UDÁLOSTI: Pasivní rezistence TOP 09
Přitom sám „případ Bátora“ nebyl zase jen pouhá bouře ve sklenici vody. Ukázalo se na něm, jak zvláštním způsobem u nás fungují politické mechanismy.
Formálně je skoro všechno jasné: existuje vládní koalice (ODS, TOP 09, Věci veřejné) a opozice (ČSSD, KSČM). Pak je tu prezident, který nemá pravomoci ani moc velké, ani moc přesně vymezené. Což je kámen úrazu. V tomto uspořádání je v náročné dosáhnout konsensu, ale velmi snadné sklouznout do zmatků.
Ve skutečnosti funguje dnes česká politika úplně jinak. Vládní koalice je nedefinovaná, dalo by se říci, že ji vlastně představuje jen ODS, a to nejspíš ne celá. Opoziční ČSSD je naproti tomu sice jednotná, ale sama vládu nevytvoří a její spolupráce s KSČM nemůže být zjevná natolik, že by sociální demokraté po případném volebním vítězství usilovali o vládní koalici. Bude to asi koalice tajná, uzavřená v šeru parlamentních kuloárů.
Pak je tu další opozice, v koalici: TOP 09. Svou opoziční roli teď podtrhla tím, že dobrovolně rezignovala na účast svých ministrů ve vládě. Pokud se do vlády vrátí, bude to jakási kapitulace.
A konečně poslední uskupení: Hrad, straničky a hnutíčka v podhradí a teď fakticky i Věci veřejné (ty nesdílejí hradní ideologii, boj proti –ismům, protože nesdílejí žádnou ideologii, ale právě proto mohou spolupracovat s kýmkoli). Nutno připočíst i Klausovy přívržence v ODS, kteří se ovšem nejspíš přidají až tehdy, když se někdejší Klausova strana začne definitivně potápět a bude zjevné, že ohrožuje jejich politickou kariéru.
Konflikt kolem pana Bátory vyvolala TOP 09, ale jak to vypadá, vyhrálo jej hradní uskupení. TOP 09 může vyvolat předčasné volby, ale k tomu má, jak se zdá málo chuti. Takže provede nejspíš to, co vládní strany občas dělávají: „ústup na předem připravené pozice“.
Hradní uskupení existuje sice neformálně a jeho veřejná podpora není jasná, ale do politiky dokáže zasahovat velmi účinně: případ Bátora je toho dokladem. Navíc jeho výchozí pozice je docela dobrá: podle průzkumu agentury Millward Brown pro LN stojí o odchod jejího guru z politiky po ukončení druhého prezidentského období 44% lidí. Ostatní by chtěli buď opětnou kandidaturu na prezidenta, nebo politické angažmá, ať už v nové politické straně nebo v obrozené ODS.
Tím by se hradní uskupení normalizovalo natolik, že by ho bylo možno aspoň volit. Nebo taky ne, což je možná ještě důležitější.
Lidovky.cz 24. srpna 2011
Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.