UDÁLOSTI: Z posledních dnů
Úterý 21. listopadu
Předseda ČSSD Paroubek navrhuje ODS širší koalici pod Topolánkovým vedením, která by po roce zhodnotila svou práci a rozhodla se buď pokračovat, nebo uspořádat nové volby – ty by však směly být nejdřív v létě 2008. Pád vlády by měl v rukou eventuelně i sám Topolánek jako premiér, na nových volbách by se ovšem musel dohodnout s Paroubkem. Pan Paroubek by jistě nesouhlasil, kdyby na tom byla ODS co do preferencí dobře. Je pravděpodobné, že na tom ODS dobře nebude, protože za vládu (kde mají být z ČSSD „odborníci“ a druhá garnitura) ponese sice zodpovědnost, ale díky koaličnímu partnerovi bude mít možnosti podstatně omezené. Nabídka zní: předčasné volby, ale až v létě 2008 a jen když na tom bude ODS bledě. Závěr: pan Paroubek si nejspíš dělá legraci.
I ty regiony ODS, které prosazovaly cestu „třetího pokusu“ nechystají žádnou „rebelii“ proti současnému vedení. Proč taky: za rok bude všechno jasnější.
Jiří Paroubek jednal (neví se přesně kdy) se vsetínským starostou, senátorem a kandidátem na předsednictví v KDU-ČSL Čunkem. Schůzky se účastnil jihomoravský hejtman Juránek a dodatečně o ní byl informován úřadující předseda strany Kasal. O čem byla řeč, se tají. Pan Čunek se zaklíná: s komunisty nikdy. Věrohodnost jeho partaje je nulová a zaklínání je obtížné brát vážně. Člověk by řekl, že na svůj přemet se pan Čunek na rozdíl od Kalouska chystá s velkým rozběhem. Takže možná, že všechny spory v souvislosti s kongresem ODS byly zbytečné: Čunek se o to postará.
Podle Petra Pitharta (článek v MfD, resp v NP) „odvaha a umění je napravovat chyby a opomenutí posledních sedmnácti let. Z nich se zrodil nový komunismus (KSČM)…“ Ve skutečnosti se KSČM zrodila v roce 1990 (jako něco o mrňavý fous jiného a ovšem naštěstí o dost bezmocnějšího než KSČ) a od té doby je pořád stejná.
Vedení ODS rozhodlo, že místním organizacím, které na radnicích spolupracují s komunisty má být odebrána licence (tj. mají být zlikvidovány). Existují případy (sám vím o jednom), kde v obci existují jen komunisté a ODS, ODS přesvědčivě vyhrála, ale komunisté ji vydírají obstrukcí, která vede k novým volbám (když odstoupí víc než třetina zastupitelstva). V takových obcích by se pak volilo kolem dokola, dokud by nevyhráli komunisté a ODS by se nedostala do opozice. Představují si to tak hlaváči z Jánského vršku?
Středa 22. listopadu
Pokud tomu dobře rozumím, sešlo se dnes vedení ODS a ČSSD na neformální schůzce v Kramářově vile. Předseda ODS se údajně zúčastnil jen části schůze (ze zprávy, kterou mám k dispozici, není jasné proč, jeho partner Paroubek to vykládal tím, že si Topolánek spletl termín schůzky, to mi připadá strašné). Hlavní smysl setkání byl zjevně v tom, že Paroubek formálně tlumočil Topolánkovi stanovisko ohledně předčasných voleb: pro ČSSD nepřipadá v úvahu, aby byly v roce 2007. Pochopitelně, během té doby se ještě nedokáže vzpamatovat z nynějšího útlumu. Je to zjevně jakési alibi, které Topolánek potřeboval, aby se mohl oddat práci na registrovaném partnerství mezi ODS a ČSSD. Jak bude příští vláda vypadat a zda přitom bude statovat KDU-ČSL jako tak říkajíc křen, je ještě otevřené. Paroubek a jeho lidé chtějí předčasné volby v roce 2009 – to se domnívají, že už bude ODS, které zabrání dělat jakoukoli smysluplnou politiku, zralá na odstřel. Jak se zdá, domluvil se na tom dnes s komunisty.
Místopředseda ODS Nečas nevyloučil, že na kongresu existovala jakási „bloková dohoda“ na jejímž základě neměl být původně zvolen ani místopředsedou. Expředsedkyně Němcová se o svém nezvolení domnívá totéž. Poměry v ODS a vyjádření jejich představitelů mne naplňují úžasem. Že před volbami čelných představitelů strany probíhá jakési lobbování, je snad samozřejmé. Lobbovat může kdekdo a když to někdo zanedbá a spolehne se na to, jaké má dosud ve straně postavení a jak mu tleskají, nedopadne dobře. Lobby pana Béma se podařilo protlačit svého guru do místa prvního místopředsedy. Protistrana tomu nedokázala nijak čelit. Místopředsedkyně Němcová musela předem vědět, že její místo je ohroženo. Potřebovali do vedení upíchnout ministra Gandaloviče. Takové věci se ve slušných stranách řeší nějakými kompenzacemi a ne prostým vykopnutím toho nejzranitelnějšího. Paní Němcová se v reakci na pokus odstavit ji postavila za stanovisko, že spolupráce s Paroubkem je riskantnější, než to, když dostane příležitost vytvořit vládu (a ztroskotat při tom). Není důležité, proč si to stanovisko vybrala, důležité je, že to stanovisko je správné. Paní Němcová je bohužel nedokázala držet dost nekompromisně. Teď hovoří o tom, že by funkcionáře strany mělo volit členstvo a že v ODS potlačují ženství. Přitom průnik přímé demokracie do vnitřního života (jakékoli) strany je nežádoucí (vedl by k chaosu a ještě větší manipulaci) a tím druhým se asi nechtě přibližuje paní Sommerové nebo Věře Chytilové. Věcný problém, který se na kongresu otevřel (problematičnost zamaskované koalice s Paroubkem, a to prosím ne kvůli tomu, že je nemorální a málo zásadová, ale že je krajně nepraktická), nemá nic společného ani s přímou demokracií, ani s feminismem.
„Já preferuji předčasné volby v pokud možno co nejkratším termínu. Ale k těm se s velkou pravděpodobností neumíme dostat,“ prohlásil novopečený první místopředseda ODS Bém v rozhovoru pro MfD. Tím, a vůbec celým svým výkonem v rozhovoru uzrál definitivně pro bobříka vyčůranosti za měsíc listopad, kterého mu v neděli slavnostně nadělíme.
Podle Lidových novin je Santa Claus do Česka uměle implantován, naší tradicí je Ježíšek. K tématu, o němž jsem už psal, se ještě vrátím, zbude-li mi čas.
Podle předsedy KSČM Filipa postupoval Gottwald až do roku 1948 včetně čistě ústavně a ani jeho chování potom by nenazval zločinným, když ho srovná třeba s dnešními americkými imperialisty. Z uvedených formulací je zjevné, že pan Filip je člověk všeho schopný a strana, která ho má za předsedu, taky. Pokud někdo chce jako pan Paroubek postavit svou politickou kariéru na její podpoře, znamená skutečné nebezpečí pro ČR, a to i tenkrát, když si jako každý český Honza myslí, že čerta přelstí. Čerta přelstít nelze. Na čerta platí jediné: nespustit se s ním (ti, co namítnou, že Paroubek není po Listopadu první, kdo se spustil, mají jistě pravdu. Jenže on v té věci ve srovnání se svými předchůdci velmi pokročil a to, že není první, ho ani trochu neomlouvá).
Čtvrtek 23. listopadu
Včerejší neformální jednání mezi vedením ODS a ČSSD vyústilo v neshodu ohledně charakteru příští vlády i délky jejího mandátu. ČSSD zjevně upřednostňuje „vládu ODS s účastí ČSSD“ (tak, aby na ní spočinulo co nejméně odpovědnosti), otázku přítomnosti nějaké další strany nechává otevřenou. Pokud jde o předčasné volby, upřednostňuje buď nezkrácené nebo jen mírně zkrácené volební období (aby se v tom ODS pořádně vykoupala a aby se ona sama mohla vzpamatovat z momentálního útlumu). To je stanovisko pragmatické, které sociálním demokratům přímo vnucuje současná situace (jiná věc je, že se na té neblahé situaci velmi výrazně podepsali). Dnes došlo k víceméně oficiálním konzultacím mezi ODS a všemi dalšími nekomunistickými stranami. ODS nejdřív kontaktovala zelené a lidovce: výsledkem je dohoda uvnitř někdejší „trojkoalice“, že by měla vzniknout společná vláda všech nekomunistických stran (zelení změnili stanovisko a byli by ochotni se na ní podílet) s omezeným mandátem do května nebo června 2008. Vláda by se měla v koaliční smlouvě dohodnout na soupise zákonů a úprav, které hodlá za tu dobu provést. Sociální demokraté reagovali zdrženlivě. Paroubek po setkání s Topolánkem prohlásil, že tento návrh už ČSSD jednou odmítla a musí zvážit, zda nastaly skutečnosti, proč by měla svůj názor měnit. Zároveň uvedl, že vláda by rok a půl spravovala zemi v permanentní volební kampani, a tak by neměla šanci něco zásadního prosadit. Tato obava je bohužel úplně na místě. Situace vypadá teď tak, že se hlavní účastníci jednání, ČSSD a ODS – oba vlastní vinou – dostali do situace, kdy jim pud sebezáchovy neumožní se dohodnout. Podle některých zpráv ODS usiluje o oživení trojkoalice, to je jediná aspoň trochu racionální cesta, protože v případě, že ani tato Topolánkova vláda nedostane důvěru, přichází na řadu nutně Paroubkův pokus.
Situace, pokud jde o preference, není přitom pro ČSSD nijak růžová: Podle CVVM ODS od října přibrala o 5% a má teď 41%, mírně posílili i zelení (z 9,5 na 11) a KDU-ČSL (z 6 na 7). Rudý blok naproti tomu ztrácí‚ ČSSD z 30,5 na 26, KSČM z 15 na 11). To musí nutně ČSSD brát chuť udělat cokoli, co by se pevně nevázalo na výsledky červnových voleb a směřovalo k nějaké jejich brzké revizi.
Další velkou neznámou je vsetínský starosta, senátor a vážný kandidát na budoucího předsedu KDU-ČSL Čunek. Přišel s tezí, že „komunista není náš nepřítel, že je jenom náš politický rival či partner“. Přitom se zaklíná, že nepomýšlí na spojenectví s KSČM na vládní úrovni a že drží usnesení, které KDU-ČSL přijala začátkem září. Přes všechno ujišťování o nespolupráci s KSČM je vyznání pana senátora velmi povážlivé. Pan senátor se totiž podloudně snaží prosadit názor, že KSČM je strana jako každá jiná. Stačí si přečíst to, co říkal předevčírem pan Filip o Gottwaldovi, aby bylo zjevné, že tomu tak není: KSČM se jen právě teď tváří, že je strana jako každá jiná, protože jí žádná jiná možnost nekyne. Jakmile se situace pro ni změní k lepšímu, začnou se klubat její mocensky monopolní ambice, pokud jde o vnitřní politiku, a její vazby na východ, pokud jde o politiku zahraniční. Neexistuje jediný náznak toho, že by se její předlistopadová podstata změnila: jen se zabalila do krusty, aby přežila nepříznivé období relativní svobody, které jí příliš nepřeje. KDU-ČSL bude po svém sjezdu, pokud se pan Čunek opravdu propracuje do čela (zdá se, že zatím nemá žádnou vážnou konkurenci, zato podporu nejsilnějších lidoveckých regionů), pro ODS daleko nebezpečnějším a nespolehlivějším partnerem než za Luxe a za Kalouska (znovu opakuji, bylo by nespravedlivé nevidět, že Kalousek byl ke svému veletoči donucen tím, že se Topolánek najednou rozhodl pustit jej k vodě a začal vyjednávat s Paroubkem).
Národní muzeum získá po odstěhování Svobodné Evropy budovu bývalého Federálního shromáždění. Nevím co si s ní počne, strávil jsem v ní coby poslanec FS ČSFR skoro dva roky a nabyl jsem dojmu, že se nehodí vůbec k ničemu. Nebylo by účelné zbourat to ocelové monstrum a osvobodit podle mého názoru docela hezkou původní budovu z 20. nebo 30. let minulého století, která je do něj zastavěna? (Problém je v tom, že k zadnímu traktu je přilepen ještě ohavný přístavek, který patří Smetanovu divadlu).
V britských aeroliniích smějí nosit zaměstnanci, kteří přicházejí do styku s cestujícími, šperky a náboženské symboly jen pod uniformou. Podobným způsobem nás buzerovali za totáče ve škole (rozdíl byl jen v tom, že my jsme to nesměli nosit nejen pod šaty, ale vůbec; britské aerolinie jsou, jak vidno, o něco liberálnější). Nechápu, proč by měl našinec skrývat, že je křesťan. A totéž platí o muslimech, buddhistech atp.
Předseda ČSSD Paroubek navrhuje ODS širší koalici pod Topolánkovým vedením, která by po roce zhodnotila svou práci a rozhodla se buď pokračovat, nebo uspořádat nové volby – ty by však směly být nejdřív v létě 2008. Pád vlády by měl v rukou eventuelně i sám Topolánek jako premiér, na nových volbách by se ovšem musel dohodnout s Paroubkem. Pan Paroubek by jistě nesouhlasil, kdyby na tom byla ODS co do preferencí dobře. Je pravděpodobné, že na tom ODS dobře nebude, protože za vládu (kde mají být z ČSSD „odborníci“ a druhá garnitura) ponese sice zodpovědnost, ale díky koaličnímu partnerovi bude mít možnosti podstatně omezené. Nabídka zní: předčasné volby, ale až v létě 2008 a jen když na tom bude ODS bledě. Závěr: pan Paroubek si nejspíš dělá legraci.
I ty regiony ODS, které prosazovaly cestu „třetího pokusu“ nechystají žádnou „rebelii“ proti současnému vedení. Proč taky: za rok bude všechno jasnější.
Jiří Paroubek jednal (neví se přesně kdy) se vsetínským starostou, senátorem a kandidátem na předsednictví v KDU-ČSL Čunkem. Schůzky se účastnil jihomoravský hejtman Juránek a dodatečně o ní byl informován úřadující předseda strany Kasal. O čem byla řeč, se tají. Pan Čunek se zaklíná: s komunisty nikdy. Věrohodnost jeho partaje je nulová a zaklínání je obtížné brát vážně. Člověk by řekl, že na svůj přemet se pan Čunek na rozdíl od Kalouska chystá s velkým rozběhem. Takže možná, že všechny spory v souvislosti s kongresem ODS byly zbytečné: Čunek se o to postará.
Podle Petra Pitharta (článek v MfD, resp v NP) „odvaha a umění je napravovat chyby a opomenutí posledních sedmnácti let. Z nich se zrodil nový komunismus (KSČM)…“ Ve skutečnosti se KSČM zrodila v roce 1990 (jako něco o mrňavý fous jiného a ovšem naštěstí o dost bezmocnějšího než KSČ) a od té doby je pořád stejná.
Vedení ODS rozhodlo, že místním organizacím, které na radnicích spolupracují s komunisty má být odebrána licence (tj. mají být zlikvidovány). Existují případy (sám vím o jednom), kde v obci existují jen komunisté a ODS, ODS přesvědčivě vyhrála, ale komunisté ji vydírají obstrukcí, která vede k novým volbám (když odstoupí víc než třetina zastupitelstva). V takových obcích by se pak volilo kolem dokola, dokud by nevyhráli komunisté a ODS by se nedostala do opozice. Představují si to tak hlaváči z Jánského vršku?
Středa 22. listopadu
Pokud tomu dobře rozumím, sešlo se dnes vedení ODS a ČSSD na neformální schůzce v Kramářově vile. Předseda ODS se údajně zúčastnil jen části schůze (ze zprávy, kterou mám k dispozici, není jasné proč, jeho partner Paroubek to vykládal tím, že si Topolánek spletl termín schůzky, to mi připadá strašné). Hlavní smysl setkání byl zjevně v tom, že Paroubek formálně tlumočil Topolánkovi stanovisko ohledně předčasných voleb: pro ČSSD nepřipadá v úvahu, aby byly v roce 2007. Pochopitelně, během té doby se ještě nedokáže vzpamatovat z nynějšího útlumu. Je to zjevně jakési alibi, které Topolánek potřeboval, aby se mohl oddat práci na registrovaném partnerství mezi ODS a ČSSD. Jak bude příští vláda vypadat a zda přitom bude statovat KDU-ČSL jako tak říkajíc křen, je ještě otevřené. Paroubek a jeho lidé chtějí předčasné volby v roce 2009 – to se domnívají, že už bude ODS, které zabrání dělat jakoukoli smysluplnou politiku, zralá na odstřel. Jak se zdá, domluvil se na tom dnes s komunisty.
Místopředseda ODS Nečas nevyloučil, že na kongresu existovala jakási „bloková dohoda“ na jejímž základě neměl být původně zvolen ani místopředsedou. Expředsedkyně Němcová se o svém nezvolení domnívá totéž. Poměry v ODS a vyjádření jejich představitelů mne naplňují úžasem. Že před volbami čelných představitelů strany probíhá jakési lobbování, je snad samozřejmé. Lobbovat může kdekdo a když to někdo zanedbá a spolehne se na to, jaké má dosud ve straně postavení a jak mu tleskají, nedopadne dobře. Lobby pana Béma se podařilo protlačit svého guru do místa prvního místopředsedy. Protistrana tomu nedokázala nijak čelit. Místopředsedkyně Němcová musela předem vědět, že její místo je ohroženo. Potřebovali do vedení upíchnout ministra Gandaloviče. Takové věci se ve slušných stranách řeší nějakými kompenzacemi a ne prostým vykopnutím toho nejzranitelnějšího. Paní Němcová se v reakci na pokus odstavit ji postavila za stanovisko, že spolupráce s Paroubkem je riskantnější, než to, když dostane příležitost vytvořit vládu (a ztroskotat při tom). Není důležité, proč si to stanovisko vybrala, důležité je, že to stanovisko je správné. Paní Němcová je bohužel nedokázala držet dost nekompromisně. Teď hovoří o tom, že by funkcionáře strany mělo volit členstvo a že v ODS potlačují ženství. Přitom průnik přímé demokracie do vnitřního života (jakékoli) strany je nežádoucí (vedl by k chaosu a ještě větší manipulaci) a tím druhým se asi nechtě přibližuje paní Sommerové nebo Věře Chytilové. Věcný problém, který se na kongresu otevřel (problematičnost zamaskované koalice s Paroubkem, a to prosím ne kvůli tomu, že je nemorální a málo zásadová, ale že je krajně nepraktická), nemá nic společného ani s přímou demokracií, ani s feminismem.
„Já preferuji předčasné volby v pokud možno co nejkratším termínu. Ale k těm se s velkou pravděpodobností neumíme dostat,“ prohlásil novopečený první místopředseda ODS Bém v rozhovoru pro MfD. Tím, a vůbec celým svým výkonem v rozhovoru uzrál definitivně pro bobříka vyčůranosti za měsíc listopad, kterého mu v neděli slavnostně nadělíme.
Podle Lidových novin je Santa Claus do Česka uměle implantován, naší tradicí je Ježíšek. K tématu, o němž jsem už psal, se ještě vrátím, zbude-li mi čas.
Podle předsedy KSČM Filipa postupoval Gottwald až do roku 1948 včetně čistě ústavně a ani jeho chování potom by nenazval zločinným, když ho srovná třeba s dnešními americkými imperialisty. Z uvedených formulací je zjevné, že pan Filip je člověk všeho schopný a strana, která ho má za předsedu, taky. Pokud někdo chce jako pan Paroubek postavit svou politickou kariéru na její podpoře, znamená skutečné nebezpečí pro ČR, a to i tenkrát, když si jako každý český Honza myslí, že čerta přelstí. Čerta přelstít nelze. Na čerta platí jediné: nespustit se s ním (ti, co namítnou, že Paroubek není po Listopadu první, kdo se spustil, mají jistě pravdu. Jenže on v té věci ve srovnání se svými předchůdci velmi pokročil a to, že není první, ho ani trochu neomlouvá).
Čtvrtek 23. listopadu
Včerejší neformální jednání mezi vedením ODS a ČSSD vyústilo v neshodu ohledně charakteru příští vlády i délky jejího mandátu. ČSSD zjevně upřednostňuje „vládu ODS s účastí ČSSD“ (tak, aby na ní spočinulo co nejméně odpovědnosti), otázku přítomnosti nějaké další strany nechává otevřenou. Pokud jde o předčasné volby, upřednostňuje buď nezkrácené nebo jen mírně zkrácené volební období (aby se v tom ODS pořádně vykoupala a aby se ona sama mohla vzpamatovat z momentálního útlumu). To je stanovisko pragmatické, které sociálním demokratům přímo vnucuje současná situace (jiná věc je, že se na té neblahé situaci velmi výrazně podepsali). Dnes došlo k víceméně oficiálním konzultacím mezi ODS a všemi dalšími nekomunistickými stranami. ODS nejdřív kontaktovala zelené a lidovce: výsledkem je dohoda uvnitř někdejší „trojkoalice“, že by měla vzniknout společná vláda všech nekomunistických stran (zelení změnili stanovisko a byli by ochotni se na ní podílet) s omezeným mandátem do května nebo června 2008. Vláda by se měla v koaliční smlouvě dohodnout na soupise zákonů a úprav, které hodlá za tu dobu provést. Sociální demokraté reagovali zdrženlivě. Paroubek po setkání s Topolánkem prohlásil, že tento návrh už ČSSD jednou odmítla a musí zvážit, zda nastaly skutečnosti, proč by měla svůj názor měnit. Zároveň uvedl, že vláda by rok a půl spravovala zemi v permanentní volební kampani, a tak by neměla šanci něco zásadního prosadit. Tato obava je bohužel úplně na místě. Situace vypadá teď tak, že se hlavní účastníci jednání, ČSSD a ODS – oba vlastní vinou – dostali do situace, kdy jim pud sebezáchovy neumožní se dohodnout. Podle některých zpráv ODS usiluje o oživení trojkoalice, to je jediná aspoň trochu racionální cesta, protože v případě, že ani tato Topolánkova vláda nedostane důvěru, přichází na řadu nutně Paroubkův pokus.
Situace, pokud jde o preference, není přitom pro ČSSD nijak růžová: Podle CVVM ODS od října přibrala o 5% a má teď 41%, mírně posílili i zelení (z 9,5 na 11) a KDU-ČSL (z 6 na 7). Rudý blok naproti tomu ztrácí‚ ČSSD z 30,5 na 26, KSČM z 15 na 11). To musí nutně ČSSD brát chuť udělat cokoli, co by se pevně nevázalo na výsledky červnových voleb a směřovalo k nějaké jejich brzké revizi.
Další velkou neznámou je vsetínský starosta, senátor a vážný kandidát na budoucího předsedu KDU-ČSL Čunek. Přišel s tezí, že „komunista není náš nepřítel, že je jenom náš politický rival či partner“. Přitom se zaklíná, že nepomýšlí na spojenectví s KSČM na vládní úrovni a že drží usnesení, které KDU-ČSL přijala začátkem září. Přes všechno ujišťování o nespolupráci s KSČM je vyznání pana senátora velmi povážlivé. Pan senátor se totiž podloudně snaží prosadit názor, že KSČM je strana jako každá jiná. Stačí si přečíst to, co říkal předevčírem pan Filip o Gottwaldovi, aby bylo zjevné, že tomu tak není: KSČM se jen právě teď tváří, že je strana jako každá jiná, protože jí žádná jiná možnost nekyne. Jakmile se situace pro ni změní k lepšímu, začnou se klubat její mocensky monopolní ambice, pokud jde o vnitřní politiku, a její vazby na východ, pokud jde o politiku zahraniční. Neexistuje jediný náznak toho, že by se její předlistopadová podstata změnila: jen se zabalila do krusty, aby přežila nepříznivé období relativní svobody, které jí příliš nepřeje. KDU-ČSL bude po svém sjezdu, pokud se pan Čunek opravdu propracuje do čela (zdá se, že zatím nemá žádnou vážnou konkurenci, zato podporu nejsilnějších lidoveckých regionů), pro ODS daleko nebezpečnějším a nespolehlivějším partnerem než za Luxe a za Kalouska (znovu opakuji, bylo by nespravedlivé nevidět, že Kalousek byl ke svému veletoči donucen tím, že se Topolánek najednou rozhodl pustit jej k vodě a začal vyjednávat s Paroubkem).
Národní muzeum získá po odstěhování Svobodné Evropy budovu bývalého Federálního shromáždění. Nevím co si s ní počne, strávil jsem v ní coby poslanec FS ČSFR skoro dva roky a nabyl jsem dojmu, že se nehodí vůbec k ničemu. Nebylo by účelné zbourat to ocelové monstrum a osvobodit podle mého názoru docela hezkou původní budovu z 20. nebo 30. let minulého století, která je do něj zastavěna? (Problém je v tom, že k zadnímu traktu je přilepen ještě ohavný přístavek, který patří Smetanovu divadlu).
V britských aeroliniích smějí nosit zaměstnanci, kteří přicházejí do styku s cestujícími, šperky a náboženské symboly jen pod uniformou. Podobným způsobem nás buzerovali za totáče ve škole (rozdíl byl jen v tom, že my jsme to nesměli nosit nejen pod šaty, ale vůbec; britské aerolinie jsou, jak vidno, o něco liberálnější). Nechápu, proč by měl našinec skrývat, že je křesťan. A totéž platí o muslimech, buddhistech atp.
Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.