9.5.2021 | Svátek má Ctibor


ÚVAHA: Diplomacie a politické vedení

30.4.2019

Politické vedení a diplomacie se v průběhu staletí vyvinuly do zcela rozdílných oblastí. A jsou k tomu pádné důvody. Samostatné místo v tomto dění má pořád v poslední době zdůrazňovaná jakási „ekonomická diplomacie“ prováděná přímo hlavami státu. Vypadá to, že tito vrcholoví představitelé chtějí být přijímáni jako diplomaté, kteří domluví investice a obchod a bez nich by to nešlo. Toto ale z mnohých důvodů není možné. Rozdíly v rolích jsou značné, a tak tedy:

Takzvaná setkání hlav států, ať bilaterální nebo na různých společných ekonomických summitech, nejsou v pravém slova smyslu diplomacií. Vrcholoví představitelé nejsou v pravém slova smyslu diplomati.

Určitě by měla existovat spousta diplomacie předtím, kolem a po těchto setkáních a summitech, ale to, co samotní prezidenti dělají, není diplomacie - je to politické vedení.

Tak tedy - političtí vůdci jsou závislí na domácích volbách nebo jiných mocenských základech. To znamená, že se především zaměřují na domácí události, a jejich rozhodování také ovlivňují domácí politické strany a jejich příznivci. Jeden z omylů v chápání tohoto je, že i média ve většině případů vnímají to, co je vnější, je také domácí a naopak. Naopak diplomaté jsou veřejní činitelé působící v zahraničí, jejichž výkon závisí pouze na standardech integrity a profesionality.

Za druhé, ze strategického hlediska je politické vedení vždy nástrojem, který má být použit v zahraničních vztazích ve správnou dobu. Téměř vždy je neefektivní, když vrcholní státníci něco otevírají a slibují hory doly, jenom například na základě vzájemných osobních sympatií. I v šachu se táhne ve správný čas... Diplomaté a obchodníci, představitelé firem, by měli vše předem připravit a král nebo královna, prezident nebo prezidentka by měli sklízet následně jen slávu. Jinými slovy tzv. start-upy prováděné králi a prezidenty většinou vezmou za své...

Dále je velice zavádějící se domnívat, že dohoda nebo nyní nazývané memorandum o případných třeba miliardových investicích jednoho státu ve druhém bude naplněno, pokud není podloženo - většinou mnohaletou - přípravou a ekonomickým opodstatněním a vzájemnou výhodností. Nehledě na to, že takováto memoranda nejsou nijak závazná.

V zemích, kde chceme obchodovat a investičně kooperovat, musíme mít především skvělé diplomaty a obchodní představitele, jinak to skutečně nepůjde....

Političtí vůdci nejsou školení diplomaté a ani nemusí být. Vrcholoví politici profitují většinou z rétoriky, mají sklony sklony k emocionálním, dramatickým, někdy sentimentálním aspektům interakce. Chtějí rychlost řešení a rychlý efekt a buď vyhrávají, ale ve většině případů spláčou nad výdělkem. Dobří diplomaté naproti tomu profitují ze spolehlivosti, přesnosti, taktu a hlavně trpělivosti. Používají zdravý rozum a nikdy tzv. netlačí na pilu...

Jinými slovy myšlenka, že političtí vůdci mohou těžit pouze z přátelství, důvěry nebo jiné formy intuitivního předpokladu, je směšná. Představovat si v dnešní době, že na základě několika setkání prezidentů mohou dosáhnout toho, co diplomaté a samotní obchodníci a majitelé firem za mnoho let, je zcela vyloučené a naopak to může podkopávat vzájemnou důvěru v mezinárodním obchodu.

Jeden ze zkušených britských diplomatů se kdysi vyjádřil v tom smyslu, že existuje tzv. „akciový trh s diplomatickou reputací“ a ten se dá vybudovat jenom na základě a v průběhu mnohačetné, opakované interakce.

Politické vedení a diplomacie jsou jaksi odlišné disciplíny. Úspěch každé země proto mimo jiné závisí především na kvalitní, profesionální práci diplomatů. Nejsem si jist, jestli si toto u nás všichni především politici uvědomují...Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.