29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


ROZHOVOR: Větší ohrožení dnes přichází ze „Západu“ než z Východu

20.3.2017

V knize Aleše Valenty Jeden rok konzervativní publicistiky, kterou vydává Institut Václava Klause, mě zaujala silná věta v úvodu autora, kde píše o tom, že hordy mladých agresivních muslimů jsou smrtelnou hrozbou pro evropskou kulturu a naši bezpečnost. Souhlasíte s takovou tezí?

Já možná nepoužiju úplně stejná adjektiva a stejná slova, ale to, že je evropskými elitami organizovaná masová migrace vážným a zásadním fundamentálním nebezpečím pro Evropu a evropskou kulturu a evropskou civilizaci, tak to je základní teze naší loňské knihy Stěhování národů; a v tomto smyslu já s autorem zcela souhlasím.

Vy jste zde vystoupil s tím, že Německo kvůli tomu, že vnímá svou historickou vinu za nacismus, chce zničit Evropu a evropské státy...

Samozřejmě, že se mnozí zamýšlíme nad tím – a já při svých častých cestách do Německa dvojnásob – nakolik je to všechno německý pokus o jakési vyviňování se z toho, co Němci udělali dvakrát ve dvacátém století, a nakolik je to jen výmluva pro dnešní současné ambice Německa. To je k velké vážné diskusi. V každém případě, že Německo svým chováním v tomto smyslu je hrozbou pro Evropu, o tom já jsem stoprocentně přesvědčen. A díky tomu je i hrozbou pro nás. Já vím, že je to pro německého velvyslance v Praze nepříčetná formulace od bývalého prezidenta České republiky, který byl v Německu mnohokrát na státních návštěvách, ale já to tak opravdu cítím.

Autor knihy zmiňuje i demografické predikce. Obecně se hovoří o tom, že západní Evropa, bývalá původní EU-12 či EU-15, může projít zásadní demografickou proměnou a muslimové tam mohou získat do 40 let většinu. Myslíte si, že k tomu může dojít? A máme my tady v tom případě, že by to k tomu směřovalo, šanci ten středovýchodní prostor Visegrádu či třeba části Balkánu dále ubránit?

Já bych si přál, abychom se udrželi při životě. Ale nemám žádné velké iluze o Visegrádu, nikdy jsem je neměl. Bylo to chvilkové vzepětí zemí Visegrádské čtyřky na podzim roku 2015 a první zemí, která toto vzepětí porušuje a vyvléká se z toho, je samozřejmě Česká republika. Česká republika je nejslabším článkem toho řetězu visegrádských zemí. Já, kdybych byl Polákem a Maďarem, tak bych se velmi vztekal „na ty Čechy, co dělají“. Takže, že bych v tom viděl nějakou obří šanci... Kéž by! Kéž by! Nechci, aby to znělo, že bych byl proti. Kéž by! Mnohrát jsem se za celých 25 let v politice snažil dávat dohromady ty čtyři visegrádské země a hledat něco, kdy by začaly táhnout za jeden provaz a prosazovat to v EU. Nedařilo se to. Nikdy to nechtěly. A ukazuje se, že je to prostě těžké. Každá ta země má své historické zátěže, svou minulost, své historické prožitky, své aktuální zájmy. Bohužel se to společně neshoduje.

Třeba tím tlakem budeme k té spolupráci donuceni...

Tlakem jsme byli na podzim roku 2015 donuceni, abychom se chovali trošku racionálněji, než se chováme normálně. Ale přece ti naši Sobotkové to už dávno odpískali.

Pokud jde o západní Evropu, myslíte si, že dojde k tomu „podvolení“, jak často citujete knihu Michela Houellebecqa? Že islám zvítězí?

Já se vždy bojím méně vnějšího tlaku. Ani v té naší knížce Stěhování národů nehovoříme primárně o migrantech, my nemluvíme o muslimech, my nemluvíme o nebezepčí islámu, my vidíme nebezpečí v nás. To je moje téma. Jde o nás a naši slabost. To je ta věc, která nás ničí. Kdybychom nebyli slabí, tak sem může někdo migrovat, ale nic by se nestalo. Ale když ten migrant narazí na naprosto měkkou nebránící se Evropu, tak to je to nebezpečí. Takže já se nenechám vyprovokovat k atakování muslimů, islámu, Arabů a já nevím koho dalšího.

Byla schválena směrnice Evropské unie o zbraních, která má omezit držení legálních zbraní v celé EU. Co si o tom myslíte?

Já přesně nevím, co bylo schváleno, proto to neumím komentovat. Nemám na to supersilný názor. Já jsem člověk, který ještě nikdy z žádné zbraně nevystřelil, který když byl rok na vojně, tak hrál basketbal a střílel maximálně na koš, a tím pádem nejsem ten, kdo by chodil na zajíce nebo na jeleny. Já nejsem ten vhodný člověk, kterého je možné se ptát na domácí držení zbraní. Nikdy by mě to nenapadlo. Vím, že kdekdo už má zbrojní pas a někde v tašce nebo kapse nosí pistoli, ale to je mimo můj svět.

A co z hlediska toho, zda by to měla regulovat Evropská unie a zda by nám do toho měla zasahovat?

To je otázka, kterou já slyším každou chvíli – nemyslím jen v tomto tématu – která je podle mého názoru buď záměrně provokativní, nebo hloupá. To jsou otázky, které říkají: „Mělo by se v Evropě udělat tohle jinak, tohle jinak, toto jinak?“ A já na to vždycky rezolutně odpovídám: „To není subtilní, jemná, malá otázka o tom či onom v Evropské unii. To je výzva k totální revoluci a smetení dosavadních pořádků a řádů a svrhnutí evropské vládnoucí oligarchie a vládnoucího establishmentu.“ Je mylné vyjadřovat se jen k jedné konkrétní věci. Já se zlobím strašně, když slyším návrhy, „jak to vyřešit, aby euro fungovalo lépe“. Já odpovídám, že nic takového není možné, a „volejte po revoluci, aby se zrušilo euro, ale neříkejte, že by se bez revoluce mohla zavést opatření, která by bez revoluce a zrušení eura negativní projevy eura odstranila“. To není možné. To se týká zbraní i čekohokoli jiného.

Vy sám říkáte, že Německo je pro budoucí vývoj Evropy klíčové; a tím se zabývá i ta kniha Aleše Valenty. Tak jak vidíte ten vývoj v Německu, šance AfD a Schulze versus Merkelové?

Nerad prognózuji tyto politické věci, ale myslím, že AfD se neprosazuje, neumí prosazovat. To její prosazování je jí šíleně blokováno. Ale zase bych vždy hledal vinu vevnitř, a ne venku. Myslím, že je to relativní slabost AfD za situace, do které se nechala zatlačit. To je první část odpovědi.

Druhá část je, že Německo je rafinované a místo logického sporu, kterým by mohl být souboj AfD s Merkelovou jako reprezentantkou politického establishmentu, se asi demiurgům německého státu a německých médií podařilo vytvořit úplně jiný souboj – umělé vytvoření souboje Merkelová vs. Schulz tím totálním vynulováním souboje AfD vs. Merkelová či AfD vs. establishment. Myslím si, že to hrozí velmi špatným výsledkem AfD ve volbách.

Vy jste zmiňoval, že slovo Západ by se mělo používat již jen v uvozovkách, protože dnešní takzvaný „Západ“ již není Západem. Konzervativní myslitel John Laughland, zjednodušeně řečeno, říká myšlenku, že dnešní Rusko vykoplo marxismus ven a ten marxismus je dnes na Západě. Takže se trochu prohodilo to, co je dnes Východ a Západ...

Myslím, že Laughland to říkal trochu složitěji, a já to takto jednoduše nechci potvrdit. Ale silná teze Aleše Valenty o tom, abychom už lacině nepoužívali slovo Západ, je pravdivá. Protože ten dnešní „Západ“ je už něco úplně jiného než to, co jsme si někteří pod slovem Západ představovali. Takže „Západ“ není Západem a větší hrozba dnes přichází ze „Západu“ než z Východu. To ano. Ale nebudu komentovat přímo tu nějak vámi převyprávěnou Laughlandovu větu. To je nepřesné.

Tak vždy jde o nějakou abstrakci...

Ne, ne, ne, ne. V odpovědi a otázce není abstrakce.

Nu dobrá, ještě se zeptám na jednu věc. Autor knížky Valenta říká, že ekonomická globalizace, nadnárodní firmy společně s multikulturalismem vytváří jakýsi smrtící eintopf a podnikatelé z nadnárodních firem tendují k opuštění národní identity a podobně. Jak to vidíte vy?

Teď jste položil několik otázek. Jestli ti velcí podnikatelé globalizovaného světa dělají to či ono, jak jste řekl, to určitě ano. Ale já na rozdíl od Aleše Valenty slovo „globalizace“ nepoužívám. Já to považuji za nedefinovaný pojem. Já bych ho nikdy nevyslovil. Já se v tomto od Aleše Valenty asi velmi liším. On jako neekonom přijal bez, myslím, velkého přemýšlení mediálně módní používání slova „globalizace“, které já bych nikdy nevyslovil. Já mluvím o „internacionalizaci“ nejrůznějších lidských a ekonomických aktivit, a jestli mě něco trápí, tak ne neutrální ta ona „globalizace“, ale jestli mě něco trápí, tak je to „globalismus“, tedy ideologie, která nás tlačí do globálních řešení. „Globalizace“ je slovo, které jste ode mě, jestli jsem se někdy nepřeřekl, nemohl nikdy slyšet.

Jaké očekáváte výsledky voleb v Nizozemí a jak dopadne Geert Wilders? (Rozhovor proběhl v úterý, pozn. redakce)

Detailně nesleduji situaci. Vnímám, že jeho preference klesají. Vždy lze očekávat, že se zcela semkne establishment všech politických stran, všech názorů a všech barev pleti a všech „-ismů“, aby potlačili to, co chce ten establishment nabourat.

Takže mám pocit, že to dopadne tak, jak ukazují průzkumy. Zrovna tak ve Francii. Jak to dopadlo v Rakousku, tak to dopadne i v Nizozemí.

Ptal se Lukáš Petřík, PL, 16.3.2017

www.klaus.czChcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.