Sobota 18. dubna 2026, svátek má Valérie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Zachrání to BIS?

diskuse (62)
Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká prokázala ve svém nedělním vstupu do Otázek Václava Moravce jako obvykle dokonalou profesionální neprůstřelnost. Na pozadí zmateného a emocionálně nevyrovnaného vystoupení Jiřího Čunka to působilo úlevně.

I ona volila rozhořčený tón: hovořila o únicích dat ze spisů vyšetřujících orgánů, které jsou pak používány k politickým bojům. Státní zastupitelství jsou vtahována do špinavé politické hry. Nejde jen o Čunkovu aféru, ale např. i o případ Kořistka, korupční aféru ve fotbale, týrání dětí z Kuřimi. Chce proto navrhnout premiérovi, aby se úniky informací z policejních spisů zabývala BIS.

Premiér označil požadavek za relevantní. Schůdnou cestu vidí v personálních změnách, je třeba hledat loajální a čisté lidi.

Rozhořčení paní Vesecké je pochopitelné. Jen je třeba doplnit příklady, které uvedla, minimálně o kauzu úniku informací z Kubiceho zprávy čtyři dny před volbami. Také přetahování státních zastupitelství o případ Čunek a intervence nejvyššího státního zastupitelství nepůsobí dobrým dojmem.

Navíc je otázka, kde vzít ty loajální a čisté lidi. BIS, která se má případem zabývat, je sama stižena solidním únikem informací. Kde najít spolehlivý orgán, archimedovský pevný bod v tomto rozbouřeném prostředí?

Náš problém je problémem demokracie postkomunistického typu, prolezlé mravním nihilismem a rezidui třídní nenávisti. Pro všechny účastníky politické hry je první a poslední věcí jejich úspěch a nanejvýš ještě úspěch jejich politického uskupení. Společnost je ve stavu permanentní občanské války. Nastává zlatý věk pro vlivové agentury, které stranám pomáhají v kompromitaci protivníků. Dalším stupínkem by byla neoficiální stranická špionážní oddělení, dalším vybudování jakýchsi zamaskovaných úderných oddílů. Tím by studená občanská válka přerostla v horkou. Nemuselo by to být dramatické a na první pohled viditelné.

Podstatná věc je, zda pro politiky a partaje existují nějaké společné hodnoty, které jsou důležitější než propast, jež je dělí. Takové, pro něž jsou schopni či schopny např.odříci se ve vypjaté situaci lehkého úspěchu, uskrovnit se. Pateticky se tomu říká zájem vlasti. To by byla účinná brzda rozkladu, na nějž si stěžuje paní Vesecká.

U nás se bohužel zájmem vlasti rozumí ponejvíce podržet si to, co bylo v minulosti nakradeno.

lidovky.cz 5. listopadu 2007

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Ivan Emr
18. 4. 2026

Jan Potměšil je asi nejtragičtější oběť Sametové revoluce z roku 1989.

Miloslav Grundmann
18. 4. 2026

Status a autonomie vysvětlují, proč dobrovolná služba nefunguje

Tomáš Guttmann
18. 4. 2026

Proti Židům se jako argument používají i jejich ctnosti i jejich utrpení.

Petr Kolman
18. 4. 2026

Seniorka Jitka (71 let) z Brna vsadila sportku a nevyhrála. Media o tom mlčí.

Lidovky.cz, ČTK
18. 4. 2026

Strana Tisza po sečtení všech zbývajících hlasů odevzdaných v maďarských volbách získalo ve...

Lidovky.cz, ČTK
18. 4. 2026

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) odmítla poskytnout předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi...

nh Nela Hořejší
18. 4. 2026

Knižní ceny Magnesia Litera pro rok 2026 znají vítěze. Knihou roku je Mariborská hypnóza od Dory...

ČTK, Lidovky.cz
18. 4. 2026

Fleretista Alexander Choupenitch skončil stejně jako loni druhý na Světovém poháru v Káhiře. Ve...

Lidovky.cz, ČTK
18. 4. 2026

Vypjatý první zápas extraligového finále zvládli lépe hokejisté Pardubic, kteří porazili na domácím...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz