Neděle 12. července 2026, svátek má Bořek

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Je obrana provokace?

Rakouský ministr obrany se v rozhovoru pro Die Prese vyjádřil velmi jednoznačně a tvrdě proti americkému plánu zřídit v České republice a Polsku protiraketovou základnu. Jde prý o provokaci a o vyvolávání duchů minulosti. Místo toho je třeba jednat a hledat kompromisy.

Nechme stranou svéráznou představu, že když se někdo chce bránit, provokuje. S oblibou ji používal slavný rodák pana ministra Adolf Hitler, na rozdíl pod pana ministra o těch, kteří se chtěli bránit proti němu. Pan ministr jen kibicuje. Nevím, zda je to horší nebo lepší.

Rakousku a panu ministrovi jde samozřejmě především o Spojené státy. Vyjádření se však týká taky České republiky a zajímavým způsobem přispívá k česko-rakouským vztahům.

Bylo by pokrytectví si namlouvat, že naše vztahy s Rakouskem jsou dobré. Naopak, s žádným naším sousedem ani s řádnou blízkou zemí nemáme vztahy tak mizerné. Blíží se středoevropskému standardu z doby mezi světovými válkami. Rakousko mělo (právem) vážné výhrady k tomu, jak se česká politická reprezentace stavěla a staví k vyhnání sudetských Němců a k Benešovým dekretům - tahle věc však v posledních letech ustupuje čím dál tím víc do pozadí a do popředí se dostává Temelínský syndrom. Dnešní rakouská neuróza z jaderné energie obecně a z temelínské elektrárny zvlášť je mi nepochopitelná - respektive je těžké ji chápat jinak než jako projev jakéhosi mindráku: zastupuje nějaký jiný problém, možná skutečný, o kterém se nemluví, protože si ho rakouští politici a rakouská veřejnost nezformulovali.

Benešovy dekrety i Temelín jsou věci, v nichž se celá česká politická reprezentace proti Rakousku sjednotí (v prvním případě na vlastní škodu). Nová, zatím verbální iniciativa pana ministra je jiné povahy: zasahuje do vážného vnitřního českého problému a staví se na stranu komunistů a ČSSD. Je obtížné brát to jinak než jako drzost.

Problém je jednoduchý: pan ministr nejen vyzývá k appeasementu vůči zvrhlým orientálním režimům způsobem dosud neslýchaným - a navíc velkoryse přehlíží, že boj o základnu je u nás taky a především bojem o to, do jaké míry má Ruské impérium znovu právo diktovat si, co smíme a co ne. Rakousko se staví jednoznačně na ruskou stranu.

Středoevropské a vůbec evropské poměry jsou čím dál tím neurovnanější. Vracíme se do dvacátých let minulého století? NATO a EU se mění v diskusní kluby, které čím dál tím víc maskují narůstající neporozumění. K neporozumění nepochybně přispívají i čeští politici - tentokrát se ale vyznamenalo Rakousko.

lidovky.cz 24.8.2007

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Patrik Halfar
11. 7. 2026

O tom kolik elektřiny jsme propálili zbytečně raději nepřemýšlime.

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2026

Tomio Okamura si usmyslel postavit vládu do latě

Chechtavej tygr
11. 7. 2026

Tak jsem zase začal podnikat. Otevírám obchod pro sklerotiky.

Ivo Fencl
11. 7. 2026

Vrah ji v závěrečné řeči označil za „skvělou ženskou“. Dnes je na svobodě.

ČTK, Lidovky.cz
12. 7. 2026

Z amerického ministra zahraničí Marka Rubia se stal fakticky americký místodržící Venezuely. Jeho...

malu Lucie Macháčová
12. 7. 2026

Na sobotním turnaji Oktagon 91 v Kolíně nad Rýnem byl v akci i český bijec Patrik Kincl. A vedl si...

Stanislav Kučera
12. 7. 2026

Zatímco při proslovu na kurtu nedokázala zastavit slzy, o pár desítek minut později na tiskové...

ČTK, Lidovky.cz
12. 7. 2026

Nejméně dva lidé zemřeli po střelbě, ke které došlo v noci na neděli na pouličním festivalu v...

ČTK, Lidovky.cz
12. 7. 2026

Zemřel americký senátor Lindsey Graham, oznámila jeho kancelář. Jednasedmdesátiletý republikán...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz