7.2.2023 | Svátek má Veronika


ŠUMAVA: Zákon zamítnut

12.11.2014

Poslanecká sněmovna zamítla návrh senátního zákona o NP Šumava

Aniž by dali návrhu šanci na projednání alespoň ve sněmovních výborech, zamítli poslanci ve středu 29. října senátní návrh zákona o Národním parku Šumava hned v prvním čtení. Pro zamítnutí hlasovalo 93 poslanců a poslankyň, pro propuštění návrhu k dalšímu projednání bylo 42 zákonodárců.

Připomeňme si, že zákon připravilo Ministerstvo životního prostředí za vedení ministrů Chalupy a Podivínského ve spolupráci s vedením NP Šumava za ředitelování ředitele Mánka a ve spolupráci s Plzeňským krajem. Zákon projednali starostové šumavských obcí a podpořili jej (21 pro, 1 proti). Zákon projednala Rada NPŠ, což je zákonem stanovený orgán, a přijala ho poměrem hlasů 40 pro, 1 proti. Zákon projednala zastupitelstva Jihočeského a Plzeňského kraje. Jihočeši hlasovali dokonce dvakrát, jednou podpořili zákon a podruhé požádali usnesením Poslaneckou sněmovnu, aby zákon projednala. Obě zastupitelstva hlasovala pro zákon vždy všemi hlasy. Nakonec zákon projednal Senát a po projednání a úpravách ve výborech hlasovalo 50 senátorů pro, 2 proti. Umíte si někdo představit demokratičtější postup tvorby návrhu zákona, než byl tento?

Okamžitě po přijetí zákona v Senátu spustilo Hnutí Duha a na něj napojení aktivističtí vědci demagogickou a lživou kampaň proti zákonu. Zákon údajně zničí šumavskou přírodu, dovolí postavit sedm tisíc nových domů v nejcennějších zónách parku, otevře park developerům a spekulantům s pozemky, dovolí vytěžit dřevo a vystřílet zvěř, spekulantům s pozemky umožní vydělat miliardy… Lži, nesmysly a polopravdy na jaké jsme od Hnutí Duha a jejich akademických podporovatelů zvyklí.

A jak tedy Poslanecká sněmovna hlasovala? Proti zákonu se zcela postavily poslanecké kluby ANO, Úsvitu a TOP 09. Aniž by se členové těchto klubů seznámili se skutečným stavem v NPŠ, aniž zvážili názor krajských zastupitelstev či Senátu, poslanci těchto klubů citovali podklady dodané Hnutím Duha a opakovali nesmysly o tom, jak zákon zničí šumavskou přírodu a na své si přijdou obchodníci s pozemky.

Kluby ČSSD a KDU-ČSL se rozdělily na poloviny a část poslanců hlasovala pro zákon a část proti. Sociální demokraté hlasovali 24 proti zákonu a 11, zejména reprezentanti Jihočeského a Plzeňského kraje, pro. Lidovci byli 4 proti zákonu a 7 pro zákon, včetně Jihočechů Jana Bartoška a Daniela Hermanna. Zákon o NP Šumava stoprocentně podpořily pouze kluby ODS a KSČM. Dlouhý projev na podporu zákona měl bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Šumava je tak opět bez zákona. Se slibem od ministra životního prostředí Brabce, že hnutí ANO připraví nový a lepší návrh, který všechny šumavské problémy vyřeší. Musíme tedy jen doufat, že i na Šumavě bude líp.

Autor je senátor jižní části Šumavy