UDÁLOSTI: O občanské společnosti
Tak například nový statutární místopředseda strany Hašek jeví vášnivý zájem o občanskou společnost. Domnívá se, že je přirozeným spojencem ČSSD.
Řekni mi, jaké máš spojence, a já ti řeknu, kdo jsi: abychom poznali pana Haška, musíme tedy mj. vědět, co to vlastně občanská společnost (dále OS) vlastně je.
Na první pohled je zjevné, že je to něco jiného než obyčejná společnost. Obestírá ji jistá tajemnost a výlučnost. Usuzuji tak z toho, že znám jen dva lidi, které si troufnu bez váhání pod pojem OS zařadit: pana Pehe a prof. Halíka. Z toho se dá usoudit, že OS buď neoplývá počtem členstva, nebo naopak oplývá vysokým stupněm utajení. Nejspíš platí obojí. Je zjevné, že ji lze zařadit mezi instituce, jako jsou např. Svobodní zednáři nebo Svědkové Jehovovi. Je to jakási vynikající podmnožina obyčejné společnosti nebo něco, co leží mimo ni? Myslím že z hlediska teorie množin by bylo, pokud jde o OS ve vztahu ke společnosti obyčejné, nejpřesnější vymezení podobné tomu, jaké najdeme v poněkud jiné souvislosti v Haškově Švejkovi: totiž že uvnitř zeměkoule je ještě jedna, daleko větší (totiž obrazně řečeno, zeměkoule občanská).
Rozhodně platí, že se za součást OS nemůže vydávat každý, koho to napadne. Musí to mít požehnáno autoritou. Autoritou disponují osobnosti (zatímco obyčejná společnost se sestává pouze z osob). Osobnosti si vybírají vhodné osoby a jejich dobrozdáním se i ony stávají osobnostmi. Přitom platí, že je mnoho povolaných a málo vyvolených. Uskupení tohoto typu tu v minulosti bylo spousta, z ohleduplnosti jmenuji pouze Občanské fórum.
Otevřenou otázkou zůstává, jak se OS může stát prospěšným spojencem ČSSD. K tomu bude nutné ji nějak zřetelně vydělit ze společnosti obyčejné. Protože uniformy by vyvolávaly nevhodné reminiscence a neodpovídaly by svobodomyslné povaze intelektuální elity, bude stačit, když příslušníci OS budou nosit modré klobouky, jako tomu bylo (v jiném případě, ale to nevadí) v Boratově Kazachstánu. A za druhé, bude třeba zařídit, aby intelektuální mohutnosti osobností odpovídala i váha jejich volebních hlasů. Je pochopitelné, že duchovní tlusťoši typu pp. Pehe a Halíka by neměli mít jen jeden hlas jako obyčejné osoby. Pro OS by tedy bylo zapotřebí zavést jakousi obdobu kuriálního systému, s tím, že měřítkem nebude hmotařská záležitost jako výše placených přímých daní, ale intelektuální potence. Při tom si ovšem bude muset pan Hašek a jeho přátelé dát pozor, aby jim OS nepřerostla přes hlavu.
Role OS v táboře sociální demokracie bude vynikající: OS se bude věnovat těm nejpodstatnějším a nejzásadnějším, tj. filosofickým otázkám. Nebude přitom zatěžována triviálními problémy každodenního politického provozu, ten budou mít na starosti osvědčení okresní lídři strany (tj. jakási samozřejmě pozitivní obdoba toho, co se u stranických nepřátel ČSSD právem označuje slovem kmotři).
Touto symbiózou OS a ČSSD vznikne na naší politické scéně něco, co tu ještě nebylo. Nebo snad už bylo?
20. března 2011
Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.