1.4.2023 | Svátek má Hugo


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. K. 17.3.2023 23:45

Zajímavá formulace, obstát s tím, co dostanou. Protože totiž, na to se z nějakého důvodu zapomíná - jsou důchodci, kteří celý život pracovali, a i když měli malé děti, přesto jim stát odkládal na důchod, tedy bral část jejich mzdy s tím, že pak jim ten důchod bude vyplácet. To jsou důchodci, kteří mají nárok ne na milodar, ale na svoje peníze. Existují však důchodci, kteří nepracovali nebo z nějakého na důchod z výplaty celý život neodkládali - ano, těm potom skutečně stát dá. O těch by měla být řeč, když jde o valorizaci. Ale u těch, kterým stát celý život na důchod odkládal, u těch se jedná o krádež.

V. Novák 19.3.2023 12:52

Stát neodkládal pracujícím lidem z daní nějakou částku na budoucí důchod, ale platil z toho důchody tehdejším důchodcům. Dnešní poplatníci platí důchody dnes zase nám. To je ten "průběžný systém."

A nemyslete si, že v socialismu si důchodci nějak vyskakovali. U nás (roky 72-80), ve skladě pracovali důchodci, aby nějak finančně vyšli. Také v práci umírali, jak jsem zažil. Já si kvůli nemoci při konci pracovní kariéry nemohl vydělávat velké peníze, a tak si dnes nemohu vyskakovat. Ovšem proti těm socialistickým důchodcům žiju v blahobytu.

V. Petr 19.3.2023 19:47

Jak kterým. Důchoce roku 1973 v našem baráku měl 2x větší důchod, než jí plat!

V. Novák 19.3.2023 22:01

Komunistický soudce v důchodu měl důchod jistě vysoký, nebo vysoký důstojník v armádě s výsluhami. Dělal u nás zkušební letec a ten šel do důchodu ve 45 letech a protože byl absolutně fit, dělal ve VPZP, řidiče. V 60. letech měl 15 let navíc a jistě měl důchod vyšší než já plat, ale s výsluhami a odpracovanými lety navíc. To jsou ovšem výjimky a spíše absolutní.

Dělal jsem ve Stavoservisu s pánem, který směnu spíše proseděl, což mně nevadilo, protože mně bylo 19 let a jemu 73. Říkal mi, že má důchod 700, manželka snad 200, neboť vychovávala 6 dětí a jak to tak bývá, že rodina uživí 10 dětí, ale 10 dětí neuživí rodiče. On měl problém s tím, že v kapitalismu prý dělal u živnostníka a ten za něj neplatil důchodové pojištění. Tak to alespoň tvrdil a je to také 50 let, takže jsem mohl na něco zapomenout.

V socialismu neexistoval záchytný systém pro absolutně chudé důchodce. Proto jich bylo tolik u popelnic, zatímco dnes tam spíše potkáte narkomany a jiné ztracené existence.