16.10.2021 | Svátek má Havel


SVĚT: Kam s Českem?

7.2.2014

Rusko navrhuje nové dělení Evropy

"Musíme jasně říci, že chceme zůstat součástí západu," prohlašuje Věslav Michalík, místopředseda Krajského výboru Starostů a nezávislých ve Středočeském kraji na webových stránkách STAN.

Jenže jakého západu?

Západ je termín, kterým označujeme tři různé věci.

Západ jako civilizační okruh ano - k tomu patříme už tisíc let a jedna nedávná čtyřicetiletá historická anomálie by na tom neměla nic měnit.

Zeměpisný západ je do značné míry totožný s tím prvním, jsme částí západní civilizace, jsme ale bohužel jeho "hraniční zónou".

Západ ve smyslu politickém - tady je problém.

Tento západ je natolik na ústupu, že jeho přední reprezentace formující jeho nejsilnější instituce, Evropská unie, je už dnes z velké části složená z bývalých komunistů, maoistů, anarchistů a levicových radikálů. Politický západ se pomalu mění ve východ, ztrácí svou ekonomickou převahu, ztrácí svou identitu, ztrácí svou duchovní podstatu, ztrácí svůj racionalismus, zaostává v téměř ve všem, co jej kdysi definovalo, a ztrácí kohezi. Ekonomicky stále více zaostává za politickým východem, nedokáže účinně čelit tlaku muslimského východu, ztrácí autoritu jako politická entita.

Svazuje se nesmyslnými regulacemi, falešnou politickou korektností, nedostatkem vůle k obraně vlastních, stovkami let ověřených morálních a duchovních hodnot, zbavuje se stovkami let ověřeného vývoje k demokracii.

Zatímco východ, byť pomalu a převážně v ekonomických oblastech, přejímá prvky západní civilizace a například v ekonomice ještě nedávno chudá a zaostalá Čína díky nim již daleko předstihla evropský západ, který stále rychleji přejímá prvky civilizace východní.

Zbavuje se volného trhu, demokracie a občanských svobod pro falešnou představu, že tyto hdnoty již v moderním globálním světě neplatí, že ani trh, ani demokracie "nefungují", že společnost musí být "řízena" včetně jejích ekonomických vztahů, které se mají podrobit centrálnímu plánování a řízení, jež má vést k dosažení byrokraticky stanovených cílů, všelijakým "Lisabonským" a jí podobným iniciativám, že jedinou možnou budoucností je překotný vývoj k integrovanému velestátu založeném na kolektivismu, z centra plánované a ideologicky řízené ekonomice, přerozdělování bohatství, potlačení aspirací jednotlivých národů a států a potlačení demokracie ve prospěch vůdcovství "elit".

Pokud tento vývoj bude pokračovat, otázka nebude, zda volit mezi "východem" a "západem", ale jakou formu "východu" chceme zvolit.Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.