Středa 21. května 2025, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VLÁDA: Premiér na částečný úvazek. Český absurdistán v praxi

diskuse (49)

In medias res: asi nejen mne šokovala informace, že premiér Petr Fiala (ODS) si i během celého svého působení v čele vlády ponechal pracovní poměr na Masarykově univerzitě v Brně. Konkrétně jde o úvazek ve výši 0,2, tedy pětinu běžného plného pracovního poměru. Tedy každý týden minimálně 8 hodin, každý měsíc 32-36 hodin. Kdyby je nekonal, jednalo by se o porušení zákoníku práce a jeho bezdůvodné obohacení.

Ačkoli se to může na první pohled jevit jako formalita, ve skutečnosti tato skutečnost otevírá velmi vážné téma: může si předseda vlády dovolit vést stát jen „na částečný úvazek“?

Politik s více „pracovními smlouvami“

Kromě funkce předsedy vlády zastává Petr Fiala i post člena Poslanecké sněmovny. Tento mandát není jen čestnou funkcí, ale reálnou legislativní rolí, která vyžaduje pravidelnou účast na schůzích, hlasování, studium návrhů zákonů a komunikaci s voliči. Tím autor komentáře mrká na zákonodárce a dávno zapomenutý návrh na tzv. klouzavý mandát. Kdy by premiéra nebo ministra dočasně vystřídal v PSP náhradník ze stejné volební strany. Současně je Petr Fiala i předsedou ODS, což s sebou nese zcela konkrétní politické povinnosti - od vyjednávání s koaličními i opozičními politickými subjekty přes vnitrostranickou komunikaci (hádky a malé puče v regionech v to počítaje) až po mediální vystupování a blahopřání zasloužilým členům a členkám partaje. A konečně tu zůstává zmíněný akademický úvazek na Masarykově univerzitě, ze kterého premiérovi plynou příjmy a závazky.

To vše dohromady vytváří logický rozpor: jak může jediný člověk plnohodnotně zvládat tolik rolí? Zasáhl zde již inspektorát práce? Zajímá se Fialova zdravotní pojišťovna o jeho pracovní vypětí, při kterém mu zákonitě nemůže zbýt čas na kvalitní relaxaci a odpočinek po práci? Které pak pojišťovnu bude stát značné peníze. A pokud Fialovi asistenti odpoví, že premiér aktivně sportuje a houbaří, tak se logicky nabídne zase protiotázka, zda to nečiní na úkor svých četných pracovních povinností, když den má jen 24 hodin.

Řídit stát není brigáda v Lidlu

V běžném pracovním životě je standardem, že zaměstnanec má vůči svému zaměstnavateli maximální loajalitu a nasazení. U vrcholových funkcí, jako je generální ředitel, lékař, pilot nebo soudce, by bylo naprosto nepřijatelné, aby dotyčný souběžně pracoval jinde, nebo si udržoval jiný pracovní poměr. O to nepochopitelnější je, že u předsedy vlády je tato praxe tolerována. Stát v takto složité době přece nelze řídit „na půl (respektive čtyři pětiny) plynu“.

Špatný signál pro veřejnost

Zajímavý je i symbolický rozměr celé věci. V době, kdy vláda nabádá občany i univerzity k „odpovědnému hospodaření“, působí „fialový souběh“ několika pracovních rolí premiéra mimořádně nevkusně. Navíc tím stát vysílá signál, že řídit zemi je práce, která zřejmě nevyžaduje stoprocentní soustředění. A pokud ano, pak jistě stojí za optání, jak prof. Petr Fiala zvládá své další závazky vůči univerzitě? Kontroluje to reálně, nejen formálně, někdo?

Otázka odpovědnosti

Z právního hlediska je možné, že premiér úvazek na univerzitě formálně drží kvůli udržení akademické pozice nebo budoucí kariéře po skončení mandátu. Z etického hlediska je však tato praxe těžko obhajitelná. Nadto místo na MU je mu ze zákona po dobu výkonu veřejné funkce drženo. Pokud má předseda vlády pocit, že si může dovolit věnovat pracovní kapacitu (stovky hodin ročně) i jinému zaměstnavateli, vyvolává to pochybnosti, zda je jeho práce pro stát skutečně prioritou.

Problém není jen v onom „čísle“ 0,2, ale v principu. Jistě, Fialovi zastánci budou ukazovat na jiné politiky, kteří mají více různých úvazků. Klasicky poslanec a starosta nebo hejtman dohromady. Ale to přece není omluva. Navíc funkce předsedy vlády je funkce výkonná, ne zákonodárná.

Při vší úctě třeba k senátorům, když si senátor v pracovní době odskočí zapřednášet, je to sice neetické, ale ne tak nebezpečné pro chod státu, jako když absentuje ve Strakovce premiér.

Na to nemusí být čtenář profesorem politologie, aby mu to bylo jasné.

A co když nás napadne Rusko nebo Slovensko (před Ficem nás Fiala také nedávno varoval), zrovna když náš dobrotivý premiér bude opravovat bakalářské práce nebo mazat tabuli před výukou na Univerzitě třetího věku MU?

Vizitka systému

Petr Fiala je nejen premiérem, ale i symbolem politické kultury této země. A právě proto by měl jít příkladem v oblasti pracovního nasazení i transparentnosti. Skutečnost, že předseda vlády zvládá svou roli „na 0,8 úvazku“, působí jako vizitka systému, který ztratil základní smysl pro realitu.

A občané by měli přemýšlet, zda je normální, že stát - se všemi svými problémy, krizemi a výzvami - je veden člověkem, který má zjevně ještě dost energie na další rozptylující úvazky.

Psáno pro server Lidovky.cz

Jan Kovanic
21. 5. 2025

Život „po svém“ znamenal smrt „po svém“.

Gustav Sitař
21. 5. 2025

Média hlavního proudu se připojila ke kritice Bidenova Bílého domu

Aston Ondřej Neff
21. 5. 2025

Rusové jsou ochotni vraždit neomezenou dobu.

Jan Ferenc
21. 5. 2025

Číňané sebrali českým e-shopům 10 až 15 % jejich tržeb.

Aston Ondřej Neff
19. 5. 2025

Kéž by jednání v Istanbulu někomu otevřelo oči

Aston Ondřej Neff
21. 5. 2025

Rusové jsou ochotni vraždit neomezenou dobu.

Aston Ondřej Neff
20. 5. 2025

Rumuni tedy rozhodli, jak rozhodli.

Gustav Sitař
21. 5. 2025

Média hlavního proudu se připojila ke kritice Bidenova Bílého domu

Tomáš Jirsa
19. 5. 2025

Jsem zděšen nad lehkomyslností evropských politiků.

Lidovky.cz, ČTK
21. 5. 2025

Manchester United, nebo Tottenham Hotspur? V Bilbau se hraje o první klubovou trofej letošní...

lupr Lucie Procházková
21. 5. 2025

Většina Čechů si nepřeje, aby došlo k úpravě maximální povolené rychlosti na dálnicích. Pro zvýšení...

Lidovky.cz, ČTK
21. 5. 2025

Někdejší privatizační podnikatel Vratislav Čekan půjde na pět let do vězení za podvod. Ve středu o...

Lidovky.cz, ČTK
21. 5. 2025

Americký prezident Donald Trump využil středeční návštěvy hlavy Jihoafrické republiky Cyrila...

lupr Lucie Procházková, ČTK
21. 5. 2025

Na Pražském okruhu u Zbraslavi do sebe dnes odpoledne narazily dva kamiony a dodávka. Havárie se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz