Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ŠUMAVA: Za novou přírodu kupředu, zpátky ni krok!

Před téměř třiceti roky, v prosinci 1989, začal ideologicko‐odborný spor o Národní park Šumava, resp. o další existenci lesů Šumavy. Ideologicko‐odborný proto, že jedna strana sporu hledala možnosti nového uplatnění v očekávaných změnách společenských podmínek.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DP

22. 2. 2017 19:44
Naposled jsem byl asi před

6 lety v Orlických horách. Tam se těžaři vyznamenali, nasadili těžkou techniku, vapadalo to tam jako po dělostřeckém útoku. Ale možná, že již od té doby je vše ok. Příroda si někdy poradí.

0 0
možnosti
PV

22. 2. 2017 17:38
člověk, který se ohání ideologií tak činí většinou proto,

aby vás připravil o peníze.

0 0
možnosti
DP

22. 2. 2017 19:45
Neoháněl by se ideologii,

kdyby něco uměl. Neumí, tak žvaní a lže.

0 0
možnosti
KN

K. Novák 396

22. 2. 2017 16:25
Článek

i řada příspěvků v diskusi píší o katastrofě na Šumavě, ale v čem má ta katastrofa spočívat? Že uschlo pár stromů? Ale ty by přece dřevorubci tak jako tak skáceli a odvezli, takže i bez Kyrilu a lýkožrouta by stromy zmizeli. Zásahovost znamená těžbu, která by rozrušila povrch půdy pohybem těžkých strojů a budováním spousty cest (tedy erozi), a vysazování smrků. Ale kde nerostou smrky přirozeně, tam by nerostly ani ty vysazené a kde rostou přirozeně, není třeba je vysazovat. Pokud by se likvidovaly "plevelné" dřeviny, nemohla by se Šumava nazývat Národním parkem. Šumava potřebuje volnost k vývoji bez zásahů člověka. Národní park není produkční les a nepotřebuje ani silnice, předražené hotely, letiště a spousty bohatých turistů kdoví odkud (z Ruska), kterým bude šumavská příroda lhostejná a budou oceňovat jen osvětlené sjezdovky, bazény, tenisové kurty, golfová hřiště a hotelový komfort se servilním personálem.

0 0
možnosti
JV

22. 2. 2017 16:31
Re: Článek

Ano, neumíme uvažovat v kategoriích ,,přírodní rovnovážný stav", ale jen ,,produkční les" či zahrada. Byla bych ráda, kdyby sem dal někdo z místních fotky toho, jak vypadá ta ,,uschlá" Šumava, já jsem našla tohle:

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kurovec-nebo-poslanec-kdo-skodi-sumave-vic/r~ebd59132684811e6b597002590604f2e/r~e818d446683e11e6a77e002590604f2e/

0 0
možnosti
KD

22. 2. 2017 13:07
Nějak tu divočinu nevidím

Šumava má dlouhou historii osídlení, už od pravěku (Obří hrad, sejpy po těžbě zlata), ze středověku třeba hrad Dívčí kámen. Tradici v těžbě sklářských surovin, rudné doly (z jednoho vytékal pramen Vltavy). Les tu má postupný vývoj 10 000 let, staletá je těžba rašeliny (jezírka jsou právě místa staré těžby).

Divočina veškerá žádná. Lesy využívané, Boubín jen ponechaná plocha bez těžby. Bez stálé péče a oplocenek zanikne.

V době, kdy jsou u nás stovky cizích, zavlečených druhů je ponechání jakékoli plochy bez zásahů likvidační.

Necháme hlasovat místní o kdejakém lomu, zakazujeme těžbu uhlí, rud jen na základě mínění místních. Na Šumavě se ovšem místních nikdo neptá.

0 0
možnosti
PR

22. 2. 2017 14:22
Re: Nějak tu divočinu nevidím?

Pane Drábku podsouváte tezi ..."divočina veškerá žádná" ... která ale nezohlednuje fakt, že Š. má dnes své "prvé zony" ve kterých se právě nachází spontálně rostoucí les.

To prostě proto, že klimaxovou smrčinu se dřív skoro nikomu nikdy nevyplácelo těžit. Právě zde ale tkví jeden s problémů. Jednakt fakt, že se i tato nejodolnější část stala po polomu ložiskem kůrovcové kalamity a také proto, že právě zde a né jinde roste tzv "rezonanční dřevo" které se ale nesmělo kácet - ačkoli jedaleko žádanější a výlet na kopce za to mnohým stojí. Zejména tedy pokud by se odtěžilo hromadně strojně. O toto také v prvopočátcích sporu skrytě šlo při akcích které kryl Stráský.

To, že Vy něco nevidíte nebo nechcete vidět, nečtete ... ještě neznamená, že to neexistuje.

Existuje ale NP a ten je už podle jnéna majetkem národním s dokonce celoevropským významem. Tzv "místní" jsou pak v mnohdy pozůstatky armády a tedy totalitních kádrů minulého režimu kteří nejdřív odsunui němce .... a krátce po sametové revoluci "zprivatizovali" kde co - jen ta Š. zatím zůstala soukromé chtivosti a spekulacím víceméně ušetřena.

Připomínám Vám také fakt, že přes veškeré proklamace jak je soukromé vlastnictví nejlepší zárukou kvality hospodaření se dnes na 80% půdního fondu ČR hospodaří nájemným způsobem v systému "po nás potopa". Degradace úrodnosti tomu odpovídá. Právě toto by ale hrozilo oblasti Š. jakmile by se do ní při zrušení NP pustil soukromý těžební kapitál. O to Vám snad jde? Vnímáte takováto rizika nebo je nevidíte podobně jak "klimaxový les"...

0 0
možnosti
AA

A. Alda

22. 2. 2017 11:57
Šumava bývala krásná.

Poprvé jsem Šumavu navštívil před 58 lety. (Tedy navštívil jsem ji i dříve, ale to si nepamatuji.) Poté jsem pravidelně rok co rok s výjimkou roků 1968-1970 na Šumavě trávil dosti času. Její západočeskou část mám prochozenu naprosto kompletně, jihočeskou část zhruba ze 2/3.

Dnes je Šumava ve své velké části zničená. Nejkrásnější partie jsou devastovány. Reálný lidský život se z ní vytratil - respektive změnil se na pouhé obhospodařování tůristů a lyžařů. Průmysl zmizel úplně, zemědělství funguje jen ve skanzenových ostrůvcích. Vše ovládá smrtící objetí správy NP. Kam jsme za komunistů chodit nesměli, nesmíme ani dnes. Kam jsme za komunistů chodit směli, dnes už mnohde nesmíme. A když, tak jen po cestičkách. Já na Šumavě nepotřebuji ani mapu, ani turistické značky, protože se tam skoro všude vyznám jako doma: od Vimperka po Všeruby suverénně, od Vimperka po Lipenskou hráz obstojně.

Dnes myslím, že doba, kdy na Šumavě vládla pohraniční stráž a bylo tam pohraniční pásmo, byla vlastně skvělá. Ekoteroristi tam nebyli a neškodili.

Národní park by měl být zrušen a správa Šumavy by se v plném rozsahu měla vrátit do rukou tamních obcí a v čem se nedohodnou, do rukou Plzeňského a Jihočeského krajských zastupitelstev.

0 0
možnosti
PK

22. 2. 2017 12:13
Re: Šumava bývala krásná.

Buď jste tam nebyl nebo lžete. Pohraniční pásmo bylo skvělé? Armádou zničené šumavské osady, to byl lepší stav než nyní? Můžete popsat tu velkou zničenou část? Kdy jste odevzdal stranickou knížku, jistě jste ji měl, když jste mohl do pohraničního pásma jako návštěvník? Tehdy jste k "čáře" nesměl a dnes také ne?

0 0
možnosti
MK

22. 2. 2017 11:07
Včera prezident Zeman v ČT - živý přenos ze sněmovny

ač při tom projevu mě jímal strach zda se nezřítí k zemi tak měl pravdu velikou. Dnes Martin Fendrych zase perlí na Aktuálně.cz -

Zeman myslí jako komunistický tankista Zbytek. Odmítá šumavskou divočinu, uráží zelené

Takže se Fendrych řadí do houfu magorů přivazujících se ke smrkům napadených kůrovcem a nás bude poučovat jak bude Šumava krásná až všechny stromy uschnou, pramen Vltavy už vyschnul a tak už jen zbývá aby na nás rakušáci a spol podali trestní oznámení pro ekologickou katastrofu způsobenou řáděním zelených magorů a spol.

0 0
možnosti
AA

A. Alda

22. 2. 2017 11:58
Zemanův projev byl naprosto skvělý.

Ale v plném rozsahu ho otiskly jen Parlamentní listy. Asi proto jsou považovány za novinářskou žumpu a extremistický plátek, že necenzurují projevy pana presidenta.

0 0
možnosti
JB

22. 2. 2017 10:05
No, Šumava...

Já vám nevím, ale náš soused Ivo Fischer, dvorní textař Waldy Matušky, měl na Šumavě chalupu a poslal mi (ještě za bolševika) PF „K Budějicům cesta, ale že je ouzká, kdyby naši páni povolení dali, jel bych do Rakouska. Nedají, nedají, jaképak tu stesky, nedělám si hlavu, jedu na Šumavu, tak je taky hezky“. No, tenkrát ještě nebyl Národní park, zelení a aktivisté a bylo na Šumavě opravdu hezky. Myslím, že ani developeři (jak je nemám moc rád, zastaví každou zelenou plochu) by neudělali takovou spoušť jako aktivisté a „ochránci přírody“.

0 0
možnosti
PH

22. 2. 2017 10:31
Re: No, Šumava...

To už není spoušť. To je naprostá katastrofa, kdy je třetina Šumavy totálně zdevastovaná a lidé v tom musí dožít své dny, protože nikdo jejich bydlení nekoupí a kdo je odškodní se vůbec neprojednává. Ty ochránce kůrovce postřílet by bylo myslím na počátku nejrozumnější. Jak vidno, převychovat je nelze!

0 0
možnosti
JR

22. 2. 2017 9:20
Co to má být?

Autore, u seriózního článku bych očekával stručný popis problému a vyargumentovaný způsob řešení. Ve vašem žlučovém výplodu je sice hodně slov, ale prázdných. Nejste náhodou ouředník?

Až zas dostanete záchvat grafomanie, sedněte do auta a zajeďte to rozchodit na Českou a Německou stranu Šumavy.

0 0
možnosti
PH

22. 2. 2017 9:54
Re: Co to má být?

A to kdyby za socialismu šel(pokud by to bylo možné) to rozchodit, pak by užasl, jak krásné máme my oproti Německu své hluboké lesy. Obydlí nepatrně, turistika žádná, jen prales a prales, semtam pohraničník se samopalem a psem. Před hranicí bylo hraniční pásmo, do kterého nikdo nesměl, jen voják ano a před tím pásmem předhraniční pásmo, kde bylo jen pár vsí s živořícím obyvatelstvem oproti tomu uvnitř státu. Ale příroda koldokola nádherná! Samá flora chráněná a fauna, že se to množství nedá spočíst(tehdy!).

Takže jednoznačně, příroda Šumavy byla po Sametu poškozena silně, protože bylo už možno přes ní jít se podívat do Německa, jak to tam vedou. Oni dříve už vyřešili kalimitní kůrovce, s Československou pomocí uzavřené přírody, a jednoduše nechali stát les napadeným kůrovcem a ten podpořili mnohodruhovostí výsadby a náletu nemonokulturními druhy. Smíšené lesy, to je recept proti kůrovci. U nás v té době řešili přemnožení kůrovcem díky Německému léčení lesů u nich a přetvorby na prales v Německu. Dnes Němci a Rakušané bědují, že jim kůrovec od nás nalétává na jejich lesy, protože my jsme přeci pozadu za opicemi!

0 0
možnosti
JC

22. 2. 2017 9:17
"Rozvoj" obcí v národním parku vidíme

v Krkonoších. A většina těch ski areálů ani nepatří Čechům.

0 0
možnosti
AA

A. Alda

22. 2. 2017 12:02
Krkonoše moc neznám.

Byl jsem tam všehovšudy nejvíce 5x, možná ani to ne.

Ale tak jako Šumavu to ekoteroristi asi zničit nemohli, protože tam aspoň v podhůří žije mnohem více lidí.

0 0
možnosti
KF

22. 2. 2017 8:39
Asi tak.

B. Moldan měl nej období, když šéfoval ČSOP. Potom divný politický tanečky (OF, ODS, TOP), neúspěšný rok a kus ve vládě..., ale v NPŠ je silně cítit. Za sebe musím dodat bohužel.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz