Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

Foto

Z jakéhosi záhadného důvodu panuje přesvědčení, že stát je povinen nějakou formou přispívat na stravování. Dětem, důchodcům, zaměstnancům, politikům, bezdomovcům, prostě všem kromě OSVČ. Ti si svůj oběd ani nemůžou dát do nákladů, i když by ho platili (diety jsou jiný případ).

Kolik to tak může ročně stát?

ZL

Jen poznámka k těm 23 hodinám týdně. Jedná se o hodiny vyučovací, tedy nezahrnující dozory, pracovní pohotovosti, přípravy a opravy a hodnocení školních prací. Také jednání s rodiči, individuální konzultace s dětmi, všelijaká školení a porady včetně porad klasifikačních a věřte nevěřte - někteří učitelé se dokonce dále vzdělávají.

JM

Dalo by se to nějak konkrétně časově vymezit ? Dejme tomu jestli to skutečně zabere těch zbylých sedmnáct hodin týdně a celé prázdniny, kdy se nevyučuje.

TM

"... rozzlobení odboráři. Ti by měli také vědět, že pracovní úvazek učitele ZŠ je 23 hodin týdně."

Pri takejto logike majú riaditelia škôl len 6 hodinový úväzok, podobne vysokoškolskí učitelia.

Učím na základnej škole a keď pred dvoma rokmi vypadla kolegyňa a suploval som za ňu 5 hodín týždenne, takže som učil 28 hodín týždenne, prichádzal som domov ako zbitý pes. Krátkodobo sa to dá, ale dlhodobo sa to buď odrazí na zdraví alebo poklesne kvalita vyučovania, či oboje.

Autorka ešte mohla dodať, že sú to len 45 minútové hodiny, takže učitelia majú úväzok len 17,25 hodiny týždenne.

Ale dosť bolo irónie. Učiteľ je v škole aspoň 15 minút pred začiatkom vyučovania, keď má voľnú hodinu, tak v škole naďalej je a buď sa pripravuje na ďalšie hodiny alebo robí rôzne administratívne práce. Po skončení vyučovania sa často konajú rôzne porady a školenia, rodičovské združenia, konzultácie. Keď príde domov, tak nemá padla, ako si neučitelia myslia, ale pripravuje sa na hodiny, ktoré bude mať ďalší deň, študuje, opravuje písomky, robí administratívu, triednemu učiteľovi neraz zavolá rodič aj po 20:00.

JV

Nikdo snad nezpochybňuje, že děti musejí jíst. Otázkou snad je, zda je škola jídelnou, kam se děti a i školní sbor (a někdy i místní důchodci) chodí najíst, nebo místo pro jejich výuku.

A nic není zadarmo. Kdo má tedy tuto bohulibou činnost platit? Nejsnadnější by snad bylo stravování, včetně zařízení, budov a kuchařek (kuchařů?) vyloučit ze škol a nechat klienty (takové hezké slovo), aby si tam oběd včetně židle, stolu, úklidu a mytí nádobí, koupili. Hned by klesly státní, tzv. mandatorní, výdaje. Obec, když by na to měla, a tak se rozhodla, mohla rodičům něco přispět. Rodiče by pak měli i větší zájem o místní volby. A když by takto vzniklé restaurace na trhu (tak oblíbený a žádoucí pojem) neuspěly, mohly by kuchařky jít pracovat tam, kde by o ně byl zájem (kuchařek a kuchařů je prý málo! proč asi?).

Jenže, to by z toho vypadl mamánek stát, úřady. Lidé by si začali zvykat na svéprávné chování. A to by asi nebylo úplně ono.

FN

Vaši teorii svépomocného stravování by bylo nejlépe jako pilotní projekt vyzkoušet na fungování např. senátní jídelny. Senátoři by si ze svých platů platili nájem jídelny, restaurační služby v plné výši, aby si vašimi slovy "oběd, včetně židle, židle, stolu, úklidu a umytí nádobí, koupili". A když by takto vzniklá restaurace na trhu neuspěla, mohli by si páni senátoři nosit krabičky s obědem připraveným manželkou (milenkou) nebo se uchýlit ke krizové variantě a chodit se naobědvat do normální restaurace, i když by byli dovedeni k zoufalství poznatkem, že oběd je tam třikrát dražší než v dotované senátní.

MP

Přesně tak. Kdo chce mít opici, musí mít na banány:-/

JV

Ano.

A kdo chce mít ovce, musí je nechat někde napást.

Foto

Milá dámo, myslíte, že kraje a obce mají tiskárnu na peníze? A že učutelé mají týdenní úvazek jen 23 hodin? Ono totiž ne nepodstatnou povinností je práce z domova zahrnující přípravu na vyučování a další činnosti s výukou související a které nelze vykonávat během vyučovacch hodin. Ostatně i státní zaměstnanci (úředníci) mají své závodní jídelny na které nemalými částkami přispívá zaměstnavatel.

JV

Milý pane Havránku, to , že jen stát má tiskárnu na peníze, neznamená, že tiskárna musí furt běžet. Dále, myslíte, že jen pro učitele končí práce v práci?

My, doma, máme také takovou malou závodní jídelnu, kterou si pro sebe a své děti platíme sami. Stejně tak zaměstnavatel pro své zaměstnance, na což však si zaměstnanci musejí nejdříve vydělat; stejně jako táta od rodiny. Hmmmm?

JJ

J49u23r30a 62J91u68r10a65x

5. 9. 2024 14:54

Stát povede debatu se samosprávami... no potěš pánbu

OM

O21. 64M80.

5. 9. 2024 14:03

Správnější je úvaha, zda nezvednout rodičovský příspěvek - oběd za 30 - 40 Kč (byť dětská porce), když jinde ho pod stovku nepořídíte, to je směšná cena. Klidně bych ho o pětikorunu zvednul a tu pětikorunu dal těm kuchařkám - hned by každá měla tak o tisícovku vyšší výplatu.

MK

To si představujete moc jednoduše - z každé koruny, kterou stát vybere, dorazí k příjemci tak 70 hal. V případě platů, před zdaněním.

MK

Pokud vím, garantem základního vzdělání je stát. To, že děti musejí dostat někdy kolem poledne teplé jídlo je dané a rozumné. Nevím, o čem je tady ještě řeč.

Místní samosprávy si stát vytvořil jako způsob, jak zpeněžit veřejný majetek tím, že kromě soukromého a veřejného vytvořil jakýsi fiktivní majetek obcí. A pro obce už neplatí to, co pro stát, a mohou na občanech (platících daně) vesele vydělávat. Přitom si stát dal dobrý pozor, aby obce přímo nevybíraly daně od místních a hlavně podnikatelů a nezajistily si tak zdroj financí nezávislý na státních úřednících. Vytvořilo se tak něco, co možná chvíli fungovalo, ale teď se začínají ukazovat problémy. A budou přibývat.

IK

Samosprávy TO JE UMĚLÁ NĚJAKÉ NICKA to vůbec není dobré co dělají sami nic,My všichni pořád jim dáváme peníze nás všechny vykořisťují, s živnostníky , OSVČ ,nejvíc, jsou to jejich DOJNÉ KRÁVY A POŘÁDNĚ JE DOJÍ AŽ je dostanou na jatka. A už je dostali zlikvidovali soukromé podníkání hlavně na vesnicích a malým městech, zlikvidovali ptravinové podniky ve městech to všechno mohou dělat obce a ještě jsou za to placeny . Ale přitom to nesmí ,nesmí podnikat oni to děljí ale KUDLA ZA NAŠE PRACHY A BIJOU SE DO PRSOU JAK TO UMÍ TO DOVEDE KAŽDEJ BLBEJ DĚLAT ZA CIZÍ PENÍZE A běda jak se obecní a státtní prachy budou dávat dohormady to jsu NAŠE PRACHY KUDLA UŽ STAČILO dOUFÁM ŽE MI TO NESMAŽOU TADY MI TO POŘÁD MAŽOU.

FN

Souhlasím s tím, aby samosprávy mít širší povinnosti při vzdělávání dětí. Současně ale musí dostat větší pravomoci a vyšší podíl z daňových příjmů. Tím by se jednak zabránilo, aby stát mohl libovolně manipulovat s penězi na vzdělání a jednak by obec rozhodovala o tom, zda budou mít do škol přístup parazitické státem placené neziskovky, aby děti infikovaly zelenými nesmysly a deviacemi.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz