30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

SLOVENSKO: Ficova vyšlapaná cesta

Pro Slováky tradičně největší hodnotu představovala samostatnost, a té byli ochotni podřídit vše ostatní. Slovenský štát v letech 1939 až 1945, i když byl fašistický, představuje pro ně významný moment. A budování tzv. socialismu znamenalo v jejich historii nejrychlejší průmyslový i společenský rozvoj, na rozdíl od Čech a Moravy, kde toto období znamenalo zaostávání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Marik 27.9.2023 12:09

uplne neuveritelne,ze by nejaky narod mel vsadit na imaginarni pocit vnucovaneho vysneneho lepsiho sveta, ktery nekoresponduje s reflexi vlastni historie tohoto naroda, jen proto,ze jej (externi) vnucovatel povazuje za 'lepsi', 'spravnejsi':) ale i v cz vime, jak to dopadlo, tak tezko rict, kazdopadne, drzme palce volicum

V. Církva 26.9.2023 20:02

Ať už se Slováci durdí a ruská propaganda řádí, jde o jeden z nejlepších článků autora s kterým ne vždy souhlasím.

Schází jen popsat popravdě i Progresívne (fuj progresivismus) Slovensko. Ale o tom članek není. Pan Hvížďala nikde netvrdí že nejsou lepší strany.

Naopak nostalgie Slováků po fašistickém i komunistickém otroctví které Fico využívá je zdá se přesný popis toho čeho se Fico chytil (mimo neschopnosti minulé vlády) a o je problémem Slovenska.

K. A. 26.9.2023 18:13

To je slátanina. Jasně, že ministr Slovenského štátu odsoudil v roce 1944 SNP. A protektorátní ministři odsuzovali v téže době Benešovu vládu v Londýně. Hvížďala si normálně vycucává z prstu nesmyslné argumenty, aby podpořil svoji nesmyslnou konstrukci, že Slováci jsou svou povahou nacionliastičtější a totalitnější než Češi, a proto tam vede Fico. Tohle jsou liberální novinářské hvězdy Rv

V. Církva 26.9.2023 20:11

Tak že jsou Slováci nacionalističtější a totalitnější než Češi je ale jednoznačný fakt, stejně tak víc proruští. Racionálním pohledem, byli ekonomicky zaostalejší, byli pod Maďary a jsou blíž na východ. Aniž by je člověk chtěl ponižovat to jsou důvody.

Za klerofašistů měli první vytlužený stát, za bolševiků první skutečně industriální období a Rusové mají podobný jazyk i příbuznější genetiku. To i my ale nám bylo za Rakouska líp.

Hvížďala má celkem pravdu.

M. Zasazabanovaný 27.9.2023 8:05

V. Církva: Voľby 1946. - tak ktorý národ je proruskejší a prototalitnejší? ;-D;-D;-D Vítězný únor prišiel z Prahy a od Čechov, nie z Bratislavy a od Slovákov. Ale nemožno čakať racionálny pohľad a znalosť histórie od človeka, ktorý verí na strašne smrteľný covid aj po Putinovej celosvetovej "liečbe" 24. februára 2022. ;-D;-D;-D

J. Majzlík 26.9.2023 20:29

Souhlasím. Pokud by se na scéně znovu neobjevil p. Fico, tak by si pan Objektivní na slovenský nacionalismus ani nevzdechl. Takhle mu pěkně zapadá mozaiky, na níž jsou černými kamínky vyobrazeni "oni" a bílými kamínky jsme my. Skutečnost, že na Slovensku platí, že na prvním místě jsou oni se svými bytostnými zájmy a pak někde opodál jsou ti ostatní lze označit mírněji, např. za soudržnost národa, kterou je potřebné pochopit a respektovat.

J. Majzlík 26.9.2023 23:11

. . do mozaiky . . . . "my". . .

Pardon.

V. Čermák 26.9.2023 17:56

SLOVENSKÉ VOLBY ČELÍ VMĚŠOVÁNÍ NARYCHLO ZALOŽENÉ NGO ORGANIZACE V LONDÝNĚ! Ta zaplavuje slovenský YouTube agitačními reklamami ve slovenském jazyce a straší Putinem a ruskou okupací!

V. Církva 26.9.2023 20:13

Pokud straší Putinem mají pravdu. Že si Slováci nevytvořili lepší stranu a jsou proruští je jejich chyba.

J. Kostelanský 26.9.2023 20:38

Vaše myšlení je takové bolševické - kdo není s námi, je automaticky proti nám. V rozhodujících historických okamžicích se Slováci umí rozhodnout lépe než Češi. Češi se totiž velice rádi přidají k většině, která právě vládne v Česku. V tomto směru jsou si Češi blíže s Němci. To Slovákům je jedno, kdo vládne - za ty stovky let Slovákům pořád někdo vládl. Slováci přežili, na rozdíl od těch, co jim vládli.

Např. ve volbách v roce 1946 Slováci nesedli na lep komunistické propagandě tak jako Češi. 2 třetiny Slováků tehdy volilo pravici a historie pak ukázala, že situaci podstatně líp vyhodnotili Slováci než-li Češi.

Rovněž federalizace v roce 1968 nebo 69 byla prospěšná pro tehdejší Československo. A prospěšné bylo také rozdělení Československa na přelomu let 1992/93.

Teď se opakuje podobná historie jako po druhé světové válce. Češi se opět přiklonili na stranu "pokroku". :-) A "zpátečničtí" Slováci si opět myslí opak toho, co Češi. A nepochybuji o tom, že budoucnost opět prokáže, kdo byl blíž k pravdě.

Putina se běžní Slováci nemají proč obávat. Protože i běžným Slovákům je zřejmé, co nedochází většině Čechů - že Rusko nemá zájem válčit s NATO. NATO má ale veliký zájem válčit s Ruskem - nejlíp pomocí slovanských zemí.

Svou roli v rozhodování Slováků hraje i religiozita. Křesťanství zde zatím není součástí folklóru jako na Západě nebo v českých zemích. Dalo by se říct, že Panna Marie, které je Slovensko zasvěceno, drží nad ním svou ochrannou ruku. Ale takový "bigotní" pohled je z velké části ateisticky a materiálně založené české spoločnosti akorát tak k smíchu.

D. Laurencikova 26.9.2023 20:38

Proc by to byla chyba? Mein Gott, Cirkva! Kde je v zakone lidskem nebo bozim napsano, ze nikdo nesmi byt prorusky? Nechte Slovaky Slovakama a budte rad, ze zijete v Cesku, ktere vyhlasilo Rusku valku. Z toho vam poplynou jiste same vyhody!

Z. Linda 26.9.2023 20:57

Naopak, zastaví tu destrukci zo SSápadu a s Východem se nějak slušně domluví.R^

J. Kostelanský 26.9.2023 14:58

Jak současnou situaci na Slovensku popsat Čechům, aby jí co nejlíp porozuměli?

Představte si čeští Piráti jsou mnohem větší fanatici než ti současní. S pomocí zahraničí se jim podařilo na Hrad zvolit nějakou svou členku. Třeba Olgu Richterovou. Ta jim pomohla vytvořit úřednickou vládu, jejíž členové jsou Piráti nebo alespoň jejich sympatizanti. Piráti přímo ovládají silové složky a bez skrupulí pořádají hony na opoziční politiky, na šéfa BIS nebo Národního bezpečnostního úřadu.

Piráti mají pod palcem všechna velká soukromá i veřejnoprávní média a mimovládky. Jejich prezidentka každý důležitý krok konzultuje s americkou ambasádou. Ze Západu se jim, bez ohledu na to, co dělají, dostává bezvýhradné podpory. I finanční přes mimovládky. Piráti navíc odmítají hraniční kontroly ze Slovenskem, odkud se do Čech valí tisíce migrantů.

Jak by se vám líbilo taková Česká republika? A to jsem ani zdaleka neuvedl všechno.

H. Lukešová 26.9.2023 15:38

Díky za objasnění. To by se mně vůbec nelíbilo, nemůžu volit za více českých občanů. Obecně nemám ráda Piráty a všechny progresivistické levičáky, takže uznávám, že by náš pan prezident Pavel neměl zasahovat do poměrů na Slovensku a vy Slováci si máte právo zvolit koho chcete, i toho médii a progresivisty zlořečeného Fica a jít si svou cestu. Já se v slovenských poměrech tolik nevyznám, takže dík.

H. Lukešová 26.9.2023 15:39

-nemůžu mluvit-

V. Církva 26.9.2023 18:07

Piráty paní Lukešová taky nesnáším, ani progresivisty LGBT multikulturalismus, nicméně už vůbec ne mexické drogové kartely a ruské vory v zákoně. Na Slovensku mafiáni úkolovali soudce a už začínali vraždit novináře jako v Rusku. Na Západě už jsou dlouho u vlády progresivisté, na Slovensku Ficova a dřív Mečiarova mafie.

Pokud znáte Slováky víte něco o klientelismu. Ten byl už za komunistů horší než u nás. Byl Mečiar progresivista? Byla Čaputová dlouho u vlády?

Jistě, slovenští progresivisté možná mají nějaké napojení na Sorovy a podobné fondy, ale svět není černobílý. Slovenští progresivisté nedokážou dnes uchopit moc Naopak i když vyhrají do příštích voleb si budou muset dávat velký pozor a těžko vydrží.

Svět není černobílý, myslíte že volím SPD protože mám rád Putina, Japonce nebo Mráčkovou? Na Slovensku bych určitě nevolil Fica a Čaputovou už dnes ano! Možná i ty progresivisty.

Pokud máte trochu vkus musí se vám z lidí jako Mečiar i Fico dělat zle. Čaputová je přitom celkem sympatická upřímná paní. No tak nemusela by být pro ty progresivní lgbt a tak...

H. Lukešová 26.9.2023 18:16

Na Slovensku bych neměla koho volit, pane Církvo, máte pravdu, že Mečiar a Fico jsou mafiáni, nejsou dobří lidé, jenže progresivisty volit také nemůžu, vážně ne. Lidsky proti paní prezidentce Čaputové málo co můžu mít, jistěže velmi hezká i na pohled, ale myšlenky, které reprezentuje jsou v rozporu s mým přesvědčením. Jsem ráda, že nežiji na Slovensku a že nejsem nucena si vybírat mezi dvěma zly.

V České republice je SPD jediná strana, která se staví proti migraci muslimů do Evropy, green dealu, gender/homo/femino aktivismu, takže skutečným pravičákům a vlastencům nezbývá nic jiného než volit SPD.

V. Církva 26.9.2023 19:14

Tak pravděpodobně bych taky nezkousnul volit Progresivní Slovensko.

Co ale už nikdy v ČR nechci je hordy a mafie z východu - "ruský svět" ani Islámský Stát. Proto se mi z lidí jako Fico dělá zle. A samozřejmě z těch co nám odsouhlasili přerozdělování a plácají o nemožnosti vracet a zablokovat hranice!

Nojsště že nežiji na Slovensku, to máte pravdu. Něco se vybrat dá.

J. Kostelanský 26.9.2023 20:53

Myslíte, že já půjdu s radostí volit Fica? Vždyť jsem mu 20 let nemohl ani na jméno přijít. Ale mimořádná doba si žádá mimořádné činy. Váš názor, že "slovenští progresivisté nedokážou dnes uchopit moc" je ani nevím jak to slušně nazvat. Svědčí o tom, že vůbec, ale vůbec nesledujete aktuální dění na Slovensku a jen se hrabete v minulosti staré 10 a více let. Jenže doba se mění, a to velice rychle.

Slovenští progresivisté totiž moc na Slovensku již uchopili. Mají svého člověka ve funkci prezidentky. Ta je neoficiální předsedkyní Progresivního Slovenska již teď a s velkou pravděpodobností se příští rok, když jí skončí funkční období, stane i reálnou předsedkyní této strany. Prezidentka ani náhodou nejedná nestranně nebo nadstranícky, ale otevřeně straní jen názorům progresivistů. Pani prezidentka má svou jakoby úřednickou vládu. Nanominovala si tam lidi, kteří buď pocházejí z prostředí progresivců nebo mají k nim velice blízko. A prezident Policejního zboru je také muž, který děla vše, co jí na očích vidí. A ona zase nad ním drží ochrannou ruku.

V těchto volbách nejde primárně o to, zda progresivisté na Slovensku uchopí moc. Tu už dávno mají. Teď jde o to, zda se tato moc "lide k tobě navrátí".

J. Kostelanský 26.9.2023 20:57

Jeden politolog to pojmenoval současnou situaci na Slovensku velice přesně. Představte si, že jste na ostrově, který postihla přírodní katastrofa. Na evakuaci si můžete vybrat dva vrtulníky: jeden pilotuje šílenec a druhý zloděj. Co by jste udělal/a?

D. Laurencikova 26.9.2023 20:49

Vy chcete s prijemnou a sympatickou pani do globalni totality a jeste i do valky.... Ja doufam, ze bratia Slovaci maji vetsinove vic rozumu, nez vy a ze dalsimu vyvoji timto smerem zabrani.

V. Církva 26.9.2023 17:47

Beru vaši nadsázku, pravda progresivisty rád nemám a Piráty už vůbec ne.

Jistě Progresívné Slovensko je nějak z této skupiny, i když třeba v ekonomice zas tak rudí jak Piráti nejsou.. To ale taky znamená že v některých záležitostech kolem korupce to Piráti myslí dobře a zatím nejsou až tak zkorumpovaní.

Na Slovensku za minulých vlád vzniklo mafiánství a klientelismus skoro ruského typu. Je dobře že takovou smradlavou mafii chce někdo rozbít a mělo by se je nechat to dodělat.

Jestli mají pod palcem veřejnoprávní media nevím, ale nějakou proti áhu vůči ekonomické mafii Slovensko potřebuje.

Jinými slovy demokracie není pro dogmatiky. I politika s Ruskem a Putinem mohla být určitou dobu do jisté míry vhodná pro vyvážení progresivistické politiky Západu. Je že Rusko je nevyzpytatelné a překročilo červenou čáru.

V každém případě východní mafiánský svět je teď na Slovensku blízko, proto radši Progresívne Slovensko. I když radši jené. Fica ale ne.

D. Laurencikova 26.9.2023 20:40

R^R^

J. Kostelanský 26.9.2023 14:36

Ako Slovák žijúci na Slovensku musím povedať, že článok je neskutočná boľševická demagógia. Autor vôbec nesleduje vývoj na Slovensku a informácie čerpá len z jedného zdroja - liberálneho Progresívneho Slovenska. A taký je aj výsledok.

Skutočnosť je diametrálne odlišná. Nie SMER, ale progresívci robia všetko preto, aby potláčali slovenské tradície a pamätné dni. Prezidentka a vládni predstavitelia si ani cez štátne sviatky či pamätné dni, ktoré sú vyhradené týmto udalostiam, nenájdu čas, aby ich spomenuli. To isté platí aj o liberálnych médiách, ktoré nekriticky zbožňujú prezidentku a stranu Progresívne Slovensko.

Malý príklad: pani prezidentka si nezabudla pripomenúť americký štátny sviatok 4.júla, ale podobnú udalosť na Slovensku Deň zvrchovanosti, ktorá má pamätný deň 17.júla, úplne odignorovala.

Ďalší príklad: pokiaľ sa dá, prezidentka a vládni predstavitelia mlčia o Slovenskom národnom povstaní a Zväz protifašistických bojovníkov považujú za dezinformátorov napojených na Rusko. Na druhej strane pani prezidentka udelila vysoké štátne vyznamenania ľuďom, ktorí kolaborovali s nacistickým Nemeckom.

Ešte k potláčaniu demokracie: SMER a Róbert Fico vládol v minulosti 10 rokov. Ale nikdy sa neuchýlil k okliešťovaniu práv občanov či novinárov tak ako to robí súčasná vládna moc. Tej stačilo niekoľko rokov, aby zaviedla cenzúru, vypla nepohodlné weby a ľudí s inými názormi začala ostrakizovať a nazývať ich dezolátmi, ruskými agentmi či šíriteľmi konšpiračných teórií.

Sú to práve súčasní "pokrokári" z Progresívneho Slovenska na čele s pani prezidentkou, ktorí sa stále viac a viac chovajú ako fašisti. Vyhradzujú si právo na pravdu, vytvárajú doslova kult osobnosti pani prezidentky, falšujú realitu aj minulosť. Liberáli pravidelne napádali a napádajú zhromaždenia ľudí s inými politickým presvedčením. Mimochodom úplne rovnako sa v 20. a 30. rokoch prejavovali v nacistickom Nemecku jednotky SA. Ich veliteľom bol Ernst Röhm. Pikantné na tejto organizácii bolo, že takmer celé vedenie, vrátanie Röhma, b

J. Kostelanský 26.9.2023 14:37

... vrátane Röhma, boli homosexuáli. Dokonca aj Hitler, keď raz neohlásene navštívil ich centrálu, bol znechutený tým, čo tam videl. Hitler v roku 1934 nechal vyvraždiť celé vedenie SA - boli totiž príliš revoluční a chceli robiť podobné zmeny ako komunisti.

Súčasná vládna moc na Slovensku je doslova bábková (loutková) vláda, ktorú ovláda americká ambasáda a čiastočne Brusel. Na prejavoch a činoch nevidieť nič samostatného, len to, čo už predtým povedal niekto dôležitý na Západe. Ďalšia podobnosť s fašizmom je, že prakticky neobmedzenú moc získal nikým nevolený štátny úradník prezident policajného zboru Hamran. Ten bez problémov kedykoľvek urobí razie, zatknutých ľudí vypočuje (alebo aj nevypočuje), a potom ich pošle domov. Bez obvinenia a bez akéhokoľvek zdôvodnenia. A na tlačovkách ešte zdôrazňuje, že taký je bežný postup. Mimochodom policajný prezident neprešiel výberovým konaním, a tak vládna moc kvôli nemu zmenila zákon tak, aby ho minister vnútra mohol vymenovať priamo - bez výberového konania.

Vládnych politikov zaujímajú len 3 veci: prenasledovanie opozície, bezbrehá pomoc Ukrajine a šírenie LGBT agendy. Žiadne iné problémy na Slovensku nevidia. Slovensko zostalo úplne bez ochrany vzdušného priestoru - systém S-300, ako aj všetky stíhačky Mig-29 boli gratis darované Ukrajine.

Vrcholom neschopnosti súčasnej vlády (a možno aj schopnosti všetkého) sú absolútne voľné hranice v čase, keď sa z juhu valia tisíce nelegálnych migrantov. Prezident policajného zboru opakovane vyhlásil, že na hranice, presnejšie hraničné prechody nie je možné nasadiť žiadnych policajtov a vojakov. Vraj na to nie sú kapacity. :-) Pritom by sa jednalo len o hraničné priechody s Maďarskom, pričom mimo hraničných priechodov je cesta pre migrantov zložitá - veľkú časť hranice tvorí rieka Dunaj. Takže ministerstvo vnútra nie je schopné zabezpečiť niekoľko desiatok, max. stoviek svojich príslušníkov. Ale počas Covid-

D. Laurencikova 26.9.2023 20:53

Pocas Covidu slo vsechno! Sups, najednou vsude kontrolovane hranice a zavory... To byl nejlepsi dukaz toho, ze HLIDAT HRANICE LZE! A ze nejucinnejsi reseni jsou jednoducha reseni!

J. Kostelanský 26.9.2023 14:38

... Ale počas Covid-u boli schopní hermeticky uzatvoriť nielen Slovensko, ale aj jednotlivé okresy.

Dôvod nestráženia hraníc v čase, kedy sa k takémuto kroku - aj kvôli Slovensku - chystajú Rakúsko, Nemecko, Česko a dokonca aj Poľsko, je zrejmý: keďže migrantov z Afriky a Ázie sa na Slovensko nepodarilo dostať zo západnej Európy, tak sa to súčasní progresívci snažia urobiť takto.

Na Slovensku je teraz absurdná situácia - migranti prekročia štátnu hranicu a ich prvé kroky vedú na najbližšiu policajnú stanicu. Policajti zaevidujú nezmyselné údaje, ktoré migranti nahlásia - všetci sa totiž narodili 1. januára a všetci pochádzajú zo Sýrie. :-) Nikto nemá u seba žiadne doklady totožnosti. Ale to polícii nebráni v tom, aby im vystavila doklady, na základe ktorého sa môžu slobodne pohybovať po Slovensku. Rozklad štátu v priamom prenose riadený policajným prezidentom, ktorého riadi zase prezidentka. To je súčasné Slovensko.

Róberta Fica som nikdy voliť nechcel. Má toho za ušami až-až. Ale mimoriadna doba si žiada mimoriadne činy. Fico & Co. možno "odkláňali" štátne peniaze, ale súčasná vládna moc robí všetko preto, aby Slovensko zbavila aj posledných znakov štátnej suverenity. Jej kroky smerujú k tomu, aby Slovensko priamo zatiahla do vojny na Ukrajine. Liberáli na čele s Čapútovou sú rádovo väčšou hrozbou pre Slovensko než Fico: sú to neschopní a súčasne všetkého schopní fanatici.

K. A. 26.9.2023 18:19

Díky za slovenský pohled.

Z. Linda 26.9.2023 21:08

R^ Bude to hezké a správné vítězství pana Fica, ale Strejda Sam to tak nenechá, tam to bude ošklivé!

V. Církva 26.9.2023 18:43

Máte to dlouhé jak Sputnik. Jediné co je na tom pravda ale je laxní přístup k migraci. Teda až na to záměrné zavření kvůli co idu aby k vám dostali migranty. To je vážně fantasmagorie. Pokud tomu u vás na Slovensku věříte

JEN TO POTVRZUJE TENTO ČLÁNEK. Slovensko se zmítá v nějakých šílenostech proruské a fašistické nostalgii!!