Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Rozmýšlení nad jedním průzkumem CVVM

Upřesňuji, že jde o průzkum, který se týká „Důvěry ústavním institucím v květnu 2017“. „Terénní šetření“ probíhalo ve dnech 8. – 18. května (zúčastnilo se 1019 respondentů), průzkum byl zveřejněn 30. května. Měřil důvěru, resp. nedůvěru prezidentovi, vládě, Poslanecké sněmovně, Senátu, krajským zastupitelstvům, hejtmanům, obecním zastupitelstvům a starostům. Jeho výsledky poskytují cenné podněty jednak k přemýšlení o tom, co se u nás v posledním měsíci vlastně dělo, a jednak o tom, jak se to do průzkumu promítlo.

Nejprve pro pořádek stručně zrekapituluji to, co se u nás v posledním měsíci, dvou na vrcholné úrovni české politiky odehrálo. Hlavní aktéři dění byli vláda, Poslanecká sněmovna a prezident.

15. března přijala Poslanecká sněmovna velkou většinou hlasů napříč spektrem usnesení, které požaduje, aby ministr financí a předseda ANO (omezuji se na politické funkce dotyčného) Andrej Babiš do konce dubna vyvrátil „vážné podezření“ z daňových úniků. Pokud tak neučiní, měl by premiér proti němu vyvodit (nespecifikované) důsledky. Protože se tak podle většinového názoru Sněmovny nestalo, vrátila se Sněmovna k případu 10. května a přijala zase velkou většinou napříč spektrem usnesení, v němž konstatuje, že pan Babiš lhal, a prezidenta Zemana vyzývá, aby dodržoval ústavu. Navíc opozice (tentokrát včetně řady poslanců z Babišova hnutí ANO) prosadila další usnesení: projednáním toho bodu se krize údajně ještě prohloubila a premiér by měl na nejbližší schůzi sněmovny bez zbytečného odkladu podat zprávu o jejím řešení.

Mezitím Bohuslav Sobotka na přelomu dubna a května nejprve veřejně oznámil svůj úmysl odvolat z vlády ministra financí Babiše. Pak 2. května veřejnosti sdělil, že místo toho neprodleně podá demisi celá vláda. Když prezident dal najevo, že demisi s radostí přijme, a to jako osobní demisi samotného premiéra, rozmyslil si to a vzápětí přece jen podal návrh na odvolání Andreje Babiše. Po delších tahanicích (týkaly se mj. i osoby Babišova nástupce) a po zdržení způsobeném prezidentovou návštěvou v Číně se Sobotka s Babišem dohodli na tom, že Babišovým nástupcem bude poslanec Pilný. Zemanovi nakonec nezbylo než souhlasit.

V důsledku toho všeho se podle průzkumu CVVM především od dubna do května výrazně propadla důvěra v prezidenta (takové propady jsou podle různých průzkumů u prezidenta časté, tenhle sice nebyl největší, ale i tak dosáhl slušné výše).

Dále se od dubna do května výrazně propadla důvěra ve vládu (předtím stagnovala či trošku rostla). Výše meziměsíčního propadu je dosti neobvyklá nejen pro Sobotkovu vládu, ale asi i pro tu předchozí, Nečasovu (přesnou výši propadů za posledních šest let lze z nově zveřejněných údajů CVVM vyčíst jen přibližně, je to tam zobrazeno jen v grafu, který nadto pracuje jen s tzv. indexem důvěry).

Dramaticky se propadla i důvěra v Poslaneckou sněmovnu a o něco míň nápadně i v Senát. Senát už vzhledem ke své menší významnosti a ke způsobu volby nepodléhá v průzkumech tak velkým výkyvům, a ještě víc to platí v případě krajských a obecních zastupitelstev, hejtmanů a starostů, které si lidé zjevně tak přímo s „vysokou politikou“ nespojují.

Výsledek, když to trochu nadsadím, je jednoznačný: respondenti CVVM vyslovili v květnu drtivou nedůvěru nejen prezidentovi (což není až tak neobvyklé), ale i současné podobě vlády a parlamentu, tedy základních institucí, na nichž stojí parlamentní demokracie.

Jak se tedy v průzkumu obráží politická realita? Pokud jde o pokles důvěry v prezidenta Zemana, čas od času se podle všech průzkumů se železnou pravidelností opakuje, i když to nebývá natrvalo. Souvisí to snad trochu i s tím, že faktická politická váha prezidentského úřadu není až tak velká a lidé to přece jen trochu aspoň podvědomě cítí.

V případě vlády je třeba vzít v úvahu, že Andrej Babiš a jeho ANO byli ve všech těch událostech poprvé od jejího vzniku spíš trpným objektem než subjektem dění. Nepřízeň se jich moc netýká. Navíc premiérovo jednání bylo zcela nekonzistentní a zmatené. Kdyby byl ministra financí odvolal hned, způsobil by si o hodně menší škodu. A to, že prvního Babišova náhradníka (paní Schillerovou) odmítl, kdežto druhého přijal, nemá žádnou logiku. Chci říci jen to, že odlivu popularity se dá rozumět.

Pokud jde o Poslaneckou sněmovnu, chovala se v březnu i v květnu jako celek jednoznačněji. V jednu chvíli však hlasovala demokratická opozice spolu s Babišovým hnutím a s komunisty, a hlavně: základní poselství, na němž se Sněmovna bezděčně sjednotila, bylo: pan Babiš se nijak neliší od těch, jimž vyhlásil boj: všici kradnú, i on. Politická soutěž probíhá vlastně o to, kdo je větší zloděj a podvodník. Parlamentní demokracii takové pojetí české politiky dvakrát moc nepomáhá. Lidé se dozvědí, proč mají být proti Andreji Babišovi, ale ne pro koho a pro co mají být. To je největší problém české politiky a české demokracie před nadcházejícími říjnovými volbami.

Jenže: i když tohle všechno vezmeme v úvahu, je stanovisko respondentů CVVM jako kolektivu, tak jak se chtě nechtě prezentuje v průzkumu, pro politického pozorovatele dosti zvláštní - a to i když beru v úvahu, že ten kolektiv byl vybrán přísně vědeckými metodami. Propad důvěry ve vládu a parlament (parlament má u nás přitom důvěru tradičně mizernou) byl v letech 2011-12 pozvolný a projevy nespokojenosti s vládou přitom o dost výraznější než teď (i když aspoň v případě odborových demonstrací byly tehdy jistě politicky přiživeny). Naopak, v poslední době se v Praze i jinde konaly demonstrace proti Babišovi a Zemanovi. Protesty proti ČSSD a demokratické opozici naproti tomu nikoliv (demonstrovat proti opozici by ostatně bylo poněkud směšné a bylo by to výmluvné v tom nejhorším slova smyslu). Náhlý a prudký propad preferencí vlády a parlamentu v těchto dnech je tedy něco podobného, jako kdyby se náš tichý a klidný český Říp (i když třeba jen na Mařákově obrázku) přes noc změnil v Popocatepetl.

Z hlediska politického pozorovatele je tedy kolektiv respondentů CVVM příliš výrazné těleso na to, aby je člověk mohl brát jako prostý průřez touto rozdělenou společností. Proč tomu tak je, Bůh ví. Nechci o tom spekulovat.

1. června 2017; psáno pro Fórum 24

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký prezident Joe Biden v projevu,...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz