4.10.2022 | Svátek má František


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Naše Ústava je nadřazena právu EU

Listina byla přijata v roce 1991, tedy před 30 lety. Dosud byla změněna jen dvakrát, včetně nynější změny zahrnující právo na obranu i se zbraní. Každá novela Listiny je tedy nejen ústavně významná, ale i vzácná, v průměru jednou za 15 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. David 28.7.2021 11:46

Nabývám dojmu, že pan Vorlický je krapánek právně dementní ve smyslu vnímání, co lze a co nelze "bez papírů". Auto umí řídit, ŘP mu netřeba. Ostatní také.

J. Vorlický 28.7.2021 12:03

Právně dementní je docela hezký výraz. Budu si ho pamatovat. Když si ale vezmu, jak v ČR právo funguje, tak nepovažuji být takového rázu za úplně slabomyslné.

Potom, když na něco musím mít papír, tedy ́povolení ́, tak to nepovažuji za své ́právo ́. Stačí totiž pak, že mne někdo neuzná jako dobrého řidiče (za minulého zločinného režimu lidem řidičáky dokonce brali, možná i ZP, pane Davide?) a mám po právu. Takové ́právo ́ ať si někdo strčí za klobouk.

J. Vorlický 28.7.2021 8:32

Je-li zde uvedený rozhovor věrný přepis toho, co bylo v něm řečeno, pak se musím domnívat, že na jeho dobu se pan Koudelka dostal pod špatný vliv nějakých nadpřirozených sil.

Suverenita, svrchovanost - nejsou o tom, že to všude říkám a že si dokonce někam napíši, že jsem suverén, ale, že to každý ví a respektuje, a já o tom vůbec nemusím mluvit. Potom, vstoupím-li na svoji žádost do nějakého klubu, je nabíledni, že - v rámci jeho působnosti, a tedy i mé - přistoupím na jeho pravidla - logicky se tím vzdávám aspoň části své suverenity, ne?

Kdyby se celá věc týkala práva na ,držení zbraně ́ (kulometu, meče?), (jako, že se to toho jistě netýká), pak bych očekával, že v obchodech k ledničkám, kolům a podobně se za přiměřenou cenu pochopitelně ocitnou palné a jiné zbraně všeho druhu. Paní Maláčová by si jistě vzala na starost, aby ceny byly dostupné všem řádně pracujícím občanům. Když právo dané Ústavou tak jistě ze strany stejného státu povinnost občanovi umožnit jeho dostupnost, ne?

Závěrem? naprostá a zbytečná ptákovina; doufám, že se pan Koudelka už probral.

J. David 28.7.2021 9:02

Právo máte, jenom maschinegewehr si můžete koupit, až splníte složení ZP. Pak si žvaňte a kupte si třeba semi SA58, nebo AR15 mistře. Kolik jste toho na střelnici nastřílel, joudo? A meč nepodléhá ZP, asi Vám "kape na karbid" ve své pacifické zanícenosti.

J. Vorlický 28.7.2021 9:42

To je vono. Takže právo mám, ale když nesplním složení ZP, tak je mi právo na houby, je to tak?

Potom, na střelnici jsem naposled střílel na vojně. Já bych střelnici chápal tak, že se cvičím (jako voják), abych mohl v případě potřeby bránit sebe, svoji rodinu, svou zemi. Jenže, tady to zatím bylo vždy tak, že vojáci (až na pár čestných výjimek), včetně svého velení zalezli do kasáren a počkali, až to přejde. Potom ještě byli vojáci, kteří, aby se mohli zachovat, jak si mysleli, že je správné, museli vstoupit do armád cizích. Na střelnici asi chodíte často, co, si hrát na vojáka? To usuzuji ze stylu vaší reakce - možná, že se mýlím.

V. Povolný 28.7.2021 9:59

Pane Vorlický, píšete nesmysly. Řídit auto taky můžete podle zákona, ale až po splnění zkoušek. A když zkoušku nesložíte, tak je vám to na houby, že? Chápu, že nemáte rád zbraně a nejraději byste je viděl jen u vojáků. To je vaše právo. Ale neotravujte s tím ostatní, kteří to vidí jinak. To je zase jejich právo.

J. Vorlický 28.7.2021 10:29

Ano, prokážu-li dle zákona, že jsem schopen s autem správně zacházet, je mi povoleno ho řídit. Obecně, právo řídit auto na veřejné komunikaci však nemám. Stejný princip platí pro zbraně. Proto považuji za ptákovinu věc řešit pomocí Ústavy.

Co se týče zbraní a jejich smyslu: zbraň má mít nějaký smysl, buď se jí živím, nebo se jí bráním, již dlouho je její využití i sportovní. Ne, že bych zbraně neměl rád, nevím proč tak usuzujete. I chápu právo lidí si hrát na vojáky. I malí kluci to rádi dělají.

V. Povolný 28.7.2021 10:45

Řešení tohoto problému pomocí ústavy posouvá problém do roviny ústava kontra zákony vydávané EU. Jinými slovy k řešení otázky, jestli jsme ještě suverénním státem, nebo už jen součástí státu/nestátu EU. A je to správný krok, protože jasná odpověď na tuto otázku by nás měla zajímat ze všeho nejvíc. Skoro bych řekl, že tato otázka bude na pořadu dne po podzimních volbách.

J. Vorlický 28.7.2021 11:43

Aha!

Takže to není, jak si tady možná p. David myslí, o zbraních, ale o tom zda ČR je suverénní stát!, zřejmě myslíte v rámci EU. Pane, určitě uznáte, že každá organizace, klub, unie atd., má svoje pravidla.

Žádný problém, který by se měl řešit, nevidím. ČR by si jen měla pečlivě nastudovat pravidla EU. Pak má několik možností: 1) ok, budeme se jimi řídit, 2)nejsou ok, ale najdeme v EU kolegy a s jejich pomocí se budeme snažit je upravit k obrazu svému, 3) nic takového ani náhodou, zahajujeme proces odchodu z EU! Myslím, že jasná odpověď na vaši otázku je zřejmá už teď.

Co se týče suverenity? Kdy ČR byla naposled suverénní? A kdyby tady někdo opravdu chtěl mít ČR suverénní, měl by potřebu balit tuto otázku do ústavního práva o zbraních nebo o obraně, než rovnou říci o co jde? Nebo si někdo myslí, že na populární touze si na vojáky aspoň hrát může založit volební program????

V. Povolný 28.7.2021 12:43

Zbraně představují zvláštní kategorii, která je zároveň silné politikum. Není náhodou, že režimy, které mají ze svých občanů strach, se snaží o jejich odzbrojení. Proto je taky tato diskuse o zbraních a ne o automobilech. I když, na auta zřejmě taky dojde. Nicméně ta otázka o suverenitě ČR (nebo samostatnosti, volnosti v rozhodování, říkejte si tomu jak chcete) je na místě a že se to láme zrovna na zákoně o zbraních je víceméně náhoda, protože bruselské zásahy zrovna do našeho zbraňového zákona vyvolaly silný odpor. Je ale více oblastí, kde EU připomíná RVHP a Brusel Moskvu. Jen na jdou chytřeji, místo komunistické ideologie mají Green Deal a místo nátlaku dotace.

J. Vorlický 28.7.2021 13:03

Nemyslím, že strach ́režimů ́ z lidí se zbraněmi je důvod ke kontrole zbraní. Nicméně, jinak s tím co píšete, se dá souhlasit. Green Deal je jistě nesmysl a dotace vytvářejí prostředí pro korupci.

Problém zde vidím v tom, že namísto aby se ČR snažila v rámci organizace (které je dobrovolným členem) věci napravit, pokládá nesmyslnou otázku ve věci své suverenity, které části se dobrovolně vzdala, a bude asi se stejně tak nesmyslně a urputně se domáhat odpovědi, která je již teď zcela zřejmá. Další ostuda (mám teď na mysli třeba Vrbětice).

V. Povolný 28.7.2021 14:14

Pro mě je legální vlastnictví zbraně symbolickým vyjádřením toho, že jsem svobodným a bezúhonným občanem a to i když se jedná třeba jen o možnost při splnění určitých podmínek. Nikomu to ale nevnucuji, každý má právo na vlastní názor, i když nad některými kroutím hlavou. Omezování tohoto práva cítím ostře negativně jako omezování přirozených občanských práv, které naznačuje politický směr ke společnosti stavící se k občanským právům negativně. A tu bych nechtěl zažít, podruhé už NE.

Pokud se suverenity týče, mám za to, že zbavit stát suverenity a zcela ho podřídit něčemu/někomu jinému nelze provést rozhodnutím politické reprezentace, ale jen rozhodnutím občanů v referendu. Něco takového budu vnímat opět ostře negativně, ale nejsem právník. Já to tak prostě cítím.

J. Vorlický 28.7.2021 14:57

Jsem s Vámi zajedno. Nikdy jsem tu myslím nenapsal, že jsem proti držení zbraně. Dokonce si dokáži představit, za určitých okolností, i její protizákonné držení. Jen a i možná proto, definovat její přípustnost ústavní zákonem mi připadá naprosto zbytečné a matoucí. Ani já nejsem právník; konečně to s věcí nemá nic společného.

Suverenita a referendum

I tady s Vámi souhlasím, nicméně problém nastane v okamžiku, kdy se bude rozhodovat jakou otázku předložit. Ten, komu se podaří ji zformulovat, může prakticky rozhodnout, jaká bude odpověď. Teď, když ČR je už v EU, je naprosto nezodpovědné vážně zvažovat její odchod. ČR na to prostě nemá. Zodpovědné je, hledat v EU lepší cesty, čímž neříkám, že to zaručuje úspěch.

J. David 28.7.2021 16:31

Aha. Pravidla EU. Dejte se k myslivcům a uvidíte, jakou paseku připravuje EU v odlovu vlaštovek a ryk Taliánů, či jejich odlov lepus europeanus (lepre). Na to si nedají šáhnout. A my máme sbalit kufry a nedělat opatření proti pošahaným resultátům EK? Vy jste asi "za zelena utržený", co by loayální lokaj EU? Na vojáka si nehraji, ale třeba na trapu či skeetu se odreaguji (asfaltové terče), občas i pistolový parcour. Někdo má rád vdolky, jiný zase holky. O tom to je, ale že mi to chce EK/EU utípnout, s tím se nemohu smířit. Jo, ilegálové s RPG, toť jiný šálek. Právě, že ČR je suverénní stát, tak si od "vokurků" EK/EU nedáme žvanit do Ústavy a žádné "maul halten und weiter dienen". Když jedu s ručnicí do zahraničí EU na závody, musím mít také EU ZP a povolení, ne že bych jako Vy, abstrahoval od lejstra na povolení. Asi budete nihilista, že ani na řízení auta nemusíte mít ŘP, když řídit umíte. Volnomyšlenkář.

J. Vorlický 28.7.2021 20:40

Pane Davide, asi se nějak špatně vyjadřuji. Autem jezdím a řidičák mám od samého začátku, asi 45 let.

Volnomyšlenkář také nejsem. To snad i plyne z toho, že považuji za normální se řídit pravidly spolku, do kterého jsem dobrovolně vstoupil, jak zde píši jinde. A nihilista?? Ten, kdo neuznává žádné mravní hodnoty? A potom, tam kde jsem se v Německu naučil aspoň trochu německy, říkali: Mund halten und arbeiten. To říkali sami sobě.

Pane Davide, přeji Vám hodně úspěchů na závodech nejen v EU. A nenechejte se buzerovat, v tom jsem s Vámi zajedno, v EU ani doma. srdečně

ps on bude někdo lovit vlaštovky? A co až na podzim budou chtít letět na jih?

J. David 28.7.2021 11:34

Pokud prokážete způsobilost zákonem stanovenou (autoškola a závěrečné zkoužky se zdravotní způsobilostí), nic Vám nebrání v řízení automobilu. Totéž při získání Zbrojního průkazu, udělejte si zkoušky a za své peníze si pořiďte "guns" za své prachy, a plinkejte na střelnici co hrdlo ráčí a co Vaše kešeň snese. Jinak si kupte vzduchovku do 16 J E0 (D), terč můžete mít i na kurníku, nosnice budou, jako Vy, krapánek rozjitřeny. Pokud se Vám to ekluje, alespoň nežvante do toho, čemu nerozumíte. Máte ZP? Asi ne, jak usuzuji, jinak by ste tak jalově nežvanil.

J. Jurax 28.7.2021 20:04

Mýlíte se.

Pokud by Vám EU na základě nějaké ji vlastní hovadiny šla po vlastnictví auta a řidičáku, byl byste určitě rád, když by bylo právo na jejich vlastnictví zakotveno v naší ústavě. Neboť peachoviny z brusele prýštící jsou nadřazeny naším obyčejným zákonům a my je tudíž musíme tzv. implementovat, to jest povinně přijmout. Kdežto ústava je nad bruselskými výmysly, tam moc brusle nesahá a my smíme EU s takovým požadavkem poslat pod záda. Zatím; bruseli se to silně nelíbí ..

J. Vorlický 28.7.2021 21:04

Jsou státy, jako třeba Spojené království (Británie), které Ústavu nemají a existují docela v pohodě. Z toho plyne, že Ústava není zase až tak důležitá, jako je obecně dodržování společenských pravidel a zvyků, pro jednoduchost zákonů.

Vaše argumentace je skoro legrační, protože pak ČR by mohla klidně ,přečůrat ́ EU ve všem tak, že si bude dělat namísto zákonů jen zákony ústavní. A pak je EU v pytli, ano??? Lstivost, podlost a zášť jsou zbraně otroka. Maul halten und weiter dienen.

J. Jurax 28.7.2021 21:57

Moje argumentace Vám možná přijde legrační, nicméně je pravdivá.

Váš nápad je taky legrační, nicméně cesta k přečůrání EU blbovin to nesporně je.

J. Vorlický 28.7.2021 12:34

Ještě pro pana Davida.

Nedávno ministerstvo zdravotnictví povolilo tanečním klubům a diskotékám činnost, ale s tím, že tam nikdo nesmí tancovat. Já jsem si říkal - jako konečně i někteří co znám - diskotéka a nesmí se tancovat??? kdo na to mohl přijít?? No a vlastně je to myšlenkový pochod podobný míti právo na zbraň. Nebo: můžete si jít zaplavat, ale v bazénu není voda. Mám sice právo, ale než ho mohu uplatnit, musí mi to někdo povolit.

Mohu sice jít na diskotéku, ale než mohu tancovat, musím mít povolení. Porovnej s: mám právo jezdit na kole. Povolení od nikoho nepotřebuji. Nebude to česká právní slabomyslnost?

F. De Lammer 28.7.2021 10:08

Vorlický, jste jouda. Máte právo na řidičský průkaz, ale když nesložíte zkoušky a neprojdete přes lékaře, je Vám toto právo také na nic.

J. Jurax 28.7.2021 20:07

Dokonce má právo i volit. Pokud ovšem není pod zákon nebo uznán nesvéprávným; to by mu pak to právo bylo taky na dvě věci.

J. Vorlický 29.7.2021 8:04

Ano, pane. Udělat z někoho blázna, tedy nesvéprávného člověka (a co prý Čechů mělo z dob KSČ v občance nesvéprávný!), byl takový ́hezký ́ způsob jak ho zbavit jeho ́práva ́. Když už zločinný režim neměl odvahu - ani potřebu, protože většině jeho zločiny přestaly vadit - neposlušné občany rovnou zabíjet, dělal z nich aspoň blázny. Myslím, bohužel, že velká část občanů v ČR, s řešením, které nabízíte pro mne a mi podobné, by souhlasila. Holt, zvyk je železná košile.

T. Bubeníček 28.7.2021 18:51

Zjevně nechápete rozdíl, mezi vztahem EU k běžným zákonům a k zákonům ústavním. Zatímco běžný zákon může EU přebít nařízením nebo směrnicí, ústavní zákon ne. To je celé.

T. Bubeníček 28.7.2021 18:53

A poznámka k tomu vašemu klubu, ano, když vstoupím do klubu, tak dobrovolně přijímám pravidla, například, že v tom klubu budu chodit ve smokinku. Ale neznamená to, že mi bude kecat do toho, jaké pyžamo si obléknu na spaní. A o to se, evropská komise, snaží.

J. Vorlický 28.7.2021 22:28

. . . abyste nebyl překvapen. Je zásadní se dobře seznámit se všemi pravidly. Když nejsou srozumitelné, jít jinam . . .

T. Bubeníček 28.7.2021 22:31

Jaká pravidla přesně myslíte? Ty které platily v době referenda (hlasoval bych pro), nebo ty, které platí teď? (hlasoval bych proti). Já se s pravidly velmi dobře seznámil - ty které platily v době, kdy jsem měl šanci rozhodnout. Správně se mělo udělat další referendum před Lisabonem.

J. Vorlický 29.7.2021 7:45

Toto jsou všechno jen plané debaty.

Další referendum před Lisabonem? Řekněme, že ano. Kdo nám to zakázal? Proč jsme si ho neudělali? Zase jsme nechali o nás rozhodnout bez nás? (Mimochodem to ́o nás bez nás ́ je součást našeho života od konce 19.století, máme to asi ve svém naturelu).

Když upravím svůj příspěvek z 28.7., 22:28 takto: Je zásadní se dobře seznámit a SEZNAMOVAT se všemi pravidly, a když nejsou srozumitelná a PŘIJATELNÁ jít jinam, uspokojí Vás to?

T. Bubeníček 29.7.2021 9:24

Neuspokojí, řekl jste totéž, jen složitěji. Uspokojilo by mne to, kdyby klub neměnil zásadně pravidla a pokud ano, tak by vyžadoval opakovaný souhlas všech členů klubu, nikoliv jen jejich volených zástupců. A to protože:

a) argument, že jsme si je přeci zvolili, není legitimní, neboť mezi finalizací lisabonské smlouvy (zejména jde o bod většinového rozhodování) neproběhly žádné volby, kde by strany mohly, k tak zásadnímu omezení suverenity, zaujmout nějaký postoj a být, nebo nebýt, následně zvoleny občany.

b) vzhledem k naprosto ostudnému opakování referenda v irsku se navíc zdá, že bod a) je úmyslný a je zájmem "klubu" nenechat občany rozhodnout o akceptaci změn. Nehledě na masivní kampaň pro podporu lisabonské smlouvy (nenechte se strašit apod).

Závěrem - za mne by se mělo, v případě takovéto změny pravidel klubu, referendum udělat povinně ve všech členských státech. Anebo nechat, mezi vyslovením záměru, na úrovni EU a jeho schválení národními parlamenty alespoň pětileté období (pět let, něco tak zásadního jako Lisabon může klidně počkat) aby měli občané možnost zvolit strany, které jim vyhovují z hlediska postoje k takovéto změně pravidel.

Pokud se tak nestane, tak se ani EU, ani ti, co rozhodli za nás a bez nás (myslím naše politické strany) nemohou divit, že se velké množství občanů s tímto neztotožňuje a staví, proti EU, obranné hráze, jako je v tomto případě ústavní zákon na právo držení zbraně.

J. Vorlický 29.7.2021 13:28

Dobře.

ČESKÉ ÚSTAVNÍ ZÁKONY (jako obranná hráz) x EU. Vycházím z vaší představy, že ústavní zákony mohou fungovat jako hráz, obyčejné zákony ne.

Jsou-li v EU státy bez Ústavy (jako byla Británie), tak ty by žádnou hráz stavět nemohly, souhlasíte? Potom státům jako ČR by stačilo, aby všechny důležité zákony schvalovaly jako ústavní, aby se dostaly mimo právní rámec EU, souhlasíte?

Co ale jakoukoliv debatu o českém právu - i ústavním - již předem deklasifikuje je, jako příklad, toto:

,Ministerstvo zdravotnictví dodržování nezákonných nařízení i nadále vynucuje a rozsudky soudů ignoruje. ́

(Václav Klaus vrací úder. Žaluje ministerstvo. Jeho právník Zdeněk Koudelka). Z mého pohledu, než ČR může chtít, aby někdo respektoval její zákony - i ústavní, musí tak dělat sama. Pokus o věcnou debatu je tedy do té doby jen ztráta času. Děláme si jen další ostudu.