Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ROZHOVOR: S Ladislavem Jaklem o světě

Zrovna dnes jsem četl výzvu jedné velké skupiny amerických levicových ekonomů na toto téma. A musím říci, že dělají stejnou chybu jako mnozí marxismem zasažení sociologové a aktivisté u nás.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VV

29. 7. 2015 13:43
Vzacne dobry nahled na kapitalismus

Ohledne kapitalismu musim s panem Jaklem plne souhlasit. Jinak ma sice nejake pochybne nazory ohledne te Ukrajiny a Ruska, ale jinak se nim muzu jen souhlasit.

0 0
možnosti
ZB

29. 7. 2015 4:32
Ze vubec nekdo

dela rozhovor   s vyzirkou a kolaborantem a Klausovim pucflekem Jaklem

0 0
možnosti
PM

P. Svobodný

27. 7. 2015 19:52
kde je ?

BB ?

0 0
možnosti
JK

27. 7. 2015 15:28
Souhlas s autorem, nemyslí si to jen on..

0 0
možnosti
JK

27. 7. 2015 16:20
Eurohujerský socík je nesmrtelný..

Varoufakis plánuje vytvoření Evropské aliance. Věří, že kontinent by mohl padnout do rukou anti-Evropanů. To by neměla být strana, ale tavící kotlík pro všechny ty, kteří opravdu myslí evropsky a chtějí "oživit" demokracii v Evropě. Dokonce i konzervativní politici by se měli připojit. - http://jdem.cz/bsvgx5 ... uff..

Citát z diskuze k článku - "EU nemůže být reformovaná, je hluboce anti-demokratická, to musí být zničeno. Je to jako dům na písku postavený na falešných základech. Takový dům musí být úplně stržen. Teprve dlouho poté si můžete vybudovat nový a lepší domov."

Řecko potřebuje novou půjčku na zaplacení ECB a MMF - http://jdem.cz/bsvgz9

15) Filozofie je selský rozum s velkými slovy. (z článku)- James Madison: Citáty prezidenta USA o svobodě a vládě - http://jdem.cz/bsvg37

0 0
možnosti
OU

27. 7. 2015 14:38
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
PM

P. Svobodný

27. 7. 2015 19:54
Re: Jediná správná věta je ta poslední.

je to nejhorší smrt, vyděšení. vy se jím nikdy nestanete.

0 0
možnosti
PU

27. 7. 2015 13:29
Neberte sdělení LJ tak samozřejmě!

Momentálně čtu knihu Samuela Huntigtona "Kam kráčíš, Ameriko". Její autor kritizuje některé trendy v současných USA z konzervativních pozic. Většinou ale přiznává svým oponentům, že jejich argumenty mají částečnou platnost. S dodatkem, že částečné pravdy povýšené na pravdy úplné jsou

zdrojem nejhorších chyb.

Přesně tohle ovšem platí o myšlení Ladislava Jakla. Jeho schopnost popsat společenské problémy jako rovnici o jedné neznámé je srovnatelný se stalinskými politruky.

Proč a jak by Rusko chtělo někoho napadat? "Jak" je otázka pro vojenské odborníky; moc práce s ní mít nebudou. A proč? Třeba proto, že obsazení Pobaltí či velmocenská kontrola co největší částí světa odpovídá ruské definici národní velikosti. A, jak je vidět, průměrný Rus má k této hodnotě trochu jiný vztah, než průměrný Čech. Ladislav Jakl píše o "odlišnostech", nad jejich konkrétní podobou ale asi moc nepřemýšlí.

Že západní politika přispěla ke vzniku IS je mimo diskusi. Konzervativec by měl ale a priori předpokládat, že klíčem je místní situace a cizí vlivy vývoj maximálně urychlily. To nemusí být vždy pravda. Ale pokud LJ tvrdí, že IS je PLODEM západní politiky, pak musí dokázat, byť jen v rámci spekulací, že bez této politiky by se Blízký východ vyvíjel jiným směrem. A tento směr (či směry) konkrétně popsat.

0 0
možnosti
PU

27. 7. 2015 13:30
Neberte sdělení LJ tak samozřejmě 2!

Pokud budeme VŠICHNI považovat válku za nepřijatelnou, žádnou nikdo nerozpoutá. Pokud devadesát devět procent lidí považuje válku za nepřijatelnou a jedno procento bude ochotno do války ve jménu ideálů, které sdílí významná část těch ostatních, pak společnost směřuje k válce. Zabránit ji znamená chtít mír v nějaké konkrétní podobě (například ten komunistický by asi LJ nevyhovoval) a ten mír pak bránit, v jistých situacích i za cenu války. To je ovšem trochu jiná věc, než jen považovat něco za "nepřijatelné".

Co se týče zabezpečení na stáří, stále platí teorie "tří grošů". Momentálně produktivní generace živí momentálně neproduktivní. Podíváme-li se na věc optikou toho řeznictví, jaký je rozdíl mezi penězi vyplacenými někdejšímu investorovi a daněmi? To je samozřejmě velmi zjednodušené, ale pokud hovoříme o zajištění na stáří potenciálně pro všechny, pak to smysl má.

A tak dále. Souhlasím, že věci bychom neměli brát jako samozřejmé. Měli bychom pochybovat. Ale svět LJ moc pochybností nepřipouští. Kromě případů, kdy někdo něco říká z nějakých důvodů. To je trochu málo.

0 0
možnosti
JK

J. Kuka

27. 7. 2015 12:10
Hodne...

Hodne lidi , nema jakla rado , protoze u amnestie delal dablova advokata svemu zamestnavateli . Ale kdyz jsem shledl jeho "prezidentske predstaveni" , tak s nim proste musim v 98% veci souhlasit . Ten clovek ma velmi zdrave nazory .

https://www.youtube.com/watch?v=1qZo3krth7M

0 0
možnosti
KJ

27. 7. 2015 9:30
Kapitalismus je jediným možným obsahem lidských myslí,

lidských životů i lidského světa. Je to jen jiný název pro konkurenci čehokoliv... Dzp.

0 0
možnosti
PU

27. 7. 2015 12:47
Re: Kapitalismus je jediným možným obsahem lidských myslí,

Takže sovětsko-čínská miniválka o ostrovy na Ussuri byla produktem kapitalismu.

Nu,  i tak se to dá chápat. Osobně mi ale připadá smysluplnější zůstat u tradičních definic, podle kterých je kapitalismus kombinací plně tržního hospodářství s politickou svobodou. Že takový kapitalismus v "čisté" podobě patrně nikdy neexistoval, je pravda. Ale jako referenční vzorec může být takovýto ideál užitečný. Definice dle pana Janyšky spíš mate.

0 0
možnosti
KF

27. 7. 2015 9:28
Pěkný!

Moudrý pán.

0 0
možnosti
JP

J. Plzák

27. 7. 2015 9:25
Naprostá iluze.

"Zlepšení přijde teprve tehdy, až lidé přestanou čekat od státu, že bude jejich chůvou".

To se totiž nemůže nikdy stát.

Proč by se lidé, za státu žijící, měli od nšj odtrhovat? Byli by blázni.

0 0
možnosti
SD

27. 7. 2015 9:52
Re: Naprostá iluze.

Stát by se to mohlo, ale to by politici museli přestat se snahami regulovat každý prd. Když je na každou kravinu zákon, nebo vyhláška, lidi jaksi ztrácí potřebu používat vlastní rozum :-(.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz