28.3.2024 | Svátek má Soňa


ŠAMANOVOU DOUPĚ: Stávka ne-zákonná, legální - a protiústavní

5.3.2010

Místopředseda TOP 09 a předseda Mezinárodní obchodní komory Jaromír Drábek se v rozhovoru pro Rádio Česko zlobil, že připravovaná stávka dopraváků je "protizákonná, neboť není namířena proti zaměstnavateli". Krom toho se jedná o stávku "politickou". Skutečně se zdá, že problém zdanění benefitů je jenom záminkou, ve které ČSSD přes odbory, které nepřímo řídí, ukazuje svoje předvolební svaly. Předseda centrály Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch řekne, co lid chce, a senátor ČSSD Milan Štěch a místopředseda Senátu ČR pak za lid jeho přání vybojuje. A naopak!!! Tedy pro nedovtipné: Lid vybojuje to, co si přejí socialističtí politici.

Nu dobře. Je to ale stávka "protizákonná"? Právo na stávku je definováno v zákonu o kolektivním vyjednávání. Ten ustanovuje pro obě strany konfliktu mnoho pravidel, nyní jsou nejaktuálnější dvě, která musí splnit odbory: Odbory musí ohlásit stávku nejméně tři dny předem, a to jak rozsah, tak dobu trvání. Důvod vidíme hnedle na té současné hrozbě stávkou - evropské železnice by se měly předem dohodnout na společném náhradním grafikonu. Některé vlaky má vést z Drážďan český stávkující strojvůdce, a zase třeba do Moravské Třebové může dojet nestávkující Slovák. (Vymyšlený příklad.) Také firmy se musí připravit na možnou absenci zaměstnanců. Zejména nepřetržité provozy ve spojích, energetice, těžkém průmyslu i zdravotnictví. A školství, samozřejmě. U těch škol už víme přesně, co čekat - totiž že nikdy nebudeme vědět, co. Někde začnou s výukou až čtvrtou vyučovací hodinou, většinou se ale rozhodnou, až podle toho, zda žáci dorazí.

No a až na úplný konec vedení škol určí, jak naloží s "neomluvenou absencí žáků". Například hejtman Rath "stávku každopádně podporuje". Středočeský kraj je zřizovatelem 191 škol, ale jeho mluvčí Markéta Vítková už řekla, že "nedá svým školám jednoznačnou informaci, jak mají se stávkou naložit." Pan hejtman pravil, že "podporuje stávkující, podle něho mají na stávku právo. Nebude od nich tedy požadovat žádné kompenzace".

(BTW: Poslance ze všech stran k podpoře zákona vyzvala asociace krajů. "Plně respektuji právo odborů na stávku, zároveň ale opakovaně vyzývám, aby odboráři zvažovali podle průběhu projednání návrhu zákona nutnost stávky, její rozsah i formu," uvedl předseda asociace, jihomoravský hejtman a bývalý poslanec ČSSD Michal Hašek. A, Hašku, budou sociální demagogové ve vedení krajů požadovat náhradu škod?)

No jo, hejtman nebude požadovat kompenzace pro stávkující, ale co ti zlořečení záškoláci? Mají snad do školy přijet o den dříve a rozložit si tam spacáky? A co v případě nezletilých dětí - mají si zaměstnanci brát dovolenou - kterou pochopitelně nemají naplánovanou? A co tedy ti zaměstanci, kteří dojíždějí? Přespat v práci nakonec ani nesmějí - po pracovní době nemají na pracovištích co dělat. Budou dojíždět vlastním autem - pokud ho mají? Bude chaos, slibují stávkující - a stejně se vzdálenější cestující nedostanou do práce včas. A v žádném městě nezaparkují. Každý postižený ví sám nejlépe, jaké trable ho čekají. Právě proto, aby se mohly firmy i občané připravit, proto, aby nedošlo k "rozsáhlým národohospodářským škodám" je stávka regulována zákonem.

Ovšem odboráři vítězně mávají českou Ústavou, konkrétně Listinou základních práv a svobod, kde je právo na stávku "zakotveno". Konkrétně je kotva zaražena v Hlavě čtvrté (Hospodářská, sociální a kulturní práva), Článku 27, v bodě (4): "Právo na stávku je zaručeno za podmínek stanovených zákonem; toto právo nepřísluší soudcům, prokurátorům, příslušníkům ozbrojených sil a příslušníkům bezpečnostních sborů." (Tady je kuriózní i to, že Listina vysloveně zakazuje stávkovat policajtům, zatímco právníci dovozují, že se jedná jen o zákaz týkající se pouze zákona o kolektivním vyjednávání. Doposud jsem se domníval, že umím číst - a čtené chápat!)

No a, řekne normální občan, tak zákon stanovuje podmínky, tak kde je problém? Problém je v již dřívějších prohlášeních soudů, že jestliže se o stávce zmiňuje toliko zákon o kolektivním vyjednávání, tak se v každém jiném případě, kdy o kolektivní vyjednávání nejde, toto omezení na stávky nevztahuje - jeť totiž stávka zakotvena v Listině...

Zvláštní je, že jsem v Ústavě nenašel nárok na náhradu škody - tedy pokud mi ji nezpůsobí stát. Ale ovšemže obecně to platí, avšak to bych se musel soudit. A taky obecně platí, že když zůsobím škodu, musím ji nahradit. A to třeba i když ze své vlastní viny někomu svým autem nabořím jeho auto - ačkoli jedu méně než zákonných 130/90/50 km/hod. Takže i když je stávka "legální", stejně by měli stávkující případné škody nahradit - a divím se, že to po nich v Česku ještě nikdo nepožadoval(?)!

A teď teprve přicházím k druhé podmínce pro stávkující odboráře, kterou definuje onen obejitý zákon o kolektivním vyjednávání. A tím je požadavek na vytvoření seznamu stávkujících.

Ohó, zaprsí se odboráři, to přece požaduje pouze zákon o kolektivním vyjednávání. Ó ne, milánkové, to platí pro jakoukoli stávku! Za prostávkovanou dobu totiž nenáleží plat, ani ty další drobnosti jako nemocenské, zdravotní či důchodové pojištění. Seznam být musí. Aby se vědělo, kdo nestávkoval a kdo mzdu a ty další věci (třeba stravenky:) dostane. Protože kdyby tyhle všechny věci (včetně stravenek) dostal stávkující, jednalo by se o "neoprávněný prospěch" a ten by musel stávkující vrátit.

Takže bez seznamu je stávka nezákonná i podle Listiny. Ona je vlastně nezákoná i podle té Listiny, byť houfy právníků tvrdí opak. Copak snad neplatí Listina celá? Tedy i ve své Hlavě šesté (Ustanovení společná), jež v Článku 41, bod (1) výslovně uvádí: "Práv uvedených v čl. 26, čl. 27 odst. 4, čl. 28 až 31, čl. 32 odst. 1 a 3, čl. 33 a 35 Listiny je možno se domáhat pouze v mezích zákonů, které tato ustanovení provádějí."

Ano, právo na stávku dané výše uvedeným čl. 27 odst. 4 se mohou občané dovolávat pouze v mezích prováděcích zákonů. Takže pro mne, nikoli právníka, ale technika, je prostě dle znění ústavy nadcházející benefitní stávka nejen nezákonná, ale dokonce protiústavní. A vláda, případně zaměstnavatelé (u ČD stát, u DP magistráty) by měly vyzvat soudy k vydání předběžného opatření, aby tuto stávku zakázaly!!!

(BTW: V odborech je asi půl milionu z pěti milionů zaměstnanců, tedy okolo 10 %. Ti nesmějí znemožňovat práci "stávkokazům" (jak už činili a nyní se kasají, že budou činiti). Tedy těm lidem, kteří se ke stávce nepřipojili. Jinak jde pouze o teror hlučné menšiny.)

Ony v té Listině jsou dokonce napsány i jiné věci, než jen práva a svobody. Totiž i jejich omezení. Třeba právě v onom tolik citovaném Článku 27. Jen o bod výše: "(3) Činnost odborových organizací a vznik a činnost jiných sdružení na ochranu hospodářských a sociálních zájmů mohou být omezeny zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu bezpečnosti státu, veřejného pořádku nebo práv a svobod druhých."

Vyděračské odbory svou protiústavní stávkou omezují moje právo chodit do práce včas a mou svobodu cestovat dopravním prostředkem MHD - na což jsem si už pořídil celoroční permici. Možná, že už konečně dozrál čas, aby k zákonu o kolektivním vyjednávání přibyl i obecný zákon o stávce!

Jo, a ještě jedno nezadatelné právo vám Listina dává. Pokud dochází k porušení Ústavy, jak jsem výše ukázal, přičemž ústavní orgány nekonají. Toto právo (i svým způsobem povinnost) jsem nalezl v Hlavě druhé (Lidská práva a základní svobody), Oddílu druhém (Politická práva), a definuje je Článek 23:

Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.

Každému protiústavně stávkujícímu odboráři je tedy potřeba dát po čuni. Jistěže ne doslova, jen je nutné předložit jim účet za škody!

Nafackoval bych jen jejich hlavounům - a spíše ještě těm, kdo je kormidlují ze zákulisí...

Psáno v Praze dne 2. března 2010
(PS: I Šaman by při zdanění všech benefitů přišel ročně o pár tisíc.)
K tomuto článku lze volně diskutovat v hospůdce U hřbitova, která byla pro tyto účely otevřena na Šamanově blogu.
******************************************************
Viz i:
Listina základních práv a svobod
Zákon o kolektivním vyjednávání