2.12.2023 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

ÚSTAVA: Vláda nepadá s premiérem

Nikde v Ústavě nic takového není a nikdy nebylo. Je mi osobně naprosto jedno, jestli padne jen Petr Nečas a vládě bude "transplantován" nový premiér - bez nutnosti žádat o důvěru Sněmovnu - nebo jestli padne celá vláda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Uhlíř 18.6.2013 14:17

Nesmyslná argumentace

Tento způsob "argumentace" je postaven na hlavu. Je to podobné myšlení, jako když se K. H. Frank -  než byl odsouzen - dovolával svého československého poslaneckého mandátu, tedy že nebyl vydán k trestnímu stíhání a má imunitu. Nakonec ho odsoudili a pověsili i s jeho československou poslaneckou imunitou. Nejsme v oblasti soukromoprávní, nýbrž v oblasti politiky, kde nutno počítat nejen s pouhou legalitou, ale i s legitimitou. A ta je poté, co se stalo, v háji. Mluvit ale v Česku o legitimitě či morálce je těžké, dnes je laťka nízko a prakticky vše je dovoleno, nic není nemorální nebo nelegitimní. Každý trouba, který vyseděl práva, tomu rozumí, protože přece umí číst. Vzpomene si ještě někdo na křišťálově čistého Grosse, jak v parlamentu vystoupil a oháněl se slovy "my právníci".   Hrabat se v ústavě a zdůvodňovat si, proč tak a ne jinak za situace, kdy se vše kolem stávající vlády hroutí, je právě důsledkem absence soudnosti a morálních zásad.

J. Boleslav 18.6.2013 15:50

Re: Nesmyslná argumentace

Mýlíte se, p. Hasenkopf má pravdu.

J. David 18.6.2013 12:10

Klasická právní klička

Příčina a důsledek. Pane doktore, výklad práva a duch zákona. Právo a spravedlnost. Právníků mám v rodině přehršel, pokud je vám přednější palmáre, ctěte právo formou "dienstreglamá" a jeho aplikace, pokud spravedlnost, nedovedu odpovědět. Jenom vím, že právníci jsou klasické vyžírky, které se snaží vydudat i z jalové krávy tele a ze vdov odúmrť. ve formě nemovitosti. Pokud se mýlím, hrr na mne.

P. Lenc 18.6.2013 13:32

Re: Klasická právní klička

A proč zrovna hrr na vás?Jenom vysvětlete, v čem ta klička spočívá.Rád se poučím, nejsem všeználek.

V. Petrová 18.6.2013 10:52

Vláda demisi nepodala !!!

Pozorně jsem poslouchala pana Nečase, když na Hradě oznamoval prezidentovi demisi. Pravil, že podává demisi podle článku 73  věty první Ústavy ČR. A ta zni: "Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky." KONEC, ZVONEC, ŠLUS. druhá věta zni: " Ostatní členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády."  Pokud tedy členové vlády nepodali demisi, tak vláda nepadla, jen se mění předseda. A jelikož už nemáme předsedu, ani padnout nemůže. Jak zní doslova demise pana Nečase, kterou předal prezidentovi ? 

V. Bok 18.6.2013 11:37

Re: Vláda demisi nepodala !!!

Já slyšel že podala. A taky všichni tak jednají. Zbytečná otázka.

J. David 18.6.2013 12:17

Re: Vláda demisi nepodala !!!

Právní klička, vyměníme šéfa, a parta jede dál loupežit. Jak průhledné. Nějakého adlátuse na úřad vlády dosadíme, hlavně, aby moc nebrsnil a měl kule (hrma se neosvědčila). Tak to vnímám já. Koho ale volit? Toť otázka.

V. Novák 18.6.2013 9:33

Také jsem to ustanovení v Ústavě marbě hledal - ale na základě čeho

tedy padly vlády Špidlova a Grossova?

P. Pavlovský 18.6.2013 6:02

Velice podnětná a aktuálnmí úvaha,

zcela logická.

Přejede-li premiérta auto, neměla by kvůli tomu padat vláda, jakkoli by to bylo smutné!

Vláda rozhoduje "ve sboru" a premiér má jen jeden hlas, stejně jako ostatní.

Už samotné funkce vicepremiérů naznačují, že premiér je zastupitelný (např. po dobu své nemoci).  (Kontrastně - VICEPRESIDENTA NEMÁME!)

Proto by měl být zastupitelný i teď, a to až do voleb. Vicepremiérů máme hned několik.

M. Kadlecová 18.6.2013 15:11

Re: Velice podnětná a aktuálnmí úvaha,

Přesně tak to je, logicky