Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ÚVAHA: Ozvěny měnové reformy

Po hlasitém ujišťování shora, že československá koruna je pevná a žádná měnová reforma nebude, se prvního června 1953 začala uskutečňovat. Staré peníze ztratily hodnotu, čímž komunistický režim jednak podlomil ekonomickou sílu zbývající střední třídy, jednak mohl ostentativně zrušit poválečný přídělový režim (“lístky“) na zajímavý sortiment, aniž by přitom hrozilo, že občané vykoupí nedostatkové zboží, protože po reformě holt neměli za co.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ZK

V něčem ten náš stát ještě svou funkci plní (např. vnitřní bezpečnost), v mnohém je ale už občany téměř neřízeným strojem na prosazování zájmů minorit a obživu mnoha cizopasníků, jak jinak než na úkor těch, kteří stát živí a které by měl stát chránit především. Akceptovat pravidla židovské komunity (která u nás nikdy státotvorná nebyla) ale znamená mj. přiznat nedůvěru k vlastnímu státu. Tady si ovšem člověk musí položit řadu otázek a poctivě si na ně odpovědět. Určitě tu bude jistý konflikt mezi vlastním morálním nastavením a potřebou zabezpečit normální život svých nejbližších, a beze ztrát se to neobejde. Židé vlastně vždy věděli, že je někdo o nějakou část plodů jejich práce připraví (a občas i některého z nich zabije), a byli s tím smířeni. Ve vlastním státě to člověk ale neočekává; ten přívlastek ale asi musíme vypustit - stát jako stát.

0 0
možnosti
PD

Pletete si pravidla a zvyklosti, minimálně.

0 0
možnosti
JJ

J20u42r40a 62J63u89r41a11x

6. 6. 2023 16:16

Ano.

Hlavně ale, probůh, nevěřte státu, ani tomu našemu, že bude bojovat za vaše zájmy. On má svoje zájmy, přesněji řečeno ti, kdož mu demokraticky zvoleni vládnou na slovo přitom poslouchajíce hlasy z brusele, jejich příbuzní, přátelé a v neposlední řadě kmotři, co tahají za špagátky, tihle všichni mají své zájmy, které se s těmi vašimi nekryjí.

Tohle by mělo být tesáno do trvanlivého šutru, být vylepeno na nárožích, vyučováno ve školách od prvního stupně a jednou týdně čteno v TV v prime time.

0 0
možnosti
MK

Kdybyste byl politik, komu byste se raději zavděčil? Tomu, kdo vám může dát hlas, nebo kdo vám zaplatí kampaň do příštích voleb?

0 0
možnosti
VP

Ronald Reagan proslul svým výrokem: nejděsivější věta zní "Já jsem z vlády a přišel jsem vám pomoct". Bylo by dobré na to pamatovat, až bude náš Fialový premiér zase říkat "nenecháme nikoho padnout". Jinak mě zaujal termín "přežitelný hnus". Toho jsem si užil dost za komunistů (i když byli i takoví, co ten hnus nepřežili) a myslel jsem si, že už to mám za sebou. Omyl! Hnus je tady zase a vypadá to, že hned tak nezmizí. Mám ale silný dojem, že konec toho současného nebude sametový, jako naposled. A jsem už v důchodovém věku, dožít se v životě 2x konce hnusu mi nepřipadá pravděpodobné.

0 0
možnosti
PD

On to říkal i Bureš a jeho squadra.

0 0
možnosti
SK

Všechny strany chtějí vaše dobro, nenechte si ho vzít! :)

0 0
možnosti
PD

Ničeho se tak nebojím, jako pachatelů dobra.

0 0
možnosti
VP

Autor zapomíná na další zlo, a to je IDEOLOGIE. Někdy vyznávám koncept, dost nepřesný, že celé dějiny jsou boj idejí se zdravým rozumem. V současné době je to ideologie zelená, která v praxi znamená vyhazování stovek miliard do zeleného kanálu!

0 0
možnosti
JJ

J95u32r64a 41J29u39r63a90x

6. 6. 2023 16:25

Jo, dějiny jsou boj idejí, jež se zaštiťují zdravým rozumem, se zdravým rozumem.

0 0
možnosti
ŚS

Jako vždy, skvělé, vtipné, a přesto depresivní.

0 0
možnosti
JM

Co se s tím dá dělat? Zaprvé, vyžadovat co největší transparentnost. Bude-li vidět, kde většina státem přerozdělených peněz končí, některé věci se nestanou. Zadruhé, snažit se zmenšit příležitost. Dotace sice není možné zastavit úplně, ale je možné upravit schvalovací i výplatní mechanismus tak, aby se zabránilo největším excesům zneužívání. Za třetí, umožnit okamžitou reakci, např. možností dát voliči šanci vzít si svůj hlas zpět, není-li spokojen s výkonem politika.

0 0
možnosti
VP

Odvolatelnost politiků je programen SPD. Ve stávající podpobě je to ale aplikovatelné pouze tam, kde je většinové hlasování (Senát, president). V praxi by to znamenalo, že pokud by někdo sehnal dostatek podpisů, došli by k opakování voleb.

Dnes nemá volič žádnou možnost reagovat, když některá strana jedná přesně opačně, než slibovala před volbami.

0 0
možnosti
IS

Autor jako vždy uhodil hřebík na hlavičku. Realita je ovšem taková, že voliči většinově tento způsob vedení státních financí když ne přímo vyžadují, tak ho minimálně tolerují. Aby ne, když nemají ani náznak povědomí o faktu, že peníze nerostou na stromech a že s větší mírou zdanění a přerozdělování roste budoucí chudoba většiny populace. Tak že pokud se jako politická strana zaručeně NECHCETE dostat do parlamentu a k vládě, naplňte svůj volební program realismem v duchu rakouské ekonomické školy bez špetky populismu a předvolebních vzdušných zámků. Nepochybně se nedopracujete ani ke 3 procentům. A pokud by se těm střízlivěji uvažujícím voličům váš volební program líbil, různí Středulové jim to jejich úchylné asociální uvažování efektivně rozmluví. Práci čest, šedé kůře mozkové klid.

0 0
možnosti
JP

Jako žák základní školy jsem cvičil městskou spartakiádu u nás v Brně. Opravdu nekecám, najednou přiletěl západní balón a přesně na stadion, spíš na hřiště, začaly padat západní "štvavé letáky". Policajti a pořadatelé nám je rvali z ruky, já jsem ukořistil papírovou červenou bankovku 1 Kčs s nápisem na zadní straně: "Hladová koruna, dar Sovětského svazu".

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz