2.6.2020 | Svátek má JarmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚSTAVA: K polemice o ratifikaci mezinárodních smluvVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 2, poslední: 21.10.2009 9:55, přehled diskusí

Ratifikace je proces:
Autor: Petros Michailidis Datum: 19.10.2009 20:46

Jediným činitelem, který může zavazovat republiku mezinárodní smlouvou je prezident. Aby to ale nebylo na jeho libovůli, musí požádat parlament (obě komory) o souhlas, aby tuto smlouvu (sjednanou jím, nebo jím pověřeným zástupcem vlády) mohl podepsat. Vzhledem k tomu, že nedisponuje výkonným aparátem a zavazuje takovou smlouvou republiku (tedy budoucí vlády této republiky), je nutný spolupodpis předsedy vlády.

Takový je jednoduše řečeno proces ratifikace.

A vzhledem k tomu, že se jedná o závažný a v mnoha případech delší dobu trvající proces, vyjadřují se k němu postupně všichni zúčastnění. A jako svébytné orgány disponují právem souhlasu i odmítnutí. V kterémkoliv okamžiku, kdy zjistí, že tato smlouva (kterákoliv) není v souladu se zájmy republiky, je jejich povinností takovouto smlouvu odmítnout. Ať už v kterémkoliv jednotlivém kroku se vyjádřili, či vyjadřovali jakkoliv. Je velice lehce představitelné, že se mohou podmínky, platné v okamžiku sjednávání smlouvy, v budoucnu změnit, nebo vyvstanou skutečnosti, které nebyly u sjednávání zřejmé.

Proto si dovedu představit, že posledním v řadě, na kom ratifikace závisí (předseda vlády), v posledním okamžiku položí na stůl argument, pro který nemůže smlouvu spolupodepsat. A v té chvíli je prezident i parlament v koncích. A musí se s tím stavem smířit. Tak jako nelze brát jako samozřejmý souhlas parlamentu.

Myslím, že dovozovat jakékoliv jiné povinnosti, jiné způsoby, než jsou popsány v ústavě, je krajně hloupé a nezodpovědné.

Re: Ratifikace je proces:
Autor: wiki Datum: 20.10.2009 0:04

R^