17.10.2021 | Svátek má Hedvika


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 1.9.2021 13:43

Zásadní chybou První republiky, nepočítám-li volební systém podle zásad poměrného zastoupení, bylo jeho postavení na národní a národnostní bázi. Žádný občanský stát. Stát, v němž všichni občané, nezávisle na tom jaké jsou národnosti, mají naprosto stejné občanské povinnosti a občanská práva. Bez výjimky. Pouze v takovém státě totiž mizí jakékoliv národnostní třenice a nesváry - viz opět Švýcarsko, které se s tímto problémem velice efektivně vypořádalo již před více než 200 lety. T.G. Masaryk to měl v plánu a chtěl toho dosáhnout. Byl však již starý a i nemocný na to, aby to stihl zavést. A proto všechno u nás dopadlo úplně jinak.

P. Milan 1.9.2021 15:34

"Stát, v němž všichni občané, nezávisle na tom jaké jsou národnosti, mají naprosto stejné občanské povinnosti a občanská práva."

No a to za první republiky měli. Jen některé menšiny jich chtěly ještě více.

H. Rybnická 1.9.2021 15:44

Neměli. Musíte ještě hodně dohánět.

J. Jurax 1.9.2021 18:06

Měly. Jenže ýbrmenšům to bylo málo.

Š. Hašek 1.9.2021 19:36

Jasně řekli, u voleb, tajně, že chtějí do Říše, padnout za Stalingrad, Slovany udělat otroky, rochnit se v oznámeních Gestapa, ............ a pak jim zbylo jen fňukání. Jako Vám.

To je tak, když někdo si neváží toho co má a má rozhled slepice. Co jako od toho Hitlera čekali????????

Že bude pivo levnější?

J. Urban 1.9.2021 21:06

Az do 1.9.1939 byl Hitler mirotvorce, skoro celym svetem uznavany. Dokonce mel dostat Nobelovu cenu miru (jako treba Arafat nebo Obama), ale tim 1.9.39 si to tak nejak zkazil.

J. Hrdlička 1.9.2021 21:34

Šli tam, kde rozhodoval diktátor. Když je pošle do války, jejich chyba.

P. Han 1.9.2021 21:32

Chtěli na tom pivu německý etikety. Že místo toho půjdou ke Stalingradu padnout za fátrland, netušili.

J. Lancik 1.9.2021 19:01

Zkuste si precist "Uvahy o Slovanstvi". Napsal to pres. Eduard Benes, v kapitole kde vysvetluje sve pojeti Cechoslovakizmu a jeho uplatneni pise: : Autonomii jsme Slovakum udelit nemohli, protoze v omto pripade bysme ji muselit udelit i sudetskym Nemcum". Z toho plyne, ze svycarsky model nebyl nikdy minen vazne. Za co sam sebe mel, za absolutniho vladce ktery milostive udeluje?

Š. Hašek 1.9.2021 19:40

Zkuste se zaposlouchat do projevů (a činů) Hitlera. Beneš psal, teoretizoval, plánoval. Hitler vraždil průmyslově a rozvrátil Evropu. Skoro celou.

Zatím se mi jevíte jako ta žába ve studni, která si myslí, že nahoře v tom světlém kroužku vidí celou Zemi/Vesmír.

H. Rybnická 1.9.2021 20:11

Ano. aA pak bychom museli zjistit, že český stát pozůstává z několikakilometrového pásma kolem Prahy. Samozřejmě že se to krásné kecání o švýcarském modelu hodilo v USA při jednání o vzniku státu. Ale že to nikdo nebral vážně nemohl prezident Wilson vědět.

Š. Hašek 1.9.2021 20:52

..... a Německo pozůstává z herinků, zélího a AEG, která ovšem sešroubuje plech, natře to barvou z Indie, čipy, teploměr doveze z Číny. Když Němec tápe, podívá se ke Švejkům, ti udělají věci aniž by dostali pět centimetrů tlustou složku norem, pokynů. A mejou si ruce Solvínou..

Nebudu spát, čekám na zítřejší krátkoreferát. Od Vás.

J. Urban 1.9.2021 20:55

Jj. Ostatne Martinska deklarace byla na 10 let. A pak uz nic. To se Slovaci nemeli citit podvedeni? Po nastupu Benese pak nastala intenzivni cechizace neceskych oblasti - jen ceska jmena do matrik, jen ceske nazvy obci a instituci, o jedine ceskem urednim jazyku ani nemluve. A do toho Henlein a Hitler a bylo vymalovano. A aby Benes coby vrchni velitel cs. branne moci nemusel naridit armade v r. 1938 obranu cs. hranic, radsi abdikoval. Coby soukroma osoba pod protektoratem SSSR - nikoliv president - od r. 1945 do 1946 vydaval "dekrety". Ty mu nasledne po volbach pozehnalo Narodni shromazdeni, slozene ze 4 politickych stran - pouze tech povolenych, tedy tech, ktere ho v r. 1936 zvolily presidentem. Agrarnici ho sice nakonec - po vahani - taky zvolili, ale za to vahani uz povoleni nebyli. Eda - takovy maly cesky nacek. Dopadl spatne. Ale mel dopadnout jeste hur.

J. Hrdlička 1.9.2021 21:33

"jen ceska jmena do matrik, jen ceske nazvy obci a instituci, o jedine ceskem urednim jazyku ani nemluve" kde tyhle nesmysly berete, od Rybnické? A kdy měl dle vás Beneš nastoupit? Zkuste si něco přečíst o pravomocech prezidenta. A že by od jeho zvolení nastala intenzívní čechizace, je prostě nesmysl.

Abdikoval až několik dní od přijetí mnichovské dohody, kterou přijala vláda, nikoiv on. A po krátké době se stal uznaným prezidentem státu protinacistické koalice, žádná soukromá osoba.

J. Hrdlička 1.9.2021 21:35

Používá množné číslo. A o uspořádání rozhoduje především zvolený parlament.