13.8.2020 | Svátek má Alena


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Matuška 24.6.2020 12:27

Óm mani padmé húm...je pravděpodobně nejznámější mantra tibetského buddhismu. Tato mantra transformuje negativní emoce. Óm transformuje pýchu a egoismus, ma žárlivost a závist, ni připoutání a egoistická přání, pad nevědomost a zmatek, mé chamtivost a lakotu a konečně húm nenávist a hněv. K recitování této mantry pro začínajícího praktikujícího není potřeba lung (zasvěcení, pověření) od duchovního učitele. Odříkavat ji může každý, kdo cítí, že to přinese užitek jemu a ostatním cítícím bytostem. https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%93m_mani_padm%C3%A9_h%C3%BAm

Nekřesťansky nenávidící svého bližního, by mohli zkusit mantru tibetského buddhismu: Óm mani padmé húm...

P. Moravčík 24.6.2020 14:08

Tak neviem, ale v Tibete mi to miestni prekladali ako: Klenot v lotose. Vyjadruje podstatu lamaizmu, kde sa učenie prirovnáva k bieloskvúcemu lotosovému kvetu, ktorý sa bez poškvrny vynára z bahnitej špinavej vody jazera (múdrosť, nepoškvrnená nečistotou bežného života). Óm je slabika bez zvláštneho významu, slúži k ako úvod k sústredeniu, všimol som si rozcvičovanie jazyka pred odriekaním mantier, podobne ako sa spevák rozcvičuje pred vystúpením. Vysvetlení tejto základnej mantry je viac, v závislosti od rôznych smerov, ale toto miestne vysvetlenie mi pripadalo ako relevantné a pochopiteľné. A navyše toto vysvetlenie zdieľa aj váš český tibetológ, len teraz nemôžem nájsť tú knihu :-(.

P. Princ 24.6.2020 15:50

Naše civilisace je kulturně a myšlenkově bohatá a svébytná. Není třeba ji kontaminovat ("obohacovat") prvky ze zcela jiného prostředí.