30.11.2020 | Svátek má Ondřej


ROZHOVOR: O prezidentských volbách

18.1.2018

Podruhé jste podpořil Zemana v prezidentské volbě. Proč?

Já evidentně horuji pro Miloše Zemana, ale nejsem žádný fanatický stoupenec. V minulosti jsme byli největší političtí nepřátelé.

Kteří ale k sobě vždy našli cestu.

Protože jsme vždy pochopili, že za tím nepřátelstvím je něco hlubšího, co nás spojuje. A tím je starost o tuto zemi. O obecnější věci, které přesahují soupeření levicové a pravicové politické strany.

O to jde i teď?

Samozřejmě. Jestli si někdo myslí, že tyto volby jsou zábavnou společenskou hrou, tak to ne. Jde o fatální věci, kterých jsme v Evropě svědky. Je to spojeno s masovou migrací, ale i s onou pověstnou kulturní revolucí, která v Evropě probíhá a která znamená totální rozvrat tradičních hodnot, na kterých je Evropa založená. Já nesouhlasím se spoustou věcí, které Miloš Zeman dělá, jak stylově, způsobem chování, tak s konkrétním názorem, ale toto zásadní nás spojuje a spojovat bude.

A co Jiří Drahoš? Ten není zajímavý ani trochu?

Jsem proti tomu, aby on byl prezidentem, a jsem plně přesvědčen, že na to nemá nárok…

Jak to myslíte? Nárok určují voliči svými hlasy.

Nejsem zapřisáhlý nepřítel pana Drahoše, dokonce jsem mu jako prezident dal státní vyznamenání, Miloši Zemanovi nikdy. Čistě hodnotím tu osobu a roli, kterou chce vykonávat.

Jak si pana Drahoše pamatujete? Vy jste ho dvakrát jako prezident jmenoval do čela Akademie věd.

Už tehdy jsem necítil – a to není osobní útok – žádnou hloubku ani šíři ani jasnost postojů.

Jak na vás působil ale jako člověk? On měl během kampaně takovou posměšnou přezdívku »želé«.

Želé není v mém slovníku, to je urážlivé a nikdy bych to nepoužil. Já jsem za tou fasádou neviděl nic. Viděl jsem určité prázdno. A musím se přiznat, že jsem nic podstatného ani u kandidáta Drahoše neobjevil. Žádný silný výrok. Vyhýbal se tomu, aby své názory projevil, má-li je vůbec.

Proč jste jej tedy kdysi vyznamenal?

Než mě po roce 1968 vyhodili z Akademie věd, vážil jsem si té instituce. A považoval jsem za správné předsedy akademie ocenit a dát tak instituci podporu. Vyznamenal jsem i předchůdkyni pana Drahoše, kterou jsem viděl v televizi v jeho štábu.

V prohlášení, které jste poskytl po skončení 1. kola, mluvíte o chaosu a diskontinuitě, pokud nebude zvolen Zeman. Jak to myslíte? Zeman je spíše považován za někoho, kdo společnost rozděluje.

Každý, kdo má nějaký názor, společnost rozděluje. Každý smysluplný člověk, Masarykem počínaje a Havlem konče. Ten chaos, to je nějaká výrazná výměna, jako jsme zažili na politické scéně po parlamentních volbách v říjnu. Od Miloše Zemana aspoň víme, co očekávat, v čem názor nezmění nikdy a kde k posunu dojít může. O panu Drahošovi nevíme nic a on nám také záměrně o svých skutečných názorech nic neřekl.

Není ten chaos rozkol ve společnosti? Kdy se lidé v Praze zdráhají přiznat, že volili Zemana, naopak v jiných oblastech, že třeba Horáčka?

Není to specifičnost České republiky. Byl jsem po Trumpově vítězství ve Spojených státech na sérii konferencí. A všichni říkali, že neznají nikoho, kdo volil Trumpa. Tak jsem jim řekl, že výraznou část svých spoluobčanů neznají vůbec a jsou uzavřeni ve své bublině. Já se toho kopání příkopů ve společnosti bojím a hrozí, aby nebyly vyhloubeny nové. Zatím nevidím, že by vznikal nějaký velký společenský chaos. A moc bych si přál, aby tady nenastal nějaký pokus o český Majdan. Tomu bych chtěl zabránit jako někdo, kdo čtvrt století byl na špičce české politiky.

Jak z té situace rozkolu ven?

Nabádat, aby každý respektoval demokratickou volbu. Byl jsem zděšen z toho, co se stalo po říjnových parlamentních volbách, kde první minutu poté, co byly známé výsledky, půlka lidí říkala, že to je pošlapání demokracie, jiní, že to nebudou respektovat, a jiní, že by se mělo rychle volit znovu.

Když už jste u voleb, zmíním hlavního aktéra, premiéra Andreje Babiše. Ten se nechal slyšet, že by Zeman, jehož podpořil do volby, měl něco činit se svým okolím. Jmenoval kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého. Souhlasíte?

Já je nijak osobně neznám. S panem Mynářem jsem vešel několikrát v kontakt při nějaké akci na Hradě, pana Nejedlého, nemýlím-li se, neznám vůbec a kdyby sem teď vešel, nevím, jestli bych ho poznal. V zemi je výrazná kritika těchto dvou lidí, o tom si štěbetají vrabci na střeše. Zajímavá věc je na tom jediná: že to pan Babiš takto řekl explicitně a záměrně.

Proč to tedy řekl?

Nevím, jestli chce zatlačit na Miloše Zemana nebo chce naznačit, že o tom s ním také mluvil a Miloš Zeman o tom uvažuje.

Anebo je to snaha Babiše stát uprostřed, dokud nezjistí, kdo bude prezident?

Každý politik má tendenci nechat si otevřená vrátka. Já jako expolitik žádná dvířka nepotřebuji, tak to můžu říkat jasněji a klidněji.

Do druhého kola prezident s Jiřím Drahošem půjde do debaty. Má ten vůbec šanci uspět proti mašině na bonmoty, kterou je Miloš Zeman?

Nechci shazovat pana Drahoše, ale tohle je jiná liga. Asi jako kdybych já hrál tenis proti Rafaelu Nadalovi.

Překvapily vás v něčem výsledky prvního kola?

Výslovně ne. Fatální změna by byla, kdyby se dostali do druhého kola jiní dva kandidáti než Miloš Zeman a pan Drahoš. Pan Fischer sice dostal více, než jsem si myslel, ale mluvit o překvapení, nevidím důvod.

Co váš někdejší stranický kolega, expremiér Mirek Topolánek? Čekal jste tak slabé skóre, tedy 4,3 procenta?

Považoval jsem za pozitivní, že někdo z politické scény vstupuje do volebního klání. Když byla přímá volba roku 2013, tak kandidovali politici ne nulového kalibru. Mně se zdálo mylné, aby v těchto volbách byl jediným kandidátem politické scény Miloš Zeman. V tomto smyslu jsem vítal, že přichází někdo, kdo ví, co to je soupeřit ve volbách. Myslím, že někteří měli od pana Topolánka větší očekávání, já to v podstatě považuji za reálné zhodnocení jeho místa v české politice.

Jiřího Drahoše i Topolánek i ostatní antizemanovští kandidáti podpořili. Pomůže mu to anebo ho to ocejchuje jako příslušníka takzvané pražské kavárny a u některých voličů zdiskredituje?

Tak i tak. A jestli mě něco překvapilo, tak to byl spěch, s kterým poražení kandidáti z prvního kola vyjádřili podporu Jiřímu Drahošovi. Na straně druhé je to potvrzení toho, co jsem opakovaně říkal: že tato kampaň není o tématech, o tom, jestli se nám víc líbí u nás, nebo o světě. Tato volební kampaň je kampaň Zemana a těch, kdo jsou proti Zemanovi. Zbytek byla nerozlišitelná homogenní masa »antizeman«.

Přitom ta skupina antizeman má v součtu hlasů, které »věnuje« Drahošovi, i s těmi jeho mnohem víc než Zeman.

Abychom teď sečetli hlasy všech nezemanů a došli k nějakému závěru- tahle aritmetika v politice nikdy neplatila a myslím, že nebude ani teď.

Takže někdo, kdo volil Pavla Fischera, to půjde hodit Miloši Zemanovi?

Řada lidí tohoto typu tam je.

Kdybyste si teď měl vsadit na jednoho z dvou kandidátů?

Nejsem horáčkovec, já nesázím. Nesázel jsem na nic v životě.

Tak si prostě tipnout.

To byste chtěla moc. Jedna věc je, co bych si přál, druhá věc je, jak to vyjde.

Kdybyste kandidoval za těchto okolností vy, jak si myslíte, že byste dopadl?

No tak že bych získal více než 0,47 hlasů pana Kulhánka, asi ano. To je ale hypotetické otázka…

Kterou jste si určitě pokládal, když jste se podíval na kandidáty. Jednou politik, vždy politik.

Namouduši nepokládal. Měli bychom zůstat Českou republikou, nerozpustit se jako kostka cukru v moři Evropské unie, měli bychom zůstat zemí, která pochopila zoufalství a tragédii komunismu a dělá všechno pro to, aby nenaskočila na jinou, zrůdnou, stejně nebezpečnou ideologii. A tohleto jsou faktory, které já bych určitě hájil a doufám, že je Miloš Zeman hájí.

Co ta »nekampaň« Miloše Zemana, která vyvrcholila v to, že celá republika byla poseta billboardy s jeho tváří?

Každý volí kampaň takovou…

Tedy byla to kampaň?

Když se schvaloval zákon o přímé volbě prezidenta, který já považuji za omyl, nikdo nepomyslel na to, jak to bude vypadat, když existující prezident bude kandidovat. Má něco zakázaného? Má přestat prezidentovat půl roku před volbami? To by každý považoval za nesmysl. Mně utkvělo prohlášení Miloše Zemana, že nebude chodit do televizních diskusí. A to je jiná věc. Sám jsem tehdy vrtěl hlavou, ale nakonec jsem pochopil, že pro existujícího prezidenta opravdu nemá smysl, aby se účastnil debaty s desítkou kandidátů a snažil se o něčem přesvědčovat pana Kulhánka a Hanniga.

Kampaň skutečně nebyla a byla vedena. Billboardy rozmístili na své náklady příznivci Miloše Zemana.

Při jistém specifickém charakteru Miloše Zemana, který vidí některé věci a nevidí jiné, si dovedu představit, že to neorganizoval. A blahosklonně pokýval hlavou: no tak, když billboardy jsou, tak jo.

Kdysi jste řekl, že přímá volba prezidenta je nesmysl, který se nám vymstí. Vymstila už?

Ano. Já myslím, že to je koncepční chyba naší politiky v momentu podivného rozpadu, který nastal vinou pana Topolánka, najednou v té beznaději, bezvládí, uprostřed finanční a ekonomické krize, politici nevěděli, co by líbivého nabídli. Populisticky nabídli přímou volbu prezidentu.

Ale vy víte, co bylo využíváno jako jeden z hlavních argumentů pro nutnost přímé volby. To byla druhá volba vás hlavou státu.

A co na ní bylo špatného? Druhá věc je, co některá média rozehrála za hru. Tam volilo 281 poslanců a senátorů a nevím, co se stalo špatného.

Nábojnice v obálkách? Domluvy na toaletách?

Debatuje se o nějaké nábojnici. Ani vteřinu jsem se nesetkal s tím, že by někdo zpochybnil normálnost té volby. Jestli se stala něčím ta volba nenormální, tak zatímco naše ústava chce volbu tichou, neveřejnou, tehdy Jiří Paroubek vyvzdoroval, aby byla veřejná. Kdyby náhodou toto neudělal, byl jsem zvolen v prvním kole velkou převahou hlasů a o nic nešlo. A to, že vznikla tato neústavní zápletka… tak si pamětník vzpomene, že někdo někomu říkal něco na záchodě.

Přímá volba je dle vás nesmysl, zrušit už ji ale asi nejde. Jak byste ji tedy upravil, aby byla smysluplná?

Když už se nedá změnit ta přímá volba, tak jediný návrat k skutečně parlamentnímu systému by byl ještě výrazně osekat pravomoci prezidenta, aby bylo skoro jedno, kdo bude zvolen.

Ptala se Vera Renovica, Blesk, 16.1.2018

Institut VK
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.