Úterý 14. ledna 2025, svátek má Radovan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Vachrlaté mezinárodní postavení ČR

diskuse (167)
Jiří Hanák se v Právu lehce pozastavuje nad krajskými koalicemi ČSSD s komunisty. Strach o Českou republiku však nemá, „protože tak bezpečně jako dnes nebyl český stát v Evropě zakotven ještě nikdy, ať si političtí slepejšové a zapadlí vlastenci myslí cokoliv“. Jeho optimismus mu sice závidím, ale sdílet ho nemohu. Rád bych shrnul proč.

Nástup prezidenta Obamy se promítne i do mezinárodního postavení naší země. Otázka radarové základny nehraje sice v „globální politice“ aspoň na první pohled zvlášť významnou roli, České republiky se však týká bezprostředně a citelně. Obamovo stanovisko zní: ano, ale. Protiraketový štít musí být účinný a „rentabilní“ (tj. náklady na jeho pořízení musí být úměrné jeho významu). Podle těchto kritérií je možno pořízení štítu kdykoli oddálit, případně od něho upustit, ale v podstatě je nelze schválit: účinnost nebude nikdy stoprocentní a cena tak nízká, aby nemohla být ještě nižší. Naopak pokud by Obama přece chtěl někdy ke zřízení základen kývnout, vždycky ho budou moci odpůrci doma i v zahraničí atakovat tím, že nedodržuje to, co si sám předsevzal. Jde opravdu o dosti výraznou změnu stanoviska.

Navíc protiraketový štít není nic, co by si Češi a Poláci vymyslili a pak na Američany tlačili, přesně naopak. Vláda USA se na obě země obrátila s prosbou, aby umístění amerických základen na svém území povolily s tím, že budou sloužit i ochraně velké části evropského prostoru včetně jejich vlastního. Při tom vlády těch zemí musely překonávat vnitropolitické problémy, neboť opozice si odpor proti základnám dala do programu a „boj za mír“ (rozuměj více či méně vyčůraný pacifismus) je něco, co v Evropě frčí už od druhé poloviny třicátých let minulého století. Zejména česká vláda se kvůli radaru dostala do dosti svízelné situace.

Je nepředstavitelné, že by o tom nový americký prezident nebo jeho poradci nevěděli. Změna stanoviska k radaru představuje malý, ale výrazný prvek diskontinuity v americké zahraniční politice a bude mít dopad na vnitropolitickou situaci v obou dotčených zemích.

Heslo „změna“ a frenetické nadšení Obamových stoupenců vyvolává atmosféru velkého očekávání. Je těžko představitelné, že by toto očekávání nebylo nakonec v citelné míře zklamáno. Nutný důsledek bude aspoň dočasné oslabení vlivu USA ve světě (a ruku v ruce s tím aspoň dočasné posílení jejich staronových oponentů, především Ruska). Zároveň bude muset prezident a jeho tým, kteří usilují o nezanedbatelnou změnu akcentů v zahraniční politice, za pochodu svou politiku dolaďovat, a Amerika tak bude aspoň na jistou dobu zaměstnána především sama sebou.

Dá se čekat, že v citlivých oblastech, k nimž bohužel patří i Evropa, vznikne na čas jakési mocenské vákuum. Silných se příliš nedotkne, slabí se mohou octnout v choulostivé situaci. První signály se už ozvaly: významné státy kontinentální Evropy, Itálie a Francie, usilují o modifikaci politiky Evropské unie ve vztahu k Rusku.

Už v létě jednal prezident Sarkozy jako dočasně nejvyšší představitel EU v Moskvě s prezidentem Medvěděvem o urovnání gruzínského konfliktu. De facto požehnal Rusku obsazení Abcházie a Jižní Osetie za to, že se Rusové zavázali stáhnout své jednotky z takto okleštěné Gruzie. Celá situace byla navíc stvrzena vysláním neozbrojených pozorovatelů EU na území, které Gruzii zbylo. EU tak na sebe vzala spoluzodpovědnost za případné konflikty v oblasti, ať už je vyprovokuje kdokoli, aniž by měla možnost nějak bezprostředně ovlivnit jejich průběh. Otázku, jaký měl k tak dalekosáhlým rozhodnutím francouzský prezident mandát, rád přenechám poučenějším, jejich problematičnost se mi zdá být zjevná.

Italský premiér Berlusconi se před pár dny, po skončení italsko-tureckých jednání ve Smyrně, vyjádřil zásadně k politice Západu vůči Rusku: „Řekněme si to otevřeně: Rusko bylo vystaveno provokacím v podobě plánu na umístění raket v Polsku a ČR(!), uznáním nezávislosti Kosova a hypotézou vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO.“ Den nato sice své prohlášení v otázce „raket“ zmírnil: „Jsem přesvědčen, že USA mají právo bránit se před tím, co považují za hrozbu pro jejich bezpečnost.“ (USA tedy to právo mají, Polsko a ČR nejspíš ne a neměly by do toho být zatahovány.)

Sarkozyho nová iniciativa je ještě významnější: po skončení summitu EU – Rusko a údajně na základě konzultací s ruským prezidentem Medvěděvem prohlásil, že je zapotřebí společně s Rusy dojednat celoevropské uspořádání bezpečnosti. Mělo by se tak stát v létě 2009, vhodným fórem je OBSE. A dodal: „Do té doby, prosím, nemluvme o žádném umístění protiraketového štítu anebo rozmisťování raket, což vůbec neposiluje bezpečnost v Evropě a vše jen komplikuje.“ Je příznačné, že o svém návrhu (nebo snad příkazu?) nepovažoval za nutné předem informovat představitele ČR, která bude v „té době“ předsedat EU. Jak vidno, dostali jsme už od druhého francouzského prezidenta v řadě dobrou příležitost mlčet.

Západní Evropa je životně závislá na ruských dodávkách energetických surovin. Velmi jí záleží na dobrých vztazích s Ruskem a dává najevo významnou vstřícnost, kterou si Rusko těžko může vyložit jinak než jako projev připravenosti k ústupkům na účet méně důležitých spojenců.

K problému „radar“ je přitom třeba zopakovat: základny v Polsku a ČR jsou namířeny proti možnému teroristickému útoku z politicky nevypočitatelných oblastí Středního východu. Rusové protestují, protože nejsou ochotni akceptovat, že by na územích, které kdysi patřilo ruskému impériu a kde by do budoucna rádi v míře, v jaké to bude možné, zvýšili svůj vliv, byly základny jejich hlavního konkurenta, USA (i když jsou víceméně symbolické velikosti): komplikuje to výrazně jejich plány. Přistoupit na jejich požadavky znamená přistoupit na to, že mají právo spolurozhodování v základních otázkách bezpečnosti jejich bývalých středo- a východoevropských kolonií. Václav Havel mluvil proto v sobotu v ČT v souvislosti se Sarkozyho stanoviskem zcela právem o mnichovanství.

Polsko a Česká republika se, jak vidno, ocitají v Evropské unii v jakési izolaci: krajně odmítavé stanovisko k radaru má už dlouho sousední Rakousko a Ficovo Slovensko. Německo zatím váhá, pokud se připojí k Francii a Itálii, bude izolace obou zemí dovršena. Česko i Polsko přitom svou dlouhodobě indolentní a arogantní politikou vůči SRN k změně stanoviska sice nechtě, ale zato mocně přispívají.

Bylo by třeba velmi usilovně hledat v EU spojence. České předsednictví v Unii by za normálních okolností bylo jakousi příležitostí. Neurovnané vnitropolitické poměry v ČR přitom podstatně snižují její zahraničněpolitickou věrohodnost a to, že Topolánkova vláda bude mít při předsedání za krkem Paroubka se Zaorálkem, podobné kroky skoro vylučuje.

S bezpečnostním zakotvením České republiky to tedy zdaleka není tak valné, jak si to představuje Jiří Hanák. NATO prokázalo v případě Gruzie velkou bezmocnost. EU je nasáklá mnichovanstvím. Jsme v situaci podobné té, v níž bylo Československo někdy na přelomu let 1937. Pravda, zainteresování Paroubka a Zaorálka (mimo jiné i) na naší bezpečnosti je přece jen lepší, než kdyby byl ve výše zmíněné době prezident Beneš z nezbytí zainteresoval na bezpečnosti ČSR Konráda Henleina. Přesto člověk nemusí být slepejš nebo zapadlý vlastenec, aby mu z toho všeho šel mráz po zádech.

15. listopadu 2008

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Aston Ondřej Neff
14. 1. 2025

Putin může začít spřádat další plány.

Tomáš Vodvářka
14. 1. 2025

Trestní stíhání T. Okamury je stupidní stejně jako jako jeho činy.

Hana Lukešová
14. 1. 2025

Největším kulturním úspěchem sionismu znovuvzkříšení hebrejštiny.

Jan Bartoň
14. 1. 2025

Zní to „razantně“ a „moudře“. Jenže je to opět jenom „výkřik do tmy“.

Ondřej Neff
14. 1. 2025

Ljuba ráda cestuje a zažívá dobrodružství. Já rád chodím s pejsky.

Aston Ondřej Neff
11. 1. 2025

Celoživotně, od dětství, jsem zelený jak hlávka zelí.

Aston Ondřej Neff
13. 1. 2025

Poslední průzkum předvídá vedení ANO „o parník‟ před SPOLU.

Chechtavej tygr
11. 1. 2025

Moje žena je divná, myslí si, že jsem blázen.

Jan Ziegler
11. 1. 2025

Za komunistů volné byty nebyly, lidé na ně čekali roky, rozpadala se manželství.

Milan Smutný
13. 1. 2025

Nadbytečnou produkci solárů budeme mařit obřími fény

Lidovky.cz, ČTK
13. 1. 2025

Počet potvrzených obětí požárů v kalifornském Los Angeles a okolí vzrostl na nejméně 24. Oznámily...

pari Anna Pařízková, ČTK
13. 1. 2025

Středoškolský student odmítl podat ruku slovenskému prezidentovi Petrovi Pellegrinimu při převzetí...

Ondřej Neff
13. 1. 2025

Už brzy budeme mít všechno podstatné vyřešené. Zvítězíme například v boji s globálním oteplováním....

Zbyněk Petráček
13. 1. 2025

A je to tu. O víkendu bylo poprvé potvrzeno, že Ukrajina má dva severokorejské zajatce. Ani Moskva,...

Lidovky.cz, ČTK
13. 1. 2025

Německý kancléř Olaf Scholz v pondělí odmítl návrh nastupujícího amerického prezidenta Donalda...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz