23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 18.9.2020 20:59

Dlouhý příspěvek a celkem o houně. Podle drtivé většiny odborníků mají roušky smysl. Neochrání samozřejmě stoprocentně, ale i kdyby zamezily přenosu nákazy jen v 10% procentech případů, mají jistě smysl. A neexistují žádní "rouškofilové. Všechny nás to štve, špatně se nám dýchá a z vnitřních prostor vycházíme opocení. Ale je to snad přijatelná obět za malé přibrždění covidu v ještě větším rozletu, ne ?

M. Pivoda 18.9.2020 18:13

Nasazení ochranné roušky je proveditelné. Nikoliv ale nasazení ochranných rukavic v potravinové prodejně Albert.

Musel bych si neprve plivnout na prsty, abych tu rukavici (z tenké průsvitné umělé hmoty) byl schopen žmouláním otevřít (a pak nasadit na ruku). To by ale bylo hygienicky kontraproduktivní.

Š. Hašek 18.9.2020 19:18

Zkuste sehnat IPCHOJ.

Dávám dohromady partu penzistů a ve volnočase v tom budeme chodit mezi občanstvo. Radit a pásmem měřit doskok vypuštěného vira. Jeden z nás to všechno bude mikrofotografovat. Počítám, že tak 63% lidu to bude baštit.

Zajišťujeme i smlouvy s Novou, snad porazíme tu jejich výměnu manželek!

J. Jirka 18.9.2020 16:54

Rouškomilové se začínají nápadně podobat křesťanům ze staré anekdoty, kteří se v pekle místo nikdy nekončícího mejdanu smaží v oleji, protože, jak vysvětluje Lucifer, "oni to tak chtěj". ;-D

P. Král 18.9.2020 16:19

Tak samozřejmě, že většina úředních opatření spadá do kategorie "sugestivní stínohry", nejen v tomto případě, ale obecně. Vzpomínáte na obrněnce před Svobodnou Evropou? Teda spíš jejich vraky, makety ozbrojených sil, které tam ani nedokázaly dojet po vlastní ose. Co by asi tak zmohly proti RPG z okna hotelu, který je přímo přes ulici? Opětovat palbu? Tak určitě.

Nicméně vyvozovat mentální méněcennost z toho, že se někdo začne bát, když vláda zavede roušky, je dost zmatené uvažování. Vláda, ať je jakákoli, má přístup k informacím a jestliže vydá signál, že ohrožení stoupá, tak je zcela na místě začít pracovat se strachem nebo minimálně větší opatrnost.

Požadovat po vědcích betonové odpovědi na všechny texty zmítající otázky je potom výrazem čiré ostentativní naivity. Vědci ještě donedávna tvrdili o špenátu, že je to železná bomba, než našli chybu v desetinné čárce... a podobných "převratů" v poznání je týdně, měsíčně XY. Takže jistě, jde nakonec jen o víru. A o míru.

J. Novotny 18.9.2020 16:14

Rouška nezajišťuje 100 procentní ochranu, ale pro šíření viru ve společnosti je důležité, že snižuje pravděpodobnost přenosu a tedy to reprodukční číslo. Pro ty co se nakazí je pak důležité, že nedostanou takovou dávku infekce, aby to jejich imunitní systém rovno zlomilo. To jsou prostá fakta.

K. Wágner 18.9.2020 16:21

Všichni zapomínají na to, jak se v dubnu uvažovaným zrušením plošných opatření zabývala naše Poslanecká sněmovna, která nakonec zveřejnila nahrávku z neveřejné schůze Výboru pro zdravotnictví. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) profesor Ladislav Dušek na půdě zdravotního výboru vyjádřil své obavy ohledně varianty, kdy se veškerá opatření zruší, těmito slovy: “Když by se to od 1. 9. rozvolnilo tak, že by nastal úplně volný pohyb jako za normální populace. A předtím by už probíhal přípravný pohyb, třeba moje oblíbené metalové koncerty. A ten virus by dostal šanci se vrátit zpátky do reprodukčního čísla 2,8 a byl by v imunologicky naivní populaci, tak zvládne svoji finální předpokládanou attack rate, která je 60 procent v populaci, za tři měsíce. To znamená, že za tři měsíce zvládne projít přes 6 milionů lidí. Výsledkem by bylo, že bychom se na vrcholu peaku dostali do dnů, kdy bychom měli 150 tisíc pozitivně diagnostikovaných a z toho by bylo 30 tisíc v kategorii 60+, a z nich by bylo 10 tisíc v kategorii těžce vulnerable a z nich by bylo 8 tisíc na umělé plicní ventilaci. Denně. Po dobu 1,5 měsíce.”

Záznam ze zasedání je k dispozici na webu Poslanecké sněmovny a byl také zveřejněn v několika našich sdělovacích prostředcích, např. na serveru Lidovky.cz.

J. Vintr 18.9.2020 20:42

Ta předpověď byla nesmyslná. Jak by bylo možno za den otestovat minimálně 150 000 lidí?

M. Hoblík 18.9.2020 16:12

Má pravdu ten pán! Ony i roušky v operačních sálech jsou jenom na efekt; aby si pacient myslel, že přežije! Nenosme roušky a buďme proti jejich nošení až do brzké smrti!

P. Zinga 18.9.2020 15:56

Nejen pro pana Šafránka:covid se šíří především aerosoly!

„Jestliže se podle mezitím vládnoucího učení (zjištění) virus rozšiřuje především přes aerosoly, pak je příležitostný přímý přenos viru kapénkovou infekcí celkově zanedbatelný“.(achgut.com)

A co k tomu říká odborník?

Prof. Dr. Christian Drosten. Head of Administrative Office for Global Health and Director Institute of Virology, poradce kancléřky Merkelové:. ...: „U aerosolů lze říci: tyto kapičky ve vydechnutém vzduchu, ty jsou tak jemné (drobné), že se nezachytí v látce netěsnící roušky“.

https://www.ndr.de/nachrichten/info/coronaskript222.pdf

Š. Hašek 18.9.2020 19:13

Nějak si vzpomínám, jak nám pí/souž učitelka říkala, že si máme dáti ruku před ústa, když kašleme.

Nikdy v životě jsem neslyšel, že by se něco moc šířilo, pokud někdo ode mě na metr jen dejchá.

Proč jen jsem chodil do školy??????? A v televizi mi furt říkaj, že ředkvičky se musej zalejvat .... vždycky jedna manekýna a rostlinolog, kterej má vosm titulů?????

V noci zalepíme vokna, ti viři jsou prej hodně zákeřný swině!

O. Rychlík 18.9.2020 15:16

Tak jsem si přečetl nová pravidla pro výuku na školách a je mně náhle vše jasné. Školní den, v 8.00 zvoní, žáci i učitelka mají roušky. Čeština uteče, zvoní na přestávku, někteří žáci sundají roušku a svačí, jiní ne, po přestávce hudebka. Děti sundají roušky a zpívají, učitelka je v roušce doprovází na klavír. Pak si sundá roušku a zpívá s nimi. Zvoní. Děti nasazují roušky....Matika s rouškou, pak se jde hrát basket do tělocvičny. Bez roušek. Děti jsou v přímém kontaktu, pak se umyjí a nasadí roušky....Už také chápete?

J. Urban 18.9.2020 15:23

Jj, to je ten chaotismus, neduslednost a velmi casto proti sobe jdouci opatreni tandemu Babis-Vojtech. Je pru3er, telesna vychova mela uz byt davno zcela zrusena, bez hudebky by to snad zacci taky prezili...to ostatne si mohl vzit na hrb i Plaga - jenze ten se zase pro zmenu ridi tim, ze kdo nic nedela, nic nezkazi :-(

P. Spáčil 18.9.2020 16:04

Četl jste si asi něco z hajzl papíru.

Ve školách (zatím) nebyla při vyučování rouška povinná.

J. Jirka 18.9.2020 16:44

Čili tam, kde není rouška (zatím) povinná nákaza (zatím) nehrozí?

J. Vintr 18.9.2020 20:05

Už jen samotný fakt, že děti pustí do školy, je z hlediska zamezení šíření toho zlého výra čirá pitomost. Dospělý člověk přijde obvykle do užšího kontaktu jen s pár stále stejnými lidmi. Ve škole se potkají každý s každým stovky dětí. Takže možnost šíření infekce skrze školní mládež je minimálně o jeden řád větší.

A. Mara 18.9.2020 15:02

Az vas mily autore budou treba operovat tak tem doktorum vysvetlete jak ty rousky jsou k nicemu a at si je radsi sundaji, aspon lip uvidi.

J. Jirka 18.9.2020 16:56

Tak mi vysvětlete, proč nosí roušky patologové?

Š. Hašek 18.9.2020 19:07

Jste hlupák .....

J. Urban 18.9.2020 14:49

Vidim to tak: pocatecni nastup epidemie byl v CR zmirnen prave diky dosti tvrdemu opatreni - plosnemu nasazeni rousek. A prave rozvolneni - predcasne - a braneni se opetovnemu zavedeni (z politickych duvodu) napr. uz od srpna (Madar) nebo od pocatku zari (Vojtech) je primou pricinou tech vcerejsich vice nez 3000 pripadu. A bude hur...:-(

J. Urban 18.9.2020 14:54

ale da se na to nahlizet i jinak, samozrejme, "prirozeny vyber", "silnejsi prezije", "co nas neznici, to nas posili" ... no jeste ze se na to takhle nedivali Fleming, Koch, Jezek a dalsi

J. Jirka 18.9.2020 16:47

Případů čeho? Těm lidem hrozí stonásobně větší riziko infekce zanesené při testování do nosní dutiny, než že onemocní COVID-19.

J. Kulheim 18.9.2020 14:06

Měli bychom děkovat za každého nekaženého, který nemá klinické příznaky onemocnění. Dochází pouze k postupnému promoření populace. Virus nikdo nevyžene ani se nikdo před ním neschová. S ním se budeme muset naučit žít. On tady bude stále. Zatím jsem nikde nečetl ani neslyšel, že by samotný virus zapříčinil nějaké úmrtí. Vždycky to bylo v souvislosti s oslabením organismu nějakým jiným onemocněním. V souvislosti s touto nákazou zemřel v ČR asi 500 lodí. Každoročně v souvislosti se sezónní chřipkou zemře cca 200 občanů. https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr

Myslím, že je na čase přestat si ohřívat vlastní polívčičku a vzít rozum do hrsti. Pokud by se setkal nějaký virulentnější kmen chřipky ječet s probíhající koronavirovou infekcí. To by teprve mohl být šrumec.

Š. Hašek 18.9.2020 14:49

Jo.

R. Vacek 18.9.2020 14:59

Virus nikoho ani zabít nemůže. Na to je moc malý. On jen přispěje k tomu, že hloupý člověk dostane infarkt, popřípadě k tomu, že imunitní systém hloupého člověk začne špatně reagovat, způsobí zápal plic a hloupý člověk se zadusí. A kolik lidí je takto hloupých a zemřou, i když je vir nezabije, je vidět pro různé země třeba v odkaze:

https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/21/world/coronavirus-missing-deaths.html

J. Kulheim 18.9.2020 15:25

Je vidět, že koronaviry si nevybírají. Lezou na černé i bílé, hloupé i chytré, apod.

K. Wágner 18.9.2020 16:13

Lékař a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo je přesvědčen o tom, že roušky k potlačení epidemie skutečně fungují a jsou třeba. Podkládá to daty a argumenty a říká, že odmítání roušek je jako víra v placatou zemi. Naopak žádá, aby ti, kteří argumentují proti rouškám, podpořili své názory daty. A jak říká, umírání s covidem je jako umírání na rakovinu. Podobnost je podle něj v tom, že i u rakoviny člověk nakonec zemře na něco jiného. Roušky a další opatření vlády jsou nutné i proto, aby vše dál zvládalo zdravotnictví, ale i hygienici:

https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/102523/lekar-sedo-umirani-s-covidem-je-stejne-jako-s-rakovinou-rousky-funguji-at-zaloudik-prokaze-opak.html

J. Kulheim 18.9.2020 17:55

Necítím se natolik kompetentní, abych dovedl posoudit nakolik která rouška zabránit šíření patogenních zárodků. Je rozdíl mezi použitím roušky při operaci a použitím roušky např. ve veřejných dopravních prostředcích. Běžně používané roušky slouží jako ochrana mého okolí. Rouška nezabrání vdechování infikovaného vzduchu.

Hysterie kolem roušek budí u lidí přehnaná očekávání. Potom se nelze divit, že někteří lidé jsou agresivní. Nemám nic proti rouškám v přeplněných uzavřených prostorách. Alespoň když někdo kýchne, tak nebudu osprchovaný. Pokud nebude mít jeden člověk roušku z deseti, tak se nic neděje. Není nutné, aby mu policie nasazovala klepeta.

Roušky ani jakákoliv přehnaná opatření nezabrání šíření infekčního viru. Nezbývá nic jiného než, aby většina obyvatel získala imunitu. Na nějakou dobu bude klid.

Prokázal pan děkan Šedo, že nošení roušek potlačilo virovou epidemii? Jedině odolnost alespoň 60% populace může zabránit vzniku hromadného onemocnění.

L. Kubeš 18.9.2020 13:53

Blábol který spíš vypovídá o duševním stavu autora. Blb zůstane vždycky blbem.

P. Černý 18.9.2020 13:53

Jen tak mimochodem, z dostupné fotodokumentace snadno zjistíme, že textilní roušky se běžně nosily už v dobách pandemie španělské chřipky.

Pokud někdo hledá důkaz účinnosti protiepidemických opatření, měl by si vzpomenout na průběh jarních epidemií například v Itálii, ve Španělsku nebo třeba v USA, a zamyslit se na tím, co asi pomohlo tyto epidemie zpomalit či dokonce na čas zastavit tak, že se v krátké době nepřenesly na celou populaci, což by mělo pro společnost nepochybně fatální důsledky.

Jestliže někdo i se znalostí dosavadních zkušeností s epidemií zpochybňuje význam všeobecně používaných opatření, která zahrnují také plošné nošení roušek mezi lidmi v uzavřených prostorách, pak to musí být jedinec padlý na hlavu nebo ideologicky indoktrinovaný sabotér. A to i v případě, že se jedná o takové medicinské kapacity, jako jsou doktoři Pirk, Hnízdil nebo dokonce zubař pan Šmucler.

Domnívám se, že mimo jiné díky působení této naší odborné inteligence dnes nikoli zanedbatelná část našich svobodomyslných spoluobčanů nosí ty roušky (jak správně postřehl autor komentáře) demonstrativně na bradě, nikoli na dýchacích cestách.