12.8.2022 | Svátek má Klára


UDÁLOSTI: Rozhovor pro TA3

22.11.2014

Bohumil Doležal říká, že Zemanovy skandály nejsou hlavní problém

Ako vnímate to, že sa oslavy 25. výročia Nežnej revolúcie zmenili na protesty proti prezidentovi Milošovi Zemanovi?

Miloš Zeman si o to svými vystoupeními z poslední doby řekl. Např. sprostými urážkami na adresu skupiny Pussy Riot nebo bagatelizací policejního zásahu ze 17. listopadu 1989. Podařilo se mu strhnout na sebe pozornost, myslím, že o to mu v první řadě šlo. Stal se středobodem oslav.

Ako hodnotíte reakciu Miloša Zemana na celý tento incident? Demonštrantom, ktorí ho vypískali na pódiu povedal, že sa ich nebojí. Je to reakcia primeraná politikovi v najvyššej ústavnej funkcii?

Proč by se měl bát? Nikdo na něho nechtěl spáchat atentát, má početnou, spolehlivou a dobře vycvičenou ochranku. Je to snadné nebojsovství. Problém je jen, že vznikl dojem, jako by naším hlavním problémem byl Miloš Zeman. To není pravda, Miloš Zeman je jen součástí našeho problému, jímž je ofenzíva oligarchie a autokracie proti demokracii – pravda, součástí nejpitvornější a nejhlasitěšjší.

Súhlasíte s názorom, že dôvodom týchto protestov sú Zemanove sympatie k Rusku? Je jeho proruský postoj skutočne hlavným motívom?

Tím by se všechno zplošťovalo. Vadí i další věci: nechutný populismus, ignorování pravidel slušné demokratické politiky, záměna politického pragmatismu za cynismus – upozaďují se ohledy na utlačené obyvatelstvo v zemích, s jejichž vedením je pro nás výhodné se kamarádit. To už ale nejsou jen problémy Miloše Zemana, to jsou společné problémy těch, co v posledních letech ovládli českou politickou scénu, nového českého establishmentu.

České médiá v reakcii na včerajšie udalosti napísali, že odpor k prezidentovi Čechov paradoxne spája, hoci sám prezident svojimi radikálnymi výrokmi spoločnosť rozdeľuje. Je to skutočne tak? Silnejú u vás protizemanovské nálady?

Přesnější by bylo říci, že česká společnost je rozdělená a že prezident se postavil na jednu stranu. Na tu v současné době silnější. Protesty jsou samozřejmě legitimní a vítaná forma společenského angažmá, ale jejich politická váha by se neměla přeceňovat. Silně se protestovalo vlastně jen v Praze, demonstrace nebyly tak mohutné jako třeba v roce 1999 v rámci Děkujeme, odejděte - ale ani z těch nic nebylo. Pro českou politickou situaci je dnes příznačná rusifikace politiky: opozice je slabá a bezmocná a okázalé akce na náměstích a na facebooku, kterým chybí srozumitelný politický opoziční program. Dojem je z toho tísnivý.

Meno Miloša Zemana sa v uplynulých dvoch týždňoch objavilo vo viacerých zahraničných médiách. Prvým škandálom boli jeho vulgarizmy v rozhlase v pravidelnej nedeľnej relácii Hovory z Lánov. Prezidentovými vulgárnymi výrokmi sa už zaoberá Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie a v hre je stále možnosť, že pokutu dostane rozhlas. Čo si o tom myslíte?

Z toho, co jsem řekl, plyne: náš hlavní problém nejsou Zemanovy skandály. Náš hlavní problém je rozvrat české politiky. Skandály trochu odvádějí pozornost od podstaty věci.

Budú podľa vás Česi v takýchto protestných akciách pokračovať?

Pouhé pokračování v protestech je dost málo. Po nějaké době to usne. Je třeba protestovat proti politické situaci jako celku a hlavně mít představu, co s tím. Tady je česká politika (a čeští intelektuálové) na počátku cesty.

Ľudia v uliciach včera prezidenta vyzvali, aby odstúpil. Hypotetická otázka - ale viete si predstaviť, že ak by takéto demonštrácie naberali na intenzite, Zeman by skutočne odišiel z úradu?

Nestačí chtít, aby odešel, je taky třeba vědět, kdo a co má přijít místo něho. Naše situace je v jistém slova smyslu tragická. Když se nyní Zeman rozhodne odstoupit (aby to udělal, museli by ho ovšem předtím mučit), bude přímá prezidentská volba a existuje jediný víc než pravděpodobný vítěz: Andrej Babiš. Což bude ještě horší, protože na rozdíl od Zemana spojuje politickou, ekonomickou a mediální moc.

Prezident Miloš Zeman pozval na január do Česka predstaviteľov štyroch víťazných mocností druhej svetovej vojny, medzi nimi aj ruského prezidenta Vladimíra Putina. Je podľa vás toto načasovanie vhodné? ((pozvať ho deň po protestoch, kvôli Zemanovmu kladnému postoju ku Kremľu))

To je velmi zajímavá zpráva. Určitě nejde jen o okamžitou politickou improvizaci, muselo se to připravovat už dlouho. Hlavní oslavy mají být v Polsku, jenže tam Putin zjevně nesmí. Z hlediska toho, co nás dnes ohrožuje, je třeba říci: nehrozí nám nový holocaust. Hrozí nám (a nezlobte se, taky vám) že nás znovu schramstne Rusko, tentokrát Putinovo Rusko. Je třeba demonstrovat – u nás proti Zemanovi a Putinovi. A za suverenitu. Oni budou řvát, že to znamená zneuctění holocaustu. Může z toho být pěkná mela.

19. listopadu 2014

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Barbara Túrosová


Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...