Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

TOLERANCE: Středověk neskončil, středověk trvá

diskuse (139)

Konzervativci vládnou liberálnímu národu
Agentura veřejného mínění ( CVVM) potvrdila, že česká společnost patří v Evropě k nejliberálnějším ve společenských tématech regulace potratů, prostituce a eutanazie. Obdobně jako Nizozemci tři čtvrtiny Čechů zastávají liberální postoje. Češi společně s Estonci patří i k nejvíce ateistickým národům. Více než dvě třetiny společnosti souhlasí s požadavky na posílení práv homosexuálů, ať již jde o uzákoněné registrované partnerství, ale i nově o manželství nebo adopci dětí. Pěstování i prodej konopí by tolerovaly nejen generace nejmladší a střední, ale i významná část seniorů, kteří chápou nízkou společenskou nebezpečnost „měkkých“ drog a nepřiměřenost dosud platné zákonné represe. I přes občasné nenávistné projevy na sociálních sítích patříme k nejtolerantnějším zemím, a to i ve vztahu k cizincům, držení zbraní nebo kouření na veřejnosti. V kolik státech by bylo možné, aby se premiérem nebo primátorkou hlavního města mohla stát osoba narozená v (blízkém) zahraničí? Jako roztomilost působí, že předsedou hlavní vlastenecké strany je poloviční Japonec. Oblast, kde se liberálové a většina konzervativců shodují je havlovská tradice podpory lidských práv a humanitární pomoci v zahraničí, například dlouhodobá podpora Tibeťanů nebo politické opozice v autoritářských státech (Rusko, Bělorusko).

Čtyřprocentní lidovci
Politiku kulturních témat ovládají političtí konzervativci napříč všemi stranami, kteří efektivně blokují liberální a progresivní změny požadované lidskoprávními aktivisty. Konzervativci neprovokují společnost pokusy o zpřísnění stávajících zákonů (například u potratů jako v Polsku). LGBT+/- komunita je sice hlasitá, barevná, má podporu v médiích, u společnosti i u podnikatelů, ale nevyrovná se ani zdaleka „klidné síle“ lidovců balancujících mezi čtyř-dvouprocentní voličskou podporou. O co méně lidí chodí do kostelů, o to více se politici ze všech stran nechávají zvát na všemožné církevní svátky. Někdo jim zapomněl říci o odluce církve od státu. Nejen opoziční političky z ANO nosí viditelně křížky na krku především, když jdou do médií. Kontroverzní Aliance pro rodinu má silnou podporu politiků z řady stran, aniž by zde byla viditelná liberální protiváha. Nejsme v tom sami. Ve většině evropských států i USA, jsou voliči podstatně liberálnější než jimi volení reprezentanti. Jde o velký demokratický paradox, názory, zastávané méně než třetinou společnosti, dlouhodobě odolávají požadavkům více než dvoutřetinové většiny.

Volby jsou řešením
Konzervativci se opírají o církve a spřátelené novináře. Liberální protiváha neexistuje. Mediální svět je liberální jen zdánlivě, spíše je Babylonem různých hlasů. Prosazování liberální agendy je na aktivistech, několika neziskovkách a několika podporujících politicích. Liberálové sice mají na své straně experty (analytiky), ale souboj hodnot nelze vyhrát pouze přes čísla. Bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman se společenským tématům vyhýbali nebo stály na straně konzervativců. Současný prezident Petr Pavel se prezentuje progresivněji, ale sám zákony nenapíše ani neprotlačí parlamentem. Platformy, které dokázaly přitáhnout zájem veřejnosti, médií a tlačit politiky, jako Rekonstrukce států (protikorupční legislativa) nebo Milión chvilek pro demokracii (všichni proti Babišovi a Zemanovi), se z veřejného prostoru postupně vytratily bez důstojných nástupců.

Nečekejme snadnou změnu. Ve vládě jsou lidovci, kteří umně brání všemu, co by zavánělo liberalismem nebo progresivismem. Hnutí ANO v počátcích liberální a otevřené náladám veřejnosti, posouvá jeho předseda na konzervativně vlastenecké pozice. Piráti, TOP 09 a STAN by měli prosazovat liberální témata aspoň tam, kde je to populární. Místo toho mlčí nebo se schovávají za mantrou konzervativců, „nebráníme se otevřít diskuzi“. O většině témat se diskutuje od změny režimu v roce 1989 a ve společnosti je značná shoda na potřebě změn (legalizace konopí, stejnopohlavní manželství, eutanazie). Máme-li být nejen tolerantní, ale i moderní zemí, kde se dobře žije většině i menšinám, pak potřebujeme liberální změny zákonů. Kdo je prosadí? Vedle konzervativců a populistů potřebujeme liberální stranu. Taková dnes ve sněmovně není. Současní politici hají hodnoty menšiny společnosti. Demokracie umožňuje vyměnit ve volbách politiky, kteří nereprezentují názory svých voličů. Kdy se to stane u nás?

Milan Hamerský, autor je právník a předseda Spolku pro uzákonění eutanazie www.ProEutanazii.cz

Kráceno vyšlo v MFD

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz