Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.
M33a98r51t81i69n94a 21C50h31l84u16p90o35v56á
Autor staví svoji domněnku na tom, že věří, že p. Bartoš nemohl 3 měsíce lhát. Bohužel informace přímo od úředníků stavebních úřadů jsou jednoznačné a nelze to svádět pouze na neochotu přijmout nový systém. - Úředníci se sice postupně naučili "protlačit" více řízení systémem, takže se pan Bartoš mohl chlubit rostoucími čísly. Opomenul však zmínit, že tato řízení byla "protlačena" bez nutného souladu se zákonem, tj. jsou snadno kýmkoliv napadnutelná.
Co se týče spolupráce firem na systému, to je ukázka naivního pohledu člověka, který ví o programování jenom povrchní trošku. Každý informační systém je dodáván včetně záruky a servisu, protože neexistuje program bez chyb a i po zasazení je přirozené, že budou uživatelé narážet na situace, se kterými se při analýze nepočítalo. Plus neustále probíhají změny operačního systému, ovladačů zařízení, jiných systémů, se kterými komunikuje atd. - v takovou chvíli je zásadní rychlost, s jakou je dodavatel schopný problém odstranit. Toto nelze v systému s více dodavateli nijak snadno zajistit, protože do řešení vstoupí nutná komunikace mezi více firmami. A představu, že stačí dát jedné firmě kompletní zdrojáky, a oni se v nich dokáží zorientovat a provádět údržbu sami, může mít jenom někdo, kdo nikdy nepřebíral cizí zdrojový kód. Plus by takové řešení rychle narazilo na autorská práva. Softwarové firmy si často vytvářejí vlastní unikátní frameworky a komponenty, které jsou součástí jejich knowhow. Těžko by jejich zdrojové kódy byly ochotné jen tak poskytnout konkurenci.
S34v30a76t38a 68D62e16d22i73c
Na digitalizaci bylo prave podstatne, aby stat byl budto primo vlastnikem veskereho zakazkove vyprodukovaneho kodu, nebo mel licenci umoznujici - napr. predat kod vstupnim partnerum.
Ano, prevzeti projektu, jeho nastudovani atd by byla prace -- ale pokud by smlouva obsahovala zavazek odevzdat dilo vcetne kompletni dokumentace, a povinnost spoluprace na pripadnem prevzeti vyvoje - neni to nemozne.
Soucasny vendor lock-in pouze umoznuje nekvalitnim firmam prezivat, protoze dobre vedi, ze zakaznik je rukojmi -- a takove firmy jen kazi oboru povest.
P55e11t77r 22K53u59b16á59č
Je hezké že Bartoš se shlédl v "Open source" softwarech - v jeho konkrétním případe by to však byl "Source" neboli zdrojový kód vlastněný státem - což není ideově tak daleko od myšlenky svobodného softwaru.
Škoda že se ( ač Ajťák na hubě) neshlédl ve vývoji, prototypování a testování takových softwarů.
Už jenom to, že "ze zákona" byl nucen všechno spustit najednou - bez prototypování a bez testování - mluví samo za sebe. Takovou variantu měl razantně odmítnout a pokud by ho do toho nutili - měl demonstrativně odstoupit ještě před průšvihem.
V67í85t60ě14z18s33l19a67v 77C72í13r53k49v79a
Přesně tak. Testování je dnes nejpodstatnější a snad i nejdražší součástí vývoje sw.
Pokud to nebylo jasně stanoveno v requirementech a Bartoš to nepohlídal, je to divné.
A jak píšete, pokud se neozval nebo byl tlačen to i tak "podepsat" měl odstoupit dřív a pěkně to těm co ho nutili psolit!
F14r42a92n76t83i24š93e40k 88N75a57v31r64á49t53i72l
Problémem není pochybnost, co všechno by digitalizace stavebního řízení mohla dokázat. problémem je, že nefunguje.
D62u40š28a95n 16P88o50l64a25n96s66k70ý
S těmi audity máte určitě pravdu, ovšem naivní pohled na programový produkt, tedy, že několik firem si systém může nastudovat, se jako člověk kdysi v branži se musím jenom pousmát. Jenom škoda, že autor neuvedl, kdo je, co konkrétně dělá, a co měl konkrétně s programováním! Že by se za své jméno a rozumy styděl?
I89a88n 12B67i33k74k96h45u
Pravděpodobně dělá makra v Excelu, nejspíš nic co má přes 200 řádků kódu.
J29a75n 74S90m64o37l96a
Ke úrovni znalosti a vhledu autora stačí to, že zaměňuje stavební úřady a dotčené orgány.
M84i56r86o67s69l23a15v 19Š72e34j52n73a
O kvalitě tohoto stavebního projektanta, který napsal tento clánek, hovoří už to, že se radši ani nepodepsal. A za přednost digitalizace považuje to, že lze z měřit, kolik m2 který úředník schválí. Tohle individuum vůbec nechápe, že kvalita a složitost projektu se neměří počtem m2
I24a90n 37B60i86k57k33h49u
Složitost projektu by se MĚLA měřit počtem m2. Stavební úřad není od toho aby posuzoval jakoukoliv kvalitu. Měl by evidovat základní údaje a kontrolovat bezpečnost v případě veřejných staveb a to je vše.
J98a72r88o96m88í51r 17V53o86r65l37i41c77k91ý
Problém není, že digitalizace stavebního řízení nefunguje, nemůže fungovat. To, co se v ČR nazývá stavební řízení, je proces, který se děje. Je nedefinovatelný a jako takový nedigitalizovatelný.
I64a17n 38B38i95k56k84h79u
I tak je to digitalizovatelné. Pár základních údajů jako jméno, adresa kontaktu, nepovinné firma, pozemek... + okno k dopnění textu + úložiště dokumentů k projektu.
Taky digitalizace. V podstatě elektronická podatelna.
Jde jenom o to že v tom digitalizovaném řízení bylo příliš mnoho povinných položek na kterých se to zaseklo.
V39. 43K80u11h81a53j
Souhlas. Volit Piráty. U Němců zelenou Baerbockovou, u Francouzů Mélenchona, v Británii Starmera. Putin si nic lepšího přát nemůže.
P91e25t87r 42H41a86t96i21n67a
Jestli bych si dovolil upozornit na riziko onoho požadavku že ". že podle dostupných informací měl být systém i data ve vlastnictví státu a stát si měl objednávat nové funkce aj. A dále pak ". úplně přirozené, investor vlastní dům, stavební projektant nastuduje dokumentaci a navrhne úpravy na nové požadavky. "
Jenomže a bohužel, ono se ukázalo, že to není v případě státních zakázek, funkční řešení, protože si to ten stát nedovede zařídit a ohlídat- Ani u staveb, ale ani u IT projektů.
To snad i jako stavební projektant musí pochopit , že pokud by udělal projektovou dokumentaci a stavební plány, pro stavbu nového domu s řadou konstrukčních chyb tak špatně, že by už v přízemí praskaly zdi, tak další patro k těm jeho plánům nikdo navrhovat ani přistavovat nebude , Raději se celá ta rozestavěná budova nechá zbořit a nechá si od někoho jiného celou tu projektovou dokumentaci vypracovat kvalitně novou. Což se tedy právě teď děje v případě stavebního řízení.
Tak zda přeci není lepší ten původní způsob, když stát uzavře smlouvu s jednou firmou a hlídá si její plnění. Stát tím má poměrně vysokou jistotu, že to ta firma dodělá - protože i chyby/nedodělky si taky musí opravit sama.
J89a77r27o16m60í32r 16T95i21c94h32á36č29e32k
Data a vše ostatní patří do majetku z zadavatele. Už v pradávných dobách platilo, že zadavatel SW řešení dostává do pracek vše, včetně zdrojového kódu. Něco jiného jsou SW koupené ad hoc. Buď si najmu profesionála na proprietární řešení, ale s tím dostanu vše, nebo koupím hotový systém, byť upravený pro mé potřeby, a tento systém patří někomu jinému. Když jsem potřeboval nějaké nezvyklé dotazy naft účetními systémy, nikdo se se mnou nebavil. Ani dodavatel, ani IT v korporací. Takže jsem se musel snažit. A to včetně toho, abych si do toho mohli sáhnout nejen já, ale kdokoli jiný, ale aby nikdo nemohl ta data měnit. Na to byl primární SW.
Jenže jsem vždy sahal do systému, který fungoval. Ale preferovat něco, co nefunguje, tow je docela úlet.
J57u61r76a 63J29u43r54a26x
Autor zjevně není programátor nebo vzletněji software developer.
Já, ač jsem kdysi stavěl svépomocí panelák, nejsem stavař ani zedník, nerozumím tomu a nekecám do toho.
J87a69r63o60m70í76r 93T10i89c93h52á49č47e59k
Autor je, alespoň podle toho, jak se sám presentoval, odborníků v nějakém oboru.
A popravdě řečeno, já jsem také odborníkem, byť ve zcela jiném oboru. A kdysi jsem také doufal ve věci příští. No, nějak se to zvrtlo. Vše v posledních pětadvaceti letech, pod záminkou toho, že nějaké profesní vzdělávání s celosvětově uznávanou licencí bude uznáváno českou legislativou vyšlo do ztracena. V podstatě dnes stačí zápočet z týdenního kurzu nějaké fakulty k tomu, aby erár vydal glejt, který člověka opravňuje k nějaké profesi. Takže, já mám papír na komerční průvodcování na divoké vodě do WV 5. U profesní organizace jsem si to musel sakra zasloužit. Ale budiž, většina světa mi to uzná. Jen ČSR ne. Tady jsem si musel udělat jiné papíry. Samozřejmě za prachy. Takže jsem několik let platil, stejně jako ostatní podobně postižení, za to, že jsme na kurzu, který je pod naše schopnosti, a lektoři to vědí. Takže člověk platí za licenci a zároveň je lektorem kurzu.
No, před patnácti lety došlo k situaci šílené. To, na co jsem schopen v Česku dosáhnout, mi bylo uznáno doživotně. No, osobně bych nic nenamítal. Jen ta druhá licence vyžaduje krom praxe každé dva roky školení u záchranky a pár dalších volovin. A každý tělocvikař, který byl s fakultou na Ohři, Vltavě, nebo Sázavě, se zkušenosti z WV 1 je pro erár větší borec.
Jasně, autor by chtěl, aby to nějak fungovalo. Já bych to chtěl také. Například toužím po tom, aby v každém raftu na Vltavě seděl profesionál se zkušenostmi z onacejších řek. Proč? Protože osobně jsem schopen jakýkoli rafrt na těch českých řekách převrátit i mimo jezy. A také to umím řešit. Za každou hranicí to platí. Jen u nás stačí fotbalista z fakulty, nebo hasič s naprosto nesmyslným kurtem od Petra Ptáčka, aby na to měl glejt.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz