30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


ROZHOVOR: O novém ministru zdravotnictví

15.4.2021

Vážený pane prezidente, novým ministrem zdravotnictví se stal Petr Arenberger. Očekáváte od této změny jiný přístup vlády k pandemii covidu-19?

O dosavadních opatřeních vlády jsem si nemyslel nic dobrého a říkal jsem to vždy nahlas. Teď, kdy jsme čekali pozitivní změnu, kdy jsme předpokládali, že vláda ví, že už je akutní fáze epidemie covidu víceméně za námi, kdy jsme si mysleli, že jsou fanatičtí vyhlašovatelé koronavirových děsivých scénářů už postaveni na vedlejší kolej, jsme dostali nového ministra, který se uvedl zcela absurdním zpřísněním shromažďováním lidí. To má očekávání zcela rozbilo.

Nový ministr chce zpřísnit omezení shromažďování, ačkoliv to podle pandemického zákona zřejmě nelze. Mluvil také o tom, že vláda bude čekat, až toto omezení shodí soud. Jak hodnotíte tento krok?

To už je detailem. Právníci samozřejmě připomínají, že právo se shromažďovat „lze omezit zákonem“, ale opatření Ministerstva zdravotnictví není zákon. Je pouze přijato „na základě zákona“. Myšlenka, že vláda ví, že je to špatně a že „bude čekat, až to shodí soud“ (což je výrok nového pana ministra), je téměř neuvěřitelná. Je to vrchol arogance a papalášství. Zapomíná se, že jde o zásah do životů milionů lidí.

Odborníci, kteří vládě a MZ radí, nyní před rozvolňováním varují. Podle jejich názoru by se nyní dvacet lidí venku a deset uvnitř scházet nemělo, jinak hrozí, že počty pozitivně testovaných opět porostou. Není opatrnost na místě?

„Odbornictví“ tohoto typu popírám. To je něco jiného, než být odborníkem na kardiovaskulární nebo onkologické problémy. Nevěřím, že v epidemiologii existují takové nesporné pravdy. Odborníci typu pana Kulveita či Smejkala jsou propagátory omezování lidské svobody, nikoli altruistickými bojovníky za lidské zdraví.

Kdybyste měl takovou možnost, co byste Petru Arenbergerovi ve funkci doporučil?

Nový ministr by měl více studovat problém než se producírovat před kamerami.

Ptal se Jan Martinek, Novinky.cz, 12. dubna 2021

www.klaus.cz