Středa 6. listopadu 2024, svátek má Liběna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

JN

Asi se budeme muset dostat do tak tragické situace jako v Argentině, aby přišel někdo jako jejich prezident a s byrokracií rázně zatočil. Ještě tam nejsme, ale rychle tam řítíme.

Foto

Jen aby nakonec s prezidentem nezatočili proto, že zatočit s byrokracií přišel příliš pozdě

JV

Ano, s článkem souhlasím. Nicméně postrádá úvahu proč tomu tak je, a jak situaci řešit. Kolikrát jsem slyšel ministra nebo jeho náměstka na otázku Co s tím? Odpovídat: Budeme, musíme, chceme o tom debatovat, v úterý, ve čtvrtek nebo jen příští týden. Ano, debatovat a debatovat, komise, schůze.

Autor píše, že exekutiva má moc za účelem fungování společnosti. Stejně tak píše, že za infrastrukturu a povolovací procesy zodpovídá (hlavně) státní sféra. Pak píše, že veřejní činitelé zdržují věci papírováním. Není zda patrná nelogičnost? Problém však je, že ČR tak ve skutečnosti funguje.

Je třeba si ujasnit pojmy. V právním a demokratickém státě, by státní sférou autor asi myslel všechny státní činitele, kteří na sebe vzali povinnost za fungování společnosti, za infrastrukturu, za povolovací procesy, za chod státu. Pro účely výkonu svých povinností mají státní činitelé moc. Zabránit zneužití moci, je dělena do známých tří. Bez dalšího lze dovodit, že jejich povinnosti se berou v kladném smyslu. Jinak řečeno, ten, kdo by zdržoval, by své povinnosti porušoval.

Proč v článku popsaný problém není v ČR řešitelný?

Je to prosté. Ve skutečnosti ČR neřídí mnou výše popsaní státní činitelé, ale úřednictvo, veřejná správa, orgány veřejné moci, OVM, nikým nevolené, nikomu, ani vládě, nepodřízené instituce. Je to jakýsi stát ve státě. Pro OVM jsou vyhlášky, prováděcí pokyny a metody, co pro stát zákony, jsou pro ně přestupky, co pro stát trestné činy, autoritativní moc, co pro stát moc státní. OVM rozhodují kdo z nich zdržuje, kdo neplní povinnosti. OVM rozhodují, co se postaví a kdy.

pokračování . . . .

JV

. . . . pokračování.

Jak problémy řešit?

Článek je o tom, že mělo dojít k nějakému výkonu, stavbě přehrady. Byla to povinnost moci výkonné. Aby moc výkonná mohla konat, potřebuje svůj, logicky vládě podřízený aparát, úředníky. Tito úředníci, zaprvé, jako občané státu mají svá práva, a pak povinnosti dané zákonem. Potom z jejich stavu jako úředník mají povinnosti , které definuje jejich nadřízený, tedy vláda. Zdržuje-li věc (v našem případě stavbu přehrady) úředník papírováním, je na vládě jak s ním naloží: důtkou, snížení platu, propuštění ze státní služby. Je-li podezření, že úředník porušuje zákon, ujme se věci státní žalobce. Takto řídit úřednictvo je vlády povinnost.V opačném případě hrozí, že přehradu nikdo nepostaví.

Řešení není věc soudní, jak autor snad navrhuje. Je to věc politická. V článku popsanému problému předcházejí nesprávné zákony, a hlavně nedostatek odvahy a schopností věc řešit.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz