Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚVAHA: O přiměřenosti a maximu z možného

diskuse (15)

Život člověka je usměrňován mantinely morálky a pak občanských a trestních zákonů. Zvykli jsme si na to a nevadí nám s tím žít. Ovšem státy a národy, hlavně ty menší, jsou na tom podstatně hůře. Jejich mantinely bývají užší a pevnější. Zdaleka si nemohou dělat, co by chtěly.

Vezměme to třeba od starého Rakouska-Uherska. Češi se snažili emancipovat, ale v druhé polovině 19. století nebylo možné mluvit o samostatném státu. Zpočátku usilovali o to, aby se mocnář dal korunovat českým králem a tak je posílil. Později mluvili opatrně o různých formách autonomní správy. Teprve když vypukla válka a schylovalo se k prohře Rakouska, posunuly se mantinely a Češi pohotově vyzískali vlastní stát.

V době mnichovské krize nám prostě velmoci mantinely zase sklaply a diktovaly. Malý musel ustoupit v zájmu většiny. Za protektorátu měla protektorátní vláda minimum možností tu a tam za něco orodovat a přimluvit se. Po příchodu Reinharda Heydricha už ani to. Po válce to už bylo jen kličkování zajíce před sovětským medvědem. V roce 1948 jsme napůl sami vlezli do oprátky, ale medvěd to měl pojištěné a smyčka by se zatáhla i navzdory našemu odporu. Když v šedesátých letech prozřeli nejen lidé, ale i část komunistů, byly už mantinely pevné a úzké. A když jsme se vzedmuli k odporu, mluvilo se jen opatrně o socialismu s lidskou tváří, ale zpochybňovat vedoucí úlohu strany se nikdo neodvažoval. I to ale stačilo, aby přispěchaly tanky.

Normalizace mantinely ještě více přitáhla. Disidenti se je pokoušeli rozšiřovat, ale jen málo a za cenu osobních obětí. Pak se však změnila světová situace, Ronald Reagan uzbrojil Sovětský svaz a Michail Gorbačov přišel s reformami. To mantinely opět rozevřelo. Nejrychleji toho využili Poláci se svojí Solidaritou. U nás zarezlé mantinely dlouho drhly a byli jsme jedni z posledních. Ale i sametová revoluce musela jít pozvolna, přiměřeně. I když si sami komunisté odhlasovali zrušení vedoucí úlohy strany, tak přesto Václav Havel skládal prezidentskou přísahu Československé socialistické republice. A slovo kapitalismus bylo po řadu měsíců ještě problematickým výrazem. Pak jsme se však rozjeli, zrušili Varšavskou smlouvu, vyprovodili okupanty domů. Ke kapitalismu, NATO a EU byly mantinely sice rozevřené, ale my jsme si na to tempo změn museli zvykat.

Slováci se vzpamatovali první a využili maxima z možného, rozbili ideu Československa jako kdysi my Rakousko-Uhersko a získali samostatnost. Myslím, že dnes už by to v rámci EU šlo obtížně. Podívejte se na Katalánce, Skoty či Basky, jak se svým sebeurčením neúspěšně lavírují. Mantinely se totiž zase zúžily. Vhodná doba slabosti a vstřícnosti pominula a teď musí státy zase poslouchat. Dalším důkazem je Ukrajina, která koketuje s přechodem z východní sféry vlivu k té západní. Zaplatila za to ztrátou Krymu a občanskou válkou. Jsou to vždy menší státy a národy, které musí poslouchat své přátele, s kterými jsou „na věčné časy“. Dříve to byla Moskva a říkalo se tomu socialistický internacionalismus, dnes je to Brusel a říká se tomu sdílení společných hodnot. Jistě, že ty bruselské mantinely jsou zatím širší, ale neustále se stahují.

Platí to i v rámci mezinárodního společenství. Většinoví liberálové nastolují politickou korektnost, genderové otázky, neziskovky a kampaně viny člověka za oteplování či MeToo. A co zbývá rozumným lidem? Kritizovat je v rámci mantinelů, aby si nevysloužili nálepku xenofobů, rasistů, fašistů, machistů, zpátečníků, a snažit se při tom dosáhnout maxima z možného.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začalo hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu na...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Přivítal ho premiér Petr Fiala. Ani jeden...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Trojice klimatických aktivistů brzy ráno narušila provoz mezinárodního letiště Kolín-Bonn, když se...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Při nehodě malého letadla v nepálském Káthmándú, které se ve středu zřítilo krátce po startu a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
24. 7. 2024

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz