Středa 25. června 2025, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Klausova řeč nad Topolánkovou mrtvolou

Tématem článku je nedělní prezidentovo vystoupení na Primě. Jeho název je míněn samozřejmě obrazně, jde pouze o mrtvolu politickou. Je možné odkázat hned na dvě analogie z oblasti dramatického umění: klasickou – totiž řeč Marka Antonia nad Caesarovou mrtvolou v Shakespearově dramatu (srovnání trochu kulhá, Marcus Antonius bránil diktátorovu památku) a moderní, projev lídra rozvětvené zájmové skupiny zvaného malý Bonaparte na sjezdu přátel italské opery ve filmu Někdo to rád horké. Ta sedí víc.

Prezident odvedl standardní výkon v obtížné roli: snažil se zároveň přesvědčit posluchače, že je zcela nestranným pozorovatelem politického hemžení a že se zejména do poměrů uvnitř ODS nehodlá opravdu, ale opravdu ani trochu vměšovat, a na druhé straně řekl, co si o Topolánkově frakci, která do nynějška ODS ovládala, myslí. Když odstraníme oblačnou clonu ctnostné zdrženlivosti, je toho docela dost:

- Nynější volby byly plebiscitem o Topolánkovi.

- ODS v nich utrpěla zcela bezprecedentní porážku, takovou, jaká tady od vzniku České republiky nebyla. Je to výrok voličů, který nelze ignorovat.

- Volební krach je dán nesourodostí koalice a problematičností vládní většiny. On sám v době vzniku vlády dával přednost předčasným volbám. (Tohle druhé není tak docela pravda, o předčasných volbách tehdy mluvili jeho stoupenci, např. Pavel Bém, ovšem tak, že je sice všemi deseti pro, ovšem s tím, že jsou bohužel neproveditelné.)

- Vzhledem ke své slabosti vláda nedokázala provádět nic, co by se dalo nazvat reformami. Například reforma zdravotnictví byla sice zapotřebí, ale otázka poplatků v ní stojí až někde na třiadvacátém místě.

- Zato se vláda a premiér dopustili dvou vyslovených kacířství: byli ochotni akceptovat lisabonskou smlouvu a ekologický balíček.

- Voliči mají navíc Topolánkovi za zlé zejména jeho aroganci (člověk, který jen v tomto oboru uznávaným přeborníkem, je jistě nad jiné povolán to posoudit).

Potud prezident Klaus. Bylo by samozřejmě absurdní tvrdit, že vláda a premiér si svou drtivou porážku nezavinili (také) sami. Nebude příliš obtížné rozebrat se v jejich vině a rád to tedy přenechám jiným. Zajímavější je zkoumat, nakolik se na porážce a pádu vlády podílel sám Klaus. Pan prezident je přísně nestranický vůči Topolánkovi a vládě, v níž má ODS (jeho strana) nejsilnější pozici, ale je těžké zbavit se jistého podezření: Topolánkova ODS se mu totiž jaksi vymkla z rukou.

Topolánek byl kdysi předsedou ODS zvolen proti Klausově vůli. Nepochybně se čím dál tím víc rozcházeli v představě o tom, jaký má být vliv čestného předsedy na chod strany. Velký problém měl prezident se vznikem povolební koalice v níž se octli i zelení – čert má totiž v jeho představě zelenou barvu a ekologické iniciativy považuje za největší nebezpečí pro demokracii. Ke všemu neštěstí má nynější vedení Strany zelených navíc jakési vazby na jeho věčného soupeře Havla a spousta Havlových stoupenců taky zelené volila.

Klausovi jistě vadil i nedostatek fundamentalismu v hospodářských reformách. Radaru nepřipisuje patřičnou důležitost: ochránil by nás před jaderným úderem nevypočitatelných politických subjektů a navíc by upevnil by naše vztahy s USA a znesnadnil by Rusku šíření jeho imperiálních ambicí na náš účet – jenže to Klaus jako spontánní rusofil nevidí. A vadil mu i projekt vyrovnání s církvemi – pro odluku církví od státu by jistě byl, ale jen kdyby byla pro stát zadarmo.

Je tedy zjevné, že Topolánka a Klause rozdělovaly různé představy o potřebě koaličních partnerů a vstřícnosti k nim (přičemž nezapomínejme, že Klausova politika přivedla svého času ODS do izolace trochu podobné té, v níž před Paroubkovým příchodem byla KSČM).

Na základě těchto rozporů vznikla pak pod prezidentovou tichou patronací široká fronta vnitřní opozice v ODS, od Béma přes Tlustého po Bendla a mediální lobby v největším českém deníku. Ta během voleb ještě zmohutněla a podařilo se jí stranu poměrně úspěšně ochromit a rozvrátit. Pozice nestranného kritika tedy Václavu Klausovi vůbec nesluší: na volebním propadu ODS má lví podíl. Teď má k dispozici hromadu trosek a soubor ideologických floskulí, které vyčpěly někdy v druhé polovině devadesátých let. Na rekonstrukci strany a na to, aby si znovu získala ztracenou důvěru veřejnosti, budou sotva stačit.

LN, 27.10.2008

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Jan Kovanic
25. 6. 2025

Takhle to bylo vždycky.

Aston Ondřej Neff
25. 6. 2025

Hodně se hovoří o článku pět, jako o klíčovém ustavení.

Robert Troška
25. 6. 2025

Zpravodajství ČT bylo ale vždy poplatné době, ve které působilo.

25. 6. 2025

Když Jakub Pešek vyměnil pražskou Spartu za Wieczystu Krakov, mnohé to překvapilo. Český...

ČTK, Lidovky.cz
24. 6. 2025

Někdejší slovenský obránce Zdeno Chára vstoupí do hokejové Síně slávy. Spolu s ním byli vybráni...

Lidovky.cz, ČTK
24. 6. 2025

Vrchní soud nepřiznal vzdálené příbuzné sochařky Karly Vobišové Žákové 15 milionů korun za...

Lidovky.cz, ČTK
24. 6. 2025

Ostravská Zlatá tretra opět letos přilákala řadu slavných atletů. Hlavní hvězdou mítinku byl...

Lidovky.cz, ČTK
24. 6. 2025

Ruští činitelé zakazují rodinám vojáků, kteří zemřeli v bojích na Ukrajině, otevírat rakve s...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz