento postup zvolilo více voličů, mohlo by se podařit některé ze stran „na hraně“ poslat pod limit nutný pro vstup do sněmovny.
Můj nový postoj
Rozhodl jsem se tedy změnit strategii: k volbám půjdu, ale svůj hlas dám straně, která se do parlamentu určitě nedostane – tedy někomu, kdo dlouhodobě získává jen zlomky procent (často méně než 1 %).
Takto jasně vyjádřím svůj nesouhlas s nabídkou současných parlamentních stran a zároveň se moje účast započítá do statistik. Pokud by tento přístup sdílelo více lidí, mohl by mít reálný dopad – zejména na strany a koalice oscilující kolem pětiprocentní hranice. Pro mě osobně by bylo velkým úspěchem, kdyby se do parlamentu nedostali komunisté, tedy Stačilo.
Pro inspiraci: subjekty s dlouhodobou podporou pod 1 %
- 1. Rebelové – re3elove.cz
- 2. Moravské zemské hnutí
- 3. Jasný Signál Nezávislých
- 4. Výzva 2025
- 5. SMS – Stát Má Sloužit
- 9. Levice
- 10. Česká republika na 1. místě!
- 12. ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE
- 13. Urza.cz: Nechceme vaše hlasy…
- 14. Hnutí občanů a podnikatelů
- 15. Hnutí Generace
- 17. Koruna Česká
- 18. Volt Česko
- 19. Volte Pravý Blok
- 21. Balbínova poetická strana
- 24. Hnutí Kruh
- 26. Voluntia