Neděle 22. června 2025, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Nečas a rozchod s minulostí

Po neúspěšné prezidentské kampani Karla Schwarzenberga to vypadalo, že téma "události let 1945-6" je u nás díky kandidátově nemožnosti na nějakou dobu zacementováno. I proto je projev, který pronesl premiér Nečas v bavorském zemském sněmu, do jisté míry překvapivý. Nečas v něm vlastně nepřišel s ničím, co by dosud nebylo z české strany oficiálně řečeno – přesto to bylo to nejnormálnější a taky nedůstojnější, co kdy z české strany zaznělo.

Nečas udělal přesně to, co Schwarzenberg ve své kampani udělat měl, ale neudělal: vyjádřil své osobní stanovisko k poválečným deportacím Němců z ČSR doslova shodně s 3. článkem Česko-německé deklarace (pouze místo "česká strana lituje" uvedl "litujeme"). To vyjádření je zcela jednoznačné. Zároveň uvedl, že jen velmi málo z toho špatného, co se v dějinách stalo, lze napravit, a že předválečné majetkové poměry nelze obnovit. Problém je trochu v tom, že polistopadové restituce nabudily dojem, že "majetkové poměry" lze obnovit tak napůl (to je ovšem problém polistopadových restitucí, někteří je zpočátku nechtěli), a taky v tom, že byla a je možná cesta skromnějšího "zmírnění následků některých křivd", která nemusí mít povahu majetkové restituce. Podstata věci je však úplně jinde.

V předvolební kampani položil historik Kuklík Schwarzenbergovi otázku, co tedy měl podle něho dělat prezident Beneš po roce 1945 s českými Němci. To je, řečeno s Klausem, otázka špatně položená. Souvisí s českou státní doktrínou, podle níž je tu příčina, totiž Hitler a nacistický teror, a následek, totiž deportace Němců. Neměli jsme jinou možnost, máme tedy alibi. K tomu je třeba říci za prvé zcela obecně, že člověk, a tedy i politik, je při každém rozhodování svobodný a vybírá si ze spousty možností. Beneš si prostě vybral špatně. A za druhé, je neplodné pokoušet se dnes radit šedesát pět let mrtvému politikovi, co měl dělat před šedesáti osmi lety. Správná otázka je jiná: co to rozhodnutí znamenalo v kontextu tehdejší české politiky a jak ovlivnilo naše další dějiny.

Beneš a česká politická reprezentace se během války a těsně po ní rozhodli provést tři radikální opatření. Prvním byla reglementace politického systému v tzv. Národní frontě: zákaz opozice a povolení pouze vybraných prvorepublikových stran. Nové strany směly vznikat jen v rámci NF a se souhlasem jejích účastníků. To byl politický kartel, ve srovnání s nímž je opoziční smlouva nevinná legrace. To, co se pak stalo v roce 1948, totiž faktický mocenský monopol KSČ, byl jen další, závěrečný krok na cestě do nesvobody. Na cestě do nesvobody se špatně brzdí.

Druhým významným opatřením bylo vyvlastnění přes 70% českého průmyslu znárodňovacími dekrety, na jejichž konečné podobě se mohutně podíleli politici ČSSD. Tím byla výrazně omezena svoboda vlastnit a podnikat. Rok 1948 opět znamenal jen další, konečný krok.

A konečně za třetí, drastické omezení základních občanských práv a svobod pro více než čtvrtinu obyvatelstva ČSR (Němce a Maďary), konfiskace veškerého majetku a nepřiznání, resp. odnětí státního občanství (vyhnat Maďary se pro odpor západních spojenců a nezájem Rusů nepovedlo). V roce 1948 pak zažili drastické omezení občanských práv a svobod i zbylí obyvatelé ČSR.

Podstatné je, že ve všech třech případech byla tato salámová likvidace občanských práv a svobod nutným doprovodem integrování ČSR do ruské komunistické koloniální říše, a ruská podpora při "odsunu" byla tedy velmi pragmatická.

Po převratu v listopadu byla obnovena státní suverenita ČSR (Rusové to tehdy respektovali), rekonstruován demokratický politický systém, obnoveny základní práva a svobody. Česká společnost se vrátila do prostředí, v němž se po tisíc let vyvíjela, do toho, co označujeme slovem Západ. Zhmotnilo se to mj. v našem členství v NATO a v EU. Rozdělení Evropy, vzniklé v důsledku druhé světové války, se na západě kontinentu už dávno předtím podařilo překonat. Vzhledem k problémům z minulosti je naše integrace pořád neúplná, a zatímco Německo a Rakousko jsou dnes organickou a neproblematickou součástí Západu, na naší jižní a západní hranici zůstává pořád nezahojená krvácející jizva po železné oponě. Toho by rádi využili ti doma i venku, kteří se nesmířili se změnami po listopadu 1989.

Problém tedy není mezi "levicí" a pravicí". Pojmy pravice a levice mají smysl jen v rámci Západu, do nějž se s obtížemi integrujeme a leckomu se to nelíbí. Problém je mezi Západem a Východem. A je to zároveň problém mezi naší přítomností a předlistopadovou minulostí.

V tomto smyslu znamená Nečasův projev krok správným směrem.

LN, 26.2.2013

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Gita Zbavitelová
21. 6. 2025

Írán je vážně oslaben, ale ostřeluje Izrael dál.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Lidovky.cz, ČTK
21. 6. 2025

Fotbalisté Interu Milán ve druhém zápase na mistrovství světa klubů udolali ve skupině E Urawu 2:1,...

ČTK, Lidovky.cz
21. 6. 2025

Fotbalisté Plzně si v prvním utkání letní přípravy na novou sezonu zastříleli a Stod ze sedmé ligy...

Lidovky.cz, ČTK
21. 6. 2025

Desetitisíce lidí demonstrovaly dnes v Londýně a Berlíně na podporu Palestinců a proti izraelské...

Lidovky.cz, ČTK, mikp Petra Miková
21. 6. 2025

Na jihu Chorvatska poblíž druhého největšího města Splitu vypukl v sobotu ráno požár, který si...

Lidovky.cz, ČTK
21. 6. 2025

Při nehodě horkovzdušného balónu, který se v sobotu zřítil ve státě Santa Catarina na jihu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz