12.7.2020 | Svátek má Bořek


Diskuse k článku

ROZHOVOR: No, když to říká BISka…

V otázce tolerance nerovností se spěje jednoznačně k rezignaci stejně jako v otázkách jiných forem nespravedlnosti. Najdou se politici, kteří tvrdí, že nízká volební účast je znakem toho, že lidé jsou spokojení, takže nemají potřebu ani chodit k volbám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 82, poslední: 16.11. 2019 15:44, přehled diskusí

Š. Hašek 15.11.2019 22:13

Znovu jsem přečetl ...... a nechápu, proč si zvou do televize Jelínka a Taberyho. Mimo jiné.

Zkráceno.

L. Novák 15.11.2019 17:14

Soudruzi Keller a Babiš si musí pomáhat... A že nebyly skartovány Babišovy spisy v StB? Ale byly... Jenomže dokumentace je tak rozsáhlá, že ještě hodně zbylo... ;-)

P. Dvořák 15.11.2019 19:34

To je fakt zvláštní, že se Sacherovi pár měsíců po revoluci podařilo šikovně zašantročit spisy vrchních chartizánů, Havlem počínaje.

Spíš bych řekl, že to s nimi bylo stejně jako se Štěchovickým archivem. Padesát let díky němu měli Američané v hrsti spoustu konfidentů.

J. Jurax 16.11.2019 15:44

Inu, bylo to jeho důležitým úkolem. Aby nedošlo k nežádoucím otřesům, že. Ne vše by sprostný lid klíči cinkající správně pochopil.

J. Fridrich 15.11.2019 15:09

" ROZHOVOR: No, když to říká BISka..." - BISka jsou čučkaři - tak pravil náš hradní agent 007 - James Bond...

P. Dvořák 15.11.2019 19:37

Když už nic, zkuste si přehláskovat aspoň ten jeden konkrétní, ale celý odstavec.

J. Fridrich 16.11.2019 7:11

Hláskování nechám vám... Asi jste se stejně při studiu dál nedostal.

V. Podracký 15.11.2019 12:22

Výraz "svoboda" je zapotřebí chápat v celém rozsahu. Je občanská svoboda a zároveň rovnost, jak už to definovala francouzská revoluce. Jiná svoboda není a být nemůže. Vždy je nějak omezena, protože svoboda jednoho nesmí omezovat svobodu druhého. Už z této definice je jasné, že musí být řád, který svobodu omezuje. Když neokonzervativci definovali tzv. "svobodu OD", je to vlastně odloučení člověka od druhých lidí, od zodpovědnosti, od rodiny, od národa a vůbec od všeho. To není svoboda, ale anarchie a výstup z přirozenosti.

J. Jurax 15.11.2019 16:50

Ehm ... rovnost ... ale v čem?

P. Grigar 15.11.2019 17:23

.. řekl bych, že rovnost svobody každého jednotlivce oproti svobodám jiných.

Snad Samuel Colt k tomu kdysi výrazněji přispěl..;-D

J. Schwarz 15.11.2019 11:01

Páně Kellerova úvaha o svobodě je trochu ujetá. Ano, dalo by se říct že i jako nuzák bych žil v úplné svobodě, kdyby země byla z větší části neobydlená. Pak bych neměl "stejné právo jako milionář" spát pod mostem, ale měl bych možnost / ne právo / žít si taky jako prase v žitě - někde jinde - kdybych si to uměl zařídit. Kdyby totiž existovala "absolutní svoboda" a dostatek prostoru, pak by každý potenciální miliardář musel svému okolí něco nabídnout, něco, co by je lákalo víc než odejít a zařídit se po svém. Pokud ovšem země prázdná není, naopak podobně jako v Evropě všechno někomu patří / někomu patří i "veřejné pozemky", nemůžete si na nich jen tak mírnyx-dýrnyx postavit chatu a začít pěstovat brambory /. Pak je ale vaše svoboda omezená společenskými podmínkami a čím jsou vaši spoluobčané bohatší, tím větší můžete očekávat buzeraci z jejich strany. Budou totiž náročnější a kdeco je bude otravovat. Naopak pokud by bylo volného prostoru dost pak byste byl tím svobodnější, čím bohatší by byli vaši spoluobčané, protože velice pravděpodobně by po vás nic nechtěli a tedy neotravovali. Howgh.

V. Petr 15.11.2019 12:35

Váš stav je ale ryze hypotetický, o svá teritorium bojují dokonce i zvířata. V lidské společnosti ovšem, v důsledku technologického rozvoje nastávaly momenty, kdy bylo půdy relativně dost, zejména přechod od lovectví k zemědělství, ale i tehdy tu byl konflikt o půdu právě mezi lovci a zemědělci!

V. Petr 15.11.2019 10:57

U nás není svoboda slova a z západní Evropě tuplem ne!!! Poměry jsou tam více méně stejné, jako za Husáka!

Svoboda slova je NESLUČITELNÁ s existencí verbálních trestných činů!

J. Ježek 15.11.2019 10:36

Aha. Takže slovenský estébák v čele vlády nevadí. Jen je třeba úspěšným brát a hloupý, líným a neschopným sebrané dávat.

Soudruhu Kellere, kupředu levá. Až do úplného zničení...EU

J. Schwarz 15.11.2019 11:03

Jestli tady někdo "bere úspěšným" a hloupým, líným a neschopným dává pak je to ČSSD ztělesněná v podobě kariéristky a eurohujerky Maláčové. Babiš nemůže ze 100% za to, že sehnal do vlády právě jen socany.

P. Pavel 15.11.2019 12:56

Za to z koho je složena koalice je zodpovědný právě jen předseda vlády, tedy v tomto případě bureš.

J. Jurax 15.11.2019 17:03

Nikoliv.

Primárně jsou za to odpovědní voliči, že dali Babišovi buď příliš moc nebo příliš málo hlasů.

Sekundárně pak opozice, která v podstatě Babišovi neumožnila koalovat jinak než koaloval, neboť až na SPD se všichni dušovali, že s Babišem (prý estébákem a ještě trestně stíhaným) nikdy - doufajíce (marně), že jim to přinese hlasy. A SPD, jež se podbízela, zase Babiš celkem pochopitelně nechtěl.

A teprve nakonec pak sám Babiš, že nedokázal splichtit jinou koalici než tu stávající, respektive že na vládnutí nerezignoval (jenže tohle od politika lze stěží čekat, neboť to by hrozilo politickou sebevraždou).

P. Pavel 15.11.2019 23:19

Blábol. Karty rozdávají voliči ale to jak se s nimi hraje záleží jen a pouze na tom, kdo s nimi hraje. Burešovy výmluvy, nebo výmluvy jeho podržtašek na to, že některé strany s ním jako se zlodějem a podvodníkem nechtějí nic mít byly slaboduché až dětinské. Rozhodnout se mohl jakkoli, nikdo ho nenutil s pistolí u hlavy k tomu, aby skládal vládu zrovna takto a nebo, aby ji složil vůbec. Za složení vlády je zodpovědný výlučně premiér. A to, že bureš není premiér ale hadr na podlahu svědčí už ty několikanásobně trapné scény se jmenováním jednotlivých ministrů.

V. Čermák 15.11.2019 23:30

Tak Premiér se jmenuje Babiš a jeho vláda je velmi úspěšná. Proto má trvale značnou podporu. Ale Vy, jakožto nespokojený Menšinový volič si můžete v příštích volbách zvolit úplně jiného premiéra. Zatím si můžete třeba burešovat, či jinak uklidňovat svoji frustraci.;-O;-O;-O

P. Pavel 15.11.2019 23:37

A proč hysterčíš pod mým komentářem, čermáku? Napiš to menšinovému harabaskovi (nebo ještě někomu výše), který si DOVOLIL kritizovat člena veleúspěšné burešovy vlády ministra plagu. Já jen píšu, že za složení vlády je zodpovědný premiér, tedy v tomto případě bureš, a pokud plaga nějak rozhodl (v tomto případě o pokračující likvidaci maturity, jinými slovy o dalším hřebíku do rakve českého školství) tak bureš nese stejný díl zodpovědnosti.

J. Jurax 16.11.2019 15:41

No jo, akorát s více diplomaticky řečeno emocemi jen rozvíjíte třetí bod mého příspěvku. :-)

P. Harabaska 15.11.2019 14:30

A co vám vadí víc? Ten Slovák nebo ten estébák?

J. Jurax 15.11.2019 17:06

No, vzhledem k tomu, co všechno bylo po Klausovi a Zemanovi poslední dobou u nás premiérem, vlastně nevadí ani jedno, ani druhé.

S. Stoklásek 15.11.2019 10:25

Jen pár poznámek k logice pana profesora:

a) sociální stát kolabuje, protože neustále se rozšiřuje a platí stále více a více požitků- opustil myšlenku pomoci lidem, kteří jsou na dně a překlopil se do hesla "štěstí a úspěch pro každého". Pak se nemůže divit, že jeho výdaje rostou a rostou. Už je problém najít oblast pro další dávky, která je ještě společensky únosná. Rozdíl např. France 70. let a dnes je udivující.

b) příjmová nerovnost se zvyšuje a zrychluje nejen globalizací, ale především kvantitativním uvolňováním nekrytých peněz do ekonomiky, ke kterým se dostávají především ti nejbohatší. Mechanismus je popsán v knize Peníze v rukou státu od M. Rothbarda.

c) celá společnost začíná silně redukovat konkurenci, a to v každé oblasti. Tohle nedokázal žádnými prostředky vyřešit socialismus a nedokáže to vyřešit ani sociální stát v takové formě kam směřuje. Jeden z největších problémů odbourání konkurence a zavedení práva na úspěch a štěstí pro každého je vývoj ve školství. Viz ministr Plaga: "musíme změnit maturitu, aby nepropadalo více žáků", co takhle: "žáci se musí vynaložit více úsilí, aby udělali maturitu, pokud na ni mají předpoklady". Pomalu se to přenáší i na vysoké školy, protože míra schopnosti a drzosti studentů podvádět a odrbávat povinnosti, neodevzdávat potřebné věci v čas a požadované kvalitě na VŠ neuvěřitelně narůstá. Částečně takové postoje vycházejí z návyků na středním stupni. Tohle se vrátí společnosti v budoucnosti, ale takto politici neuvažují.

V. Petr 15.11.2019 10:53

Z větší části máte pravdu!

P. Harabaska 15.11.2019 14:41

I já bych rád přispěl drobností k debilizaci absolventů škol, kterou svými plány a činností zajišťuje pan ministr Plaga (srovnej německé slovo Plage = pohroma). Měla by se konečně zrušit ta zatracená shoda přísudku s podmětem. To by bylo spojeno se dvěma přínosy: a) nikdo by debílkům, kteří nejsou za celý život s to pochopit psaní rozdílného i/y (muži osévali, ženy rodily), nevyčítal, že jsou duševně slabí (tedy debilní), a b) genderové organizace by mohly zaplesat, že další nerovnost mezi oběma pohlavími - totiž psaní odlišného i/y - byla odstraněna. (Pokud ovšem nejde o zastánce tvrzení, že počet různých pohlaví dosahuje asi 68 nebo 72).

P. Pavel 15.11.2019 17:00

Pokud bych se podobně jako ty opičil, tak ti položím otázku, co ti na burešovu poskoku plagovi vadí.

J. Jurax 15.11.2019 17:10

Viz ministr Plaga: "musíme změnit maturitu, aby nepropadalo více žáků" - tohle by mi k tomu, aby mi vadilo, naprosto stačilo. A navíc podpora nepovinné maturity z matematiky.

P. Pavel 15.11.2019 23:22

Možná vám nedošlo, že to je reakce na burešovu podrtažku výše, kterému nedochází, že plaga je burešovým ministrem a je tedy spoluzodpovědný za jeho rozhodnutí.

J. Jurax 15.11.2019 17:07

Asi tak ...